ינון מגל ובן כספית

"מה התוכנית? לתת להם להמשיך לשרוף את המדינה?"

רונן צור בתגובה לטענתו כי על גנץ ולפיד לחבור לממשלת נתניהו: "אני יודע שזה לכווץ את האגו - מעדיף שעל יד ההגה יישבו לפיד, גנץ, מיכאלי וליברמן"


אתמול (ש') פורסם כי בשל דבריו של היועץ האסטרטגי רונן צור, שטען שעל חברי האופוזיציה ראש האופוזיציה יאיר לפיד ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ להיכנס לממשלת נתניהו, בוטל נאומו בהפגנה נגד הרפורמה במערכת המשפט. צור שוחח עם ינון מגל וחיים לוינסון והגיב לדברים. 

"במחאה כמו במחאה יש גוונים רבים, לפעמים יש גם מתחים פנימיים", טען. "כשאני כותב זאת, אני יודע שזה יחולל מהומה. אני מבין את המשמעויות הציבוריות ואני עושה זאת מכיוון שהתחושה היא שאנחנו נמצאים במלחמה על היכולת לחיות במדינה דמוקרטית ושוויונית, אך במלחמה כמו במלחמה יש רגעים שבהם צריך לעשות הערכת מצב. כשאני מסתכל על פני הרמטכ"ל בסרטון ושומע את מפקד חיל האוויר ואת ההתראות של ראש אמ"ן, מה שמעניין אותי היא טובת המדינה בלבד. אני שואל את עצמי מה עכשיו? בן גביר וסמוטריץ' ימשיכו לשרוף את המדינה יחד עם לוין? שואל את עצמי מה התוכנית לחודשים הקרובים, לתת להם להמשיך לשרוף את המדינה וללכת כל מוצאי שבת להפגין בקפלן וזהו? זה כל תכלית תפקידנו?". 

"עכשיו נוצר מצב חירום"

בהמשך, הוסיף :"אני יודע שזה לכווץ את האגו ושזה מחיר כבד, אך אני מעדיף שעל יד ההגה יישבו לפיד, גנץ, מיכאלי וליברמן לצד נתניהו וימנעו את הטירוף הזה. אני לא יודע אם הם לא רוצים, לא שאלתי אותם. בטוח שגם גנץ וגם לפיד לא יאפשרו לנתניהו לנהל את הדברים כמו שהיה פעם קודמת. הם היו צריכים להחליש אותו. עכשיו נוצר מצב חירום. צה"ל מתפרק. אני לא מעוניין שבקבינט הזה יישוב בן גביר, סמוטריץ' ולוין. אני סומך גם על מיכאלי, כן. יש לה השקפת עולם שהבסיס שלה הוא לא לשרוף את העולם". 

"אני לא עובד אצל אף אחד, אני עובד עם האמת שלי", הודה. "אם אני מסתכל מציאותית ואסטרטגית על מה הולך להיות בחודשים הקרובים, אני חרד. אני רואה אנשים נוטשים את הארץ, זה לא רק רופאים, אנשים עוזבים את המדינה ומשאירים את החלקים היותר מוחלשים שלה לטובת גורמים סביבנו. אני מעדיף למנוע את זה, זה לא סותר את החשיבות ההיסטורית של תנועת המחאה. היא חייבת להימשך, אבל היא חייבת לחשוב פרקטית". 

על האפשרות להקים מפלגה הכוללת את מובילי המחאה, אמר צור: "הגוש הדמוקרטי, שאני חלק ממנו, חייב שהמסגרות שלו יהיו דמוקרטיות. הליכוד, שעושה פריימריז, מצליחים להביא הרבה מנדטים. כשאנחנו נקים את המפלגה הדמוקרטית הישראלית, אני מקווה שזה יהיה מאוד בקרוב ויודע שיש כוונות ללכת על הדבר הזה - המפלגה הזו תהיה מפלגת שלטון ותביא מספרי מנדטים מטורפים כי יש היום הרבה אנשים בימין המתון וגם מצביעי ליכוד לשעבר שיתחברו למסגרת דמוקרטית, כולל בציבור החרדי". 

עריכה: מיכל קדוש 

30/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רונן צור
רונן צור  |  צילום מסך: 'חדשות 12'
Paris