איריס קול

"אנחנו במשא ומתן עם הטכנולוגיה, התהליכים הם עצומים"

דרור גלוברמן ('נקסט', 'קשת 12') השיק הרצאה מרתקת בשם 'נפלאות הבינה' והסביר: "מה שמעסיק אותי זה איך הטכנולוגיה תשפיע על האנשים הרגילים"


העיתונאי דרור גלוברמן ('נקסט', 'קשת 12') השיק הרצאה מרתקת בשם 'נפלאות הבינה' העוסקת במפגש בין האדם לבינה המלאכותית. בשיחה עם איריס קול ב־103fm, הוא הסביר על הכוח של הבינה המלאכותית, וכיצד אנחנו יכולים להשתלב בתוכה, כדי לא לאבד את המקצוע שלנו. 

תחילה, הבהיר: "אני פחות שואל את עצמי איך הטכנולוגיה הזאת עובדת, הדבר היחיד שמעניין אותי זה איך זה הולך להשפיע על אנשים נורמליים, רגילים, עליי עלייך, ולכן כל השיחה שלי אחרי שהסתכלתי על הטכנולוגיה והבנתי מה היא עושה, אני שואל 'מה זה יעשה לחיים שלנו?' ואז אני נגיד מסתכל מה עשה לחיים שלנו האינטרנט, הסמארטפון, המחשבים והחשמל, והתשובות הן מטורפות בגודלן, ועכשיו זה קורה הרבה יותר מהר".

הוא ציין כי "יש לנו משא ומתן עם מה שהטכנולוגיה עושה, והתהליך הגדול הוא התהליך הגדול. את יודעת, אני כבר לא שומע טלפונים מצלצלים בשום מקום. או שאנשים לא רוצים להתקשר, שזה נכון, או שכולם שמו על שקט, שזה נכון. זאת אומרת יש לנו איזה קרב חזרה, אבל זה ברור שהתהליכים הם עצומים. ועכשיו מה שקורה זה גם טכנולוגיה יותר חזקה ממה שאני זוכר, וגם היא רצה כל כך מהר וגם היא הולכת להשפיע על כל אחד ואחת. אי אפשר יהיה לחמוק מזה, זה לא משנה איזו עבודה יש לך ואם המשפחה שלך מסודרת או לא".

"הרבה מקצועות ממשיכים להתקיים לצד החדשים יותר והם משתנים ומגיבים להם. וגם יש תחומי עיסוק שנעלמו לגמרי, הרבה דברים נעלמו אבל אני לא יודע להגיד לך לאן זה הולך. אבל אני יודע דבר אחד - מתוך אחריות אישית שלי כלפי המשפחה שלי, אני לא יכול לעמוד מהצד", חשף. "התחליף שלנו כרגע, של רובנו, הוא לא הטכנולוגיה, אלא הוא אדם אחר שיודע להשתמש בטכנולוגיה, זה מי שיכול להחליף אותי כרגע, וזה נכון למי שאת רוצה, להרבה מאוד מקצועות".

"לדוגמה גרפיקאי, כיצד הוא מתמודד עם הבינה?" תהתה איריס, ודרור השיב: "בסוף מנהל השיווק או עורך המגזין או מי שלא שילם לו לפני רגע, הוא לא הולך לעשות את זה בעצמו, הוא פשוט הולך להשתמש בגרפיקאי אחר שיציע לו יותר תוצרים יותר יפים, כי הגרפיקאי הזה יודע להשתמש בבינה המלאכותית, אז אתה רוצה להיות הגרפיקאי הזה. המהפכה הזאת כל כך מהירה וחובקת כל, בעיניי זו אחריות של הממשלה ממש, כלומר, אם אנחנו רוצים להיות מדינה משגשגת כלכלית בעוד שנה-שנתיים או חמש, הייתי מצפה ממדינת ישראל, שכרגע עסוקה במיליון דברים אחרים, להגיד 'אזרחי ישראל היקרים, שלום רב, יש מהפכה ענקית, הכנו לכם ארבעה קורסים חינם, בואו תלמדו כדי שאתם תהיו האנשים האלה, כדי שאנחנו כולנו נשגשג כלכלית יחד'. את יודעת מי אמר את זה כבר לפני שנתיים וחצי? שאני שמעתי באוזניים שלי? איחוד האמירויות, עם נפט. לפני שנתיים וחצי כבר יש להם שר בינה מלאכותית והוא הסביר לי את זה, ואנחנו עוד לא הבנו את זה כאן".

לבסוף, סיכם: "אני רוצה שתסתכלו רגע על הסמארטפון שלכם ותבינו איזו מהפכה עברתם בלב שלכם ובמוח שלכם. אם יש לי אינטרנט בכל מקום אז זה משנה את החיים בכל מקום. אנחנו היום בנקודה כזאת בהיסטוריה שבה אני לא רוצה עדיין לקבל רפואה רק ממכונה, כי אני רוצה את הבן אדם בעסק, אבל אני לא רוצה לדבר רק עם בן אדם, ואני רוצה לדבר עם רופא ושהוא ידבר עם הבינה המלאכותית, היא יודעת יותר טוב ממנו במובנים מסוימים. אז אני רוצה את החיבור בניהם, זה נכון גם להרבה דברים אחרים".

עריכה: נויה חסון 

19/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris