חולה על הבית

אני, את/ה והשקית

כיצד ניתן לקיים מערכת יחסים אינטימית מטיבה גם עם סטומה? • זה לא מורכב כמו שזה נשמע • גילה ברונר, סקסולוגית בכירה, עם מה שעלינו לדעת • פרק 06


עם ההתבגרות, כל אחד מאיתנו, בני האדם, מתחיל להביע עניין באדם אחר איתו הוא ירצה לבנות את חייו. חלק משמעותי מיצירת קשר בריא המבוסס על אמון הוא קיום מערכת אינטימית פתוחה וכנה, המבוססת על הסכמת שני הצדדים. חרף הרצון בקשר זוגי מטיב, לעיתים מדובר במשימה מורכבת למדי, בייחוד כשבדרך לאהבה ניצבת בעיה רפואית המצריכה התמודדות יומיומית. 

בפרק השישי של 'חולה על הבית', הפודקאסט בהגשת מיכל קדוש המביא את כל מה שעליכם לדעת על סוגיית הטיפול הביתי, שוחחה עם גילה ברונר, סקסולוגית בכירה, יועצת ראשית ומנטורית ב'יסמין', המרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי תל אביב, ומייסדת ומנהלת לשעבר של השירות הסקסולוגי במרכז הרפואי שיבא, על הנושא הסבוך. 

"קודם כדאי לדעת שמיניות זה משהו מאוד חשוב בחיינו", פתחה גילה. "יש בה מספר מרכיבים: מגע, שיכול להיות מחבק, מעודד, מעניק ביטחון ותחושה נעימה שאנו רצויים. מגע יכול להיות גם אירוטי, יכול להביא לריגוש, עוררות מינית ואף לתחושת פורקן. המרכיב השני של המיניות הוא הרגשי - זכותנו לתת ולקבל אהבה, חיבה, רגש ופרגון, והחלקים הללו, האירוטיים והלא אירוטיים יוצרים אינטימיות מיוחדת החשובה לאיכות חיינו." 

מטבע הדברים, למערכת יחסים אינטימית ישנה תרומה משמעותית לבריאות הפיזית והנפשית: "החלו להצטבר מחקרים שהראו קשר בין המיניות, המגע, החיבה, האינטימיות, ולא משנה אם זה אירוטי, לבריאות. המיניות מביאה לירידה בהורמוני הסטרס ולעלייה בהורמוני האושר, וכתוצאה מכך נרשמת ירידה בלחץ הדם ושיפור באיכות השינה. מחקר מעניין הראה שהסיכון לפתח דמנציה קטן יותר בקרב זוגות המדווחים על שביעות רצון ממערכת היחסים האינטימית שלהם, כך שאנשים המקפידים על מגע ואינטימיות אירוטית ולא אירוטית בחייהם יחושו עלייה בדימוי העצמי, במידת האושר ובסיפוק"

"הירידה בביטחון העצמי מובילה להמון פחדים"

ומה בנוגע למטופלים עם סטומה? "בקרבם יש כאלה שחווים ירידה בהרבה חלקים של התפקוד המיני", סיפרה ברונר בצער. "ישנה ירידה בחשק, בעוררות, ושביעות הרצון המינית מאוד נמוכה. יש גם בעיה של פחד. זה קורה לכולנו, גם אנשים שאין להם סטומה מפחדים. הירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי מובילה להמון פחדים, פחד שלא ירצו אותי, שלא יאהבו אותי כמו שאני, ונוצרת פגיעה ביכולת לבנות קשר משמעותי, אינטימי ולפגיעה בתפקוד המיני עצמו. בעיה נוספת, הקשה ביותר, היא שאנשי מקצוע בד"כ לא מעלים את הנושא, ואז אין לנו צ'אנס לקבל את העצות המתאימות ולדעת שזה בסדר". 

בסיום דבריה, שיתפה גילה ברונר בטיפים עבור מאזינים הנמצאים במצב דומה, אם בעקבות הסטומה ואם בשל התמודדות עם סוגיה רפואית אחרת: "כל מי שמקשיב צריך לדעת שיש לו את הזכות לקבל את המידע ולהתייעץ. במדינת ישראל יש מרפאות סקסולוגיות ברוב בתי החולים. טיפ חשוב נוסף: בניגוד לפרסומות, רוב הדברים המענגים בחיינו נעשים בתכנון. צריך לתכנן. בשביל שארגיש יותר טוב, אשלוט בעניין ואהנה, כדאי שאעשה מספר פעולות שיכינו אותי. בנוגע לסטומה, כדאי לבחור נכון את הציוד. היום יש ציוד מצוין המחזק את תחושת הביטחון ומשפר את ההרגשה שלי לגבי דימוי הגוף. והכי חשוב - לכו וקבלו ייעוץ מתאים, מגיע לכם".

*מוגש כשירות לציבור בחסות ניאופרם ישראל. אין לנותנת החסות כל השפעה על תכני התוכנית או על אופן הפרסום. 

1589-JUL-2023

עריכה: שני רומנו  

20/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חולה על הבית
חולה על הבית  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris