ינון מגל ובן כספית

לוינסון: "אתה שקרן"; לוי: "היה פרץ של אלימות שאנו לא זוכרים"

דובר המשטרה אלי לוי וחיים לוינסון התעמתו לגבי ההפגנות הסוערות שהתרחשו בנוגע לרפורמה המשפטית • לוינסון: "אתה שליח ציבור, למה אתה משקר?"


המחאות נגד חקיקת הרפורמה המשפטית עלו שלב. בימים האחרונים התלהטו הרוחות בין המפגינים לכוחות המשטרה, ותועדה אלימות ודליקת מדורות ופגיעה בתשתיות. נצ"מ אלי לוי, דובר המשטרה, הגיב לתקריות הקשות.

"שלשום (ב') היה פרץ של אלימות שאנחנו לא זוכרים מאז תחילת המחאה. בחלק מהאלימות, חוץ מהאלימות נגד השוטרים שהייתה חמורה מאוד עם 22 שוטרים פצועים, הייתה גם פגיעה בתשתיות", אמר לוי. 

לדבריו, "הפגיעה בסמלי שלטון היא חמורה מאוד ואנחנו מנהלים חקירות נגד אותם אנשים שפגעו בשוטרים, פגעו בסמלי שלטון, בניידות משטרה. אנחנו מזהים בתקופה האחרונה יותר ויותר פגיעה גם בתשתיות שהורסים גדרות, ששוברים תמרורים".

במהלך השיחה, החל עימות בינו לבין המגיש חיים לוינסון, שתהה לגבי משפט שאמר לוי ב'חדשות 12'. "למה דובר המשטרה עולה בטלוויזיה ומשקר שיש נזק לתשתיות במיליוני שקלים שאתה לא מסוגל לבוא ולהגיד, חוץ מתמרור שעולה אלף שקל, איזה נזק לתשתיות נגרם, מה העלות של התמרור, מה התחשיב עליו התבססת? אתה לא חושב שזה חמור שדובר המשטרה משקר, יותר מלשבור תמרור? הרי אין לך תחשיב", אמר לוינסון. 

לדבריו, "סתם זרקת את המספר כי זה היה נשמע לך הגיוני באותו רגע כחלק מהקמפיין שלכם נגד המפגינים, ועכשיו, כשאתה ברדיו ומתבקש להסביר, יש לך תמרור, 10 תמרורים, 100 תמרורים, נזק אדיר. למה אתה כזה שקרן אלי? למה? אתה שליח ציבור, למה אתה משקר? כשאתה היית עיתונאי, היית מעז לעלות לשידור ולהגיד 'יש נזק של מיליוני שקלים בלי להציג תרשים? 200 אלף שקל תמרורים, כי נהרסו 200 תמרורים, כל תמרור עולה 10,000 שקל, תשתיות ביוב, עשו להם ככה וככה, 50 אלף שקל לכל זה, עמודי חשמל'. כשאתה הוצאת מהפה שלך את המילה מיליוני שקלים, על מה התבססת? אמרת מיליוני שקלים או לא אמרת מיליוני שקלים?"

לוי: "אמרתי מיליוני שקלים".

לוינסון: "אז על מה התבססת כשאמרת מיליוני שקלים? תגיד 'שיקרתי, תתנצל, ונמשיך הלאה בריאיון'".

לוי: "אני חושב שחמור מאוד שאתה אומר שאנחנו מנהלים קמפיין".

לוינסון: "אתה שקרן. אמרת אתמול דבר שאין לך שום ביסוס עליו, ואתה פשוט משקר. ואני חושב שקצין במדים במשטרה שמקבל כסף מאזרחי מדינת ישראל שמשקר ביודעין, יותר חמור מילד ששבר תמרור".

לוי: "חיים, כששופכים שמן על כביש, כשמציתים מדורות, כששוברים תמרורים, כששוברים מצלמות אבטחה, כששוברים עמודי חשמל..."

לוינסון: "כששוטרת דורכת על יד של מישהי וקוראת לה שמנה, המפקדת שלה נקטה נגדה באמצעים? זה לא חמור לשיטתך? אדם שקיבל ממדינת ישראל סמכות לפעול נגד אזרחים דורכת על אזרחית ששוכבת על הרצפה וקוראת לה שמנה, נקטו נגדה באמצעים? כמה שוטרים מתחילה המחאה ננזפו על ידי המפקדים שלהם? יש שוטרים שפעלו בניגוד לדין, פרש דרס מפגין, זה אסור על פי הנהלים של המשטרה, שוטרים היכו אדם אזוק, זה אסור לפי הנהלים של המשטרה, שוטרת דרכה למישהי על היד, האם המפקדים שלהם נקטו נגדם באמצעים? איפה המפקדים של המשטרה כששוטרים לא בסדר?"

לוי: "היחידים שיכולים לקבוע אם שוטר סטה בהתנהלותו מהנהלים זו המחלקה לחקירות שוטרים, המפקדים עצמם ובית המשפט. לא נקיים בית דין שדה לשוטרים שעושים את עבודתם כבר 30 שבועות בשטח, בחזית, בשמירה על הסדר הציבורי. 98 אחוז מאירועי המחאה מסתיימים בלי אירועים חריגים. רק להתייחס למשפט שאמרת קודם לכן ש'אנחנו מנהלים איזה קמפיין נגד המפגינים', ממש לא. גם שלשום בלילה בתל אביב, אני חושב שהקומץ הזה שהתרחב מבחינת הממדים של כוח האדם שלו, הפעם התרחב, ראינו יותר את האלימות, הקומץ הזה פגע תדמיתית במחאה, במוחים, שמרביתם יוצאים ולא נוהגים בצורה אלימה, אלא מוחים במסגרת החוק".

"החבר'ה האלה גרמו נזק תדמיתי למחאה"

בהמשך טען לוי כי "הרבה מאוד מראשי המחאה שאני מכיר באופן אישי, שחלקם גם אני מכיר מילדות, באים ואומרים לי באוזן 'אנחנו לא מסכימים עם ההתנהגות הזאת, עם תקיפת שוטרים, עם הפגיעה בתשתיות'".

עוד ציין: "בנושא של כתבי אישום ואכיפה, אין ספק שהפעם במקרה הזה, בגלל פרץ האלימות והתיעוד שיש בידינו - גם אנשים שהם חושבים שהם שוחררו בתנאים מגבילים יכולים למצוא את עצמם עם כתבי אישום".

"להבדיל, ראינו את זה בתקופת 'שומר החומות' שאנשים חשבו שהם יכולים להרשות לעצמם לשבור רמזור או להצית מדורה או להרוס תשתית של חברת חשמל או של מע"צ ולהשתחרר הביתה ולהסתובב חופשי, בסוף יש כתבי אישום", סיכם.

26/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלי לוי וחיים לוינסון
אלי לוי וחיים לוינסון  |  צילומים: דוברות משטרת ישראל ו-103fm
Paris