אראל סג"ל

"אם מחר החקיקה מפסיקה, המחאה מפסיקה"

משה רדמן אבוטבול על ההשלכות החמורות, לדבריו, של הרפורמה • הוסיף: "כל עוד גורמים מוסמכים שמגינים על הדמוקרטיה, סומכים ידם על הסדר, אני בעד"


בריאיון ל'כלכליסט', התייחס משה רדמן אבוטבול, ממובילי המחאה, לחשש הכבד מהמתרחש במדינת ישראל נוכח הרפורמה במערכת המשפט, לדבריו: "המדינה תתרסק, אך לצערי הרב אנחנו נצטרך לעצום את העיניים, לסתום את האף ולתת להם להוביל אותנו לשם". רדמן שוחח על כך עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב־103fm. 

"מה שעשיתי בכתבה ב'כלכליסט', זה הבהרתי לכתב לאן הדברים הולכים. לצערי הרב, במשך חודשים היו כאן גופי השקעות ובנקים וסוכנויות דירוג וכן הלאה, שהזהירו מהמהלך הזה של הממשלה, והממשלה עשתה את זה. כנגזרת של זה, אנחנו נראה פה אנשים שמוציאים כספים", הסביר. 

לדבריו, "יש יחסים בין אדם לבין המשטר ויש נגזרות של היחסים האלה. אדם יכול להחליט שאל מול המקום שהממשלה הזאת הולכת אליו הוא לא רוצה לשים את הכספים שלו בישראל, זו זכותו הדמוקרטית".

עוד אמר: "אף אחד לא עושה פה שום דבר בצורה ממוסדת. אף אחד לא קורא באופן גורף לאף אחד לא לשלם מיסים ולא לדחות מקדמות ולא להוציא כספים, זו פעולה שקורית מכורח פעולות הממשלה".

"עכשיו, יש את היחסים בין אזרח לבין הממשלה שזו זכותו ואפילו חובתו להחליט מה הוא עושה עם הכסף ומה הוא עושה עם ההתנדבות שלו למילואים וכן הלאה, ויש את ההשפעה של הדבר הזה על האזרחים בקצה. מי שאחראי על ההשפעה הזו זה מי שמחולל את התהליכים האלה, קוראים לו בנימין נתניהו. רק הוא. הרי ברור לך לגמרי שאם מחר בבוקר כל החקיקה של ההפיכה המשטרית מפסיקה, אז גם המחאה מפסיקה. אני אומר לך, בוודאות כן", הבהיר. 

לטענתו, "אני בסוף יודע שאנחנו נמצאים בנקודה שממשלת ישראל פעלה בניגוד למנדט הציבורי ובניגוד לאזהרות הרמטכ"ל והנגיד וכל הכלכלנים ופורום הבכירים ומי שאתה לא רוצה, כולם אמרו לממשלה הזאת שמה שהיא עושה, הוא רע".

הוא הדגיש: "אני בסוף רואה פה ממשלה שיש שני נתיבים, או שהיא יורדת מהרעיון הזה של הפיכה משטרית. כל עוד גורמים מוסמכים שמגינים על הדמוקרטיה, תומכים וסומכים את ידם על הסדר, אני בעד".

אבל ברור לך שאותו דבר יהיה ביום שנגיד תחזרו לשלטון ותרצו ללכת למהלך כמו אוסלו, אז בעצם אתה אומר, 'גם את אוסלו חייבים לעשות בתיאום עם האופוזיציה'.
"זה לא אותו דבר. יש בתוך משטרים דמוקרטיים מה שנקרא - מרחב הלגיטימציה של ממשל. בתוך המרחב הלגיטימציה של ממשל יש החלטות כמו 'לעשות הסכמי שלום, למסור שטחים, לבנות בשטחים, לנתב תקציבים', ויש דבר שהוא לא בתוך מרחב הלגיטימציה וזה לשנות את שיטת המשטר".

"ט' באב זה לא של הדתיים ולא של הקואליציה"

במהלך השיחה, הביע את דעתו גם על המחאה שיצא נגד, ובמסגרתה חלק מהמוחים רצו לפתוח מסעדות ב־ט' באב, זאת בניגוד למה שהיה נהוג עד כה. "אני חייב להגיד, אחד הדברים שקורים כאן זה שכאילו היהדות הפכה להיות של צד אחד. ט' באב זה לא של הדתיים ולא של הקואליציה, זה של העם היהודי. זה ציון חשוב מאוד בהיסטוריה שלנו ואני לא רואה סיבה לא לכבד אותו בצורה שעשינו לאורך הרבה שנים, ואמרתי את דעתי", אמר. 

"אתה רוצה עכשיו אלמנטים חילוניים? אז אין שום בעיה, תילחם במקומות שבהם באמת המוסד הדתי כופה את עצמו. תילחם במקומות שבאמת הממסד הדתי כופה את עצמו בצורה אינטנסיבית מאוד, אבל ספציפית על ערב ט' באב שהוא גם בכלל מאוד סמלי השנה, זה מרגיש לי פשוט יצירת יותר נזק מתועלת", הוסיף. 

30/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד הרפורמה המשפטית - ארכיון
הפגנה נגד הרפורמה המשפטית - ארכיון  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris