ינון מגל ובן כספית

"מי שתורם כליה צדיק, אך גם הגזענות היא מחלה אנטי יהודית"

יאיא פינק, פעיל חברתי ומייסד 'לובי 99', גינה את הצהרת ארנון סגל, שטען כי על הכליה שתרם להגיע ליהודי בלבד: "לקחתם את היהדות למקום מסוים"


העיתונאי ארנון סגל, שהחליט לתרום כליה באופן אלטרואיסטי כחלק ממרתון ההשתלות בבתי חולים בילינסון וסורוקה, הציב תנאי לפיו הכליה שיתרום תגיע לאדם יהודי בלבד. יאיא פינק, פעיל חברתי ופוליטי ומייסד 'לובי 99', הסביר את התנגדותו לתנאי שהציב סגל.

"אתה לא מרגיש שאתה עושה מעצמך צחוק?", שאל מגל עם תחילת השיחה, ופינק השיב: "סה"כ אני אוהב את מדינת ישראל ופועל לפי מה שאני חושב שנכון, כמו שאתה עושה. למה לזלזל? המטרה זה להגיד לכם שהיהדות לא שייכת רק לכם. המציאו כאן יהדות, אתם לקחתם את היהדות למקום מסויים, אני חושב שזו היהדות שלי וזו לא היהדות שלי".

בתגובה לאמירותיו טען מגל: "הוויכוח הוא אם שאר המצוות ביהדות או לא, האם מקבלים את התורה ועושים מה שכתוב או שרק הולכים ה'ואהבת לרעך כמוך'. 'אני שונא את האיש הזה, השקרן הזה עסוק בהסתה כל חייו, איכס'. זה אתה כותב על נתניהו". פינק טען מנגד כי "אחרי יום מחאה שהיה שלשום שהייתי בעשרים מוקדים וראיתי עשרות אלפי אזרחים טובים, מה שהוא מצייץ על היום הזה זה שחסמנו אמבולנסים. זה שקר, זה פייק ניוז. ביום המחאה לא לקח להם יותר ממה שאנחנו מכירים. אני כל הפגנה שראיתי אנשים רצו הצידה. זה פייק ניוז".

"לעומת זאת, בציוץ אחר שלך אתה כותב 'עבאס מנהיג בקנה מידה היסטורי'", ציין מגל, ופינק הדגיש: "תראה מה היופי, לא היהודים ולא הערבים הולכים לאף מקום. יש מי שעוסק מבוקר עד ערב בהסתה, ויש מי שמבין שאנחנו הולכים לחיות כאן יחד. מנסור עבאס שהוא מנהיג לא ציוני אבל ערבי מתון שבא לחיות יחד פה יהודים וערבים, נתניהו הוא זה שרצה להכניס אותו לממשלה. מה אתה רוצה ממני? בסוף נתניהו שבגיל 12 אמר לי ששכחתי מה זה להיות יהודי או מסית נגד חלקים גדולים מהעם, אנחנו לא פחות ישראלים, לא פחות ציוניים ולא פחות יהודיים מכם. לכן ראש ממשלה שהמורשת שלו הפרד ומשול זה ראש ממשלה שאני לא אוהב אותו, מה אני אעשה".

כליה ליהודי בלבד? "מעשה שהוא קצת פוגע בבסיס הציוני והיהודי שלנו כאן"

בנוסף, הבהיר פינק מדוע הוא התנגד לאמירתו, שלטענתו גזענית, של העיתונאי ארנון סגל: "כל מי שתורם כליה הוא צדיק, אבל בסוף גם הגזענות זו מחלה שהיא אנטי יהודית ואנטי ציונית. לכן אני חושב שזכותו של כל אחד לתרום את הכליה שלו למי שהוא רוצה, אבל לבוא ולהגיד ועוד לקבל מחיאות כפיים ש'אני תורם רק ליהודים', אני חושב שזה מעשה שהוא קצת פוגע בבסיס הציוני והיהודי שלנו כאן".

"תקרא את מגילת העצמאות, את תורת ישראל, את זה שכל המציל נפש אחד כאילו הציל עולם ומלואו. אתה לא רוצה עכשיו כשיש לנו עם, ארץ ורוב להתייחס למיעוט הערבי? למה מישהו שנפצע לידי כי הוא דרוזי או ערבי שטיפל בבית חולים בארנון, למה להגיד לו 'בגלל שאתה ערבי או דרוזי לא תקבל את הכליה'? למה זה טוב? מחלת הגזענות היא מחלה שהיא אנטי יהודית", הכריז.

לסיום, אמר פינק כי "בסוף יש פה מאבק אם אנחנו רוצים יהדות והבנה שאנחנו חיים עם עוד אנשים אחרים, אנחנו הרוב וטוב שכך אבל יש פה מיעוט שחי בתוכנו. מה שווה תרומת הכליה אם יש את הגזענות הזו? אני מסכים, אני חושב ששווה תרומת הכליה, תרומת כליה זה מעשה אצילי, אבל זה לא עניין של שמאל וימין - גזענות זה אנטי יהדות. זה שהמצאתם יהדות חדשה שאפשר לשנוא את כל מי שלא יהודי ואחרי זה כל מי ששמאלני וכל מי שלהט"ב זה לא היהדות שלנו. גזענות זו מחלה חשוכת מרפא ואנחנו צריכים להילחם בה, היא לא קשורה ליופי של תרומת כליה. טוב מאוד שיש לנו ארץ משלנו ועם משלנו. צריך לתרום למי שצריך".

עריכה: שני רומנו

13/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיא פינק
יאיא פינק  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris