איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"המחיר זה לא הכול, הלקוחות מסתכלים על עוד פרמטרים"

בנק ישראל פרסם לראשונה את נתוני הריביות של משכנתאות הבנקים • נועה גרנות, מנהלת היחידה לניהול מידע בפיקוח על הבנקים, הגיבה לנתונים


בנק ישראל פרסם לראשונה נתוני ריביות של משכנתאות שנותנים הבנקים. נועה גרנות, מנהלת היחידה לניהול מידע בפיקוח על הבנקים, שוחחה על כך עם ענת דוידוב ויעל אילון ב־103fm.

"הפרסום הזה מגיע כחלק מעוד הרבה צעדים שביצענו בחודשים האחרונים להגברת השקיפות. אנחנו פועלים לתת ללקוחות כמה שיותר מידע כדי שיוכלו להשוות מחירים וכדי שיוכלו לקבל הצעות יותר טובות בתחומים שונים", אמרה גרנות, וציינה: "אנחנו מצפים שהשקיפות תגביר תחרות. אנחנו חושבים שיש אינטרס לבנקים לשפר את ההצעות, לשפר את המחירים ללקוחות ולהתחרות עליהם יותר טוב, בטח כאשר המחירים מוצגים".

"אנחנו גם חושבים שזה ישפיע על הלקוחות גם מצד התחרות שיבינו שיש טעם ללכת ולהשוות מחירים וכך הם ישפרו את ההצעות שלהם", הוסיפה. 

גובה הריביות הפתיעה אתכם?
"הנתונים מוכרים לנו, אנחנו בעצם מקבלים את המידע הזה כבר הרבה מאוד שנים במסגרת הדיווחים השוטפים של הבנקים. אנחנו בכוונה מציגים לא רק את הריבית בכל מסלול, אלא גם את התמהיל של הבנק, זאת אומרת כמה הוא נותן בכל אחד מהמסלולים".

לדבריה, "לפעמים בנק יהיה זול יותר או יקר יותר באחד המסלולים, ובשילוב עם התמהיל כולו, אז מסלול אחר אצלו יהיה יותר זול או יקר בהתאמה. לכן גם כדאי להסתכל, לא רק על ריבית בכל מסלול, אלא גם על הריבית הכוללת החזויה שבעצם משקללת ונותנת לנו מחיר שהוא גם בהתאם לתחזיות, לשינויי הריבית ולשינויים באינפלציה על כל התיק של הבנק".

"אנחנו לא רואים התעוררות בינתיים, לפחות בשוק המשכנתאות"

לגבי ההשפעה של זה על הבנקים, אמרה: "ייקח קצת זמן כדי לבחון השפעה. גם יש שונות בין הבנקים באופי של הלקוחות, ההעדפות של הלקוחות בבנקים השונים הן שונות. לפעמים מחיר זה לא הכול. לפעמים, לקוחות מסתכלים על עוד פרמטרים שהם לא רק מחיר. אני לא יכולה להגיד שבחודש הבא זה כבר ישפיע בדיוק כך, אבל אנחנו בהחלט בוחנים השפעות של הפרסומים שלנו ורוצים לראות מה הם עושים למחיר ומה הם עושים גם לתחרות".

"אנחנו רואים היום שמעט מדי לקוחות משווים מחירים, מעט מדי לקוחות הולכים ליותר מבנק אחד ומקבלים יותר מהצעה אחת וגם את זה אנחנו רוצים לבחון", סיפרה.

מנכ"ל בנק הפועלים העריך שבחודש יוני מגמת הקיפאון בשוק המשכתנאות משתנה ויש קצת עלייה במספר נוטלי המשכנתאות. אתם רואים לכך איזושהי עדות?
"התחלנו לקבל נתונים ראשונים לגבי חודש יוני. אין לי עוד תמונה מלאה. הנתונים האלה הם בדיוק הנתונים שישמשו גם לפרסום הזה, בעצם לעדכן אותו ולפרסם את נתוני חודש יוני. מהנתונים שבינתיים הגיעו אלינו, אנחנו לא רואים התעוררות בינתיים, לפחות בשוק המשכנתאות".

05/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל - צילום ארכיון
בנק ישראל - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris