אין מוצא?

צמד המגישים דנו על מצב הפלסטינים במחנות הפליטים ברשות • ינון: "הם לא יכולים לדאוג לעצמם?" • חיים: "אתה פלסטיני מג'נין, מה האופק שלך?"


בפתח שעת התוכנית השנייה, שוחחו ינון מגל וחיים לוינסון על מצבם של הפלסטינים בשלל הזירות המקיפות אותנו. "היו פה מאות אלפים של פליטים שהגיעו לארץ", טען ינון. "אנשים לקחו את גורלם בידיהם, התקדמו, עבדו, קנו, שתלו, הקימו מדינה לתפארת". 

"תסתכל על הערבים, הם גרים בג'נין", השווה והעלה. "מה אתם תקועים? ממשיכים עם התקיעות. מה החידלון הזה? תראה את הרשות הפלסטינית, תראה את עזה. איזה כלום, איזו עליבות. צריך להפסיק לקרוא להם מחנות פליטים. משנת 1994 הם שם, כמה שנים זה כבר? הם לא יכולים לדאוג לעצמם? מה האירוע? אתה יודע כמה מיליארדים הוזרמו אליהם? איפה הכישלון? למה הם לא לוקחים אחריות על העתיד שלהם?". 

בתגובה, השיב לוינסון בשאלה: "אם תבוא הרשות ותגיד 'אתם יודעים מה? הגיע הזמן להעיף את מחנה הפליטים בג'נין, נבנה שם עיר חדשה ונפסיק עם השיכונים האלה', מה ישראל תגיד? כנראה יש סיבה למה מחנה הפליטים בג'נין הוא הגרוע מכולם. הרבה פליטים הגיעו ארצה והועברו לשיכונים בעיירות פיתוח, ועדיין יש מחסומים, קשה לפרוץ את המעגל הזה".

"בשביל לשקם אותם צריך כסף ותשתיות"

"אתה פלסטיני מג'נין, מה האופק שלך?", תהה. "של תעסוקה, של ביטחון, של משפחה, של תרבות. לאדם מתל אביב יש הרבה יותר אופציות וחירות. אני מסכים איתך שההתרפקות על 1948 לא תוביל לשום מקום, אבל בשביל לשקם אותם צריך כסף ותשתיות". 

בסיום דבריו, ביקש מגל לומר דבר מה לחברו בעקבות הערת צד מכיוונו במהלך השידור: "אתה משפיל אנשים, מלא שנאה, הכל פה הפוך. זה פשוט לא ייאמן. זה מדהים איך הצביעות שלכם יוצאת החוצה, ובמי דבקת? באליטה הרקובה הזו, כאילו שאתה התל אביבי. באת משכונת רמות בירושלים, אתה גר בדרום תל אביב. האשכנזיות הליברלית הפרוגרסיבית, מי אתם? אתם באים בשם האחים לנשק, תעשה לי טובה, הכל כל כך צבוע ולא אמיתי, לזה יצאת מתורת אמת?". 

"אני מנסה לגעת בטענה דרך אנשים", הסביר חיים. "נוח לך מאוד לרדד את זה ולהגיד אתה - השמאלנים. קשה לנהל כך דיון, תוך רגע זה הופך להיות אני ואתה, השמאל והימין". 

05/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל וחיים לוינסון
ינון מגל וחיים לוינסון  |  צילום: 103fm
Paris