בן כספית ואריה אלדד

"דין אחד לכולם - עמיר לא יותר גרוע מברגותי"

השר לביטחון לאומי התייחס לאמירתו של עו"ד שמאי שקרא לשחרורו של יגאל עמיר: "לא בעד לשחרר אותו, אבל לא יכול להיות מצב שיפלו בתנאים בבתי הכלא"


אמירתו של עו"ד ארי שמאי אתמול (א') בפאנל ה'פטריוטים' ב'ערוץ 14', בה קרא לשחרורו של יגאל עמיר מי שרצח את ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, עוררה סערה גדולה. בעקבות כך בערוץ החליטו להפסיק את השתתפותו של עורך הדין בפנאל. פרופ' אריה אלדד ואיתן כבל דנו על כך ב־103fm עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהבהיר את עמדתו בנושא.

"אני לא בעד לשחרר אותו, אבל לא יכול להיות מצב שיפלו בתנאים בבתי הכלא", טען השר בן גביר. "אני רואה את התנאים של המחבלים, האסירים הביטחוניים, נכון שבחצי שנה האחרונה שאני נמצא הורדתי להם מקלחות, פיתות, מאפיות, עכשיו גם טיפולי שיניים, ועדיין צריך לדעת שיגאל עמיר רואה אור יום שעה אחת - למה המחבלים לא באותו הדבר? דין אחד לכולם. בעיניי יגאל עמיר לא יותר גרוע מברגותי".

עוד חידד כי "אחרי שאמרתי שאני לא בעד לשחרר אותו אני אומר דבר פשוט - לא יכול להיות שברגותי יקבל תנאים יותר טובים משל עמיר. אני לא בעד לשחרר שום מחבל. לדעתי הדם של אזרח לא פחות אדום מהדם של ראש הממשלה. אדם הוא אדם הוא אדם. מבחינתי שברגותי רצח חמישה יהודים התנאים שלו לא צריכים להיות יותר טובים משל יגאל עמיר".

באשר לאפשרות כי לפיד וגנץ יחברו לנתניהו להקמת ממשלת אחדות בלעדיו ובלעדיי סמוטריץ', אמר: "אני לא כל כך מוטרד מהדבר הזה. סיימנו חצי שנה מוצלחת מאוד, בתקשורת הרעיון זה שכמה שיותר תתקוף את בן גביר ככה יאהבו אותך. אבל המציאות טפחה בפנים של אנשי השמאל ואותם אנשי תקשורת. עשינו דברים נפלאים. הכסף למשטרה התחיל להגיע, היום כבר משתלם להיות שוטר".

"זה לא מטריד אותי כי אחרי שעשיתי את הדברים האלה, וזו רק ההתחלה, אם נתניהו יבוא ויגיד 'אני לא רוצה את בן גביר כי הוא רוצה רפורמה משפטית', כולנו מבינים את המשמעות שמחר עוצמה יהודית לא תקבל 14 מנדטים אלא 30. אני חושב שבסופו של דבר אני לא מוטרד, אני מניח שגם לראש הממשלה יש אינטרס שתהיה ממשלת ימין מלא מלא", הדגיש.

"אני מודה - במגזר הערבי הסיפור לא השתפר"

כמו כן, כאשר תקף כבל את התנהלותו של השר ואף טען כי התחושה ברחוב יותר קשה מהימים בהם צעק על בר לב, הבהיר בן גביר כי "לא נכון. במעשי טרור יש הפחתה, בעניין של חיסול מחבלים הממשלה הזו חיסלה מה שהממשלה הקודמת לא עשתה כל השנה שעברה. העניין של הפשיעה במגזר הערבי המגמה נמשכה, בואו נפסיק את האגדות, בחצי השנה של 2022 התחיל גל רציחות מאוד גדול ואני מודה - במגזר הערבי הסיפור לא השתפר, כי אין כוח אדם, כי השמיכה קצרה".

"אתה חושב מטומטם? הציבור בחר. ברוך השם שלקחתי את המשרד הזה. כל היועצים אמרו לי 'אל תקח, זה משרד שהחריבו אותו'. יותר מ־1,800 שוטרים התפטרו בזמן של בר לב. שינינו את המגמה, היום לראשונה נעצרה המגמה של התפטרויות של שוטרים", הכריז, ותקף: "בתקשורת מהרגע הראשון בטנטרום נגד איתמר בן גביר ולא רק. הרי מה הסיפור כאן? לא רוצים שאני אהיה השר לביטחון לאומי, שנתניהו יהיה ראש ממשלה".

בהמשך, התייחס לגיבוי השוטרים הפועלים במחאות נגד הרפורמה המשפטית, זאת על רקע הטענות נגד השוטרים והאלימות בה הם משתמשים והמיצג עם תמונותיהם ופרטיהם האישיים. "התנסנו על עצמנו במקרים של אלימות של שוטרים. אני לא אומר שאין אלימות, שאין עשבים שוטים במשטרה, אבל כשלוקחים קבוצה שלמה של שוטרים, שמים את התמונות, מפרסמים מספרים של הילדים שלנו - לא עשינו את זה גם כשחטפנו מכות מהמשטרה לא עשינו את זה. פשוט בושה". 

"אני לא זוכר שפרסמתי טלפון או כתובות של שוטרים. יש שוטרים שעוברים על החוק וצריך להעמיד אותם לדין, אבל כשבאים לקבוצה כל כך גדולה של שוטרים, ואני ראיתי סרטונים, ואתה רואה אישה שנותנת סטירה לשוטר והשוטר דוחף אותה, במהדורות מה שמביאים זה רק חצי תמונה של שוטר שהוא מגיב - זה בעיניי נורא ואיום. אני נותן גם לשוטרים, הם עובדים במרץ, בנחישות, הם עובדים נורא קשה, אין להם יום ואין להם לילה וכן אני נותן להם גיבוי - זה התפקיד שלי", הדגיש.

לסיום, ביקש כבל לשאול מדוע חוק האיזוק ייכנס רק בעוד שנה לתוקף, והשר בן גביר השיב: "כי הוא בפיילוט ניסיוני. הרי שנתיים שלמות השמאל היה בקואליציה, הוא לא העביר את זה. מה שאני עשיתי בחצי שנה השמאל לא עשה בשנתיים. אני מודה שאני דייקתי את החוק הזה, שהכנסתי בו קריטריונים. בעיניי זה היה נורא לשמוע שיש חוק שאישה מתלוננת על גבר ואוטומטית מצמידים לו איזוק. אני כסנגור, כמי שנלחם על זכויות אדם, צריך להקפיד על זכויות אדם".

עריכה: שני רומנו

31/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חבר הכנסת איתמר בן גביר
חבר הכנסת איתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris