אודי סגל וענת דוידוב

"נכבד כל החלטה של בית המשפט"

ח"כ דני דנון התייחס לדיון הצפוי בבג"ץ על צמצום עילת הסבירות • אך הדגיש: "אני מניח שזה יגרור תגובה פרלמנטרית ויהיה פה משבר חוקתי"


בג"ץ ידון בהרכב נרחב של 15 שופטים בעתירה על צמצום עילת הסבירות, זאת על רקע המצב החברתי המתוח במדינה סביב הרפורמה המשפטית. ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי, התייחס לדברים בשיחה ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm.

"ראש הממשלה אמר בצורה מאוד ברורה שמעולם בית משפט עליון לא פסל חוק יסוד, ומעולם לא קרה שלא צייתו לפסיקה של בית משפט עליון. קודם כל אני לא חושב שנגיע למקום הזה ומקווה מאוד שלא. אם וכאשר בית המשפט העליון יקבל החלטה תקדימית בנושא שקשור לעצמו ויפסול חוק יסוד של הכנסת, קודם כל כמובן שנכבד פסיקות של בית המשפט", הבהיר. 

"צריך להבין שזה כניסה למשבר חוקתי משמעותי, זה יגרור חקיקה נוספת של הכנסת, אני מאמין שלא נגיע לשם אבל לשאלתכם - נכבד כל החלטה של בית המשפט", הדגיש, "בנושאים האלו, אנחנו צריכים לסמוך על בית המשפט. אני חושב שעד היום בית המשפט כן ידע מתי לגלות איפוק ומתי לא. בואו נתאזר בסבלנות". 

דוידוב ומשעל לא נחו מתשובתו של חבר הכנסת, והוסיפו לשאול למי צריך להישמע במידה ובית המשפט מבטל זאת. ח"כ דני דנון ביקש לחדד את הנושא: "בואו נעשה סדר, אנחנו לא לבנון ולכן אין פה בכלל ויכוח. לא יהיו כאלה שיעשו א' ואחרים ב'. אנחנו נכבד החלטות של בית המשפט, כולם. יכול להיות צעדים בתוך הכנסת, הצעות חוק כאלו ואחרות, אם יהיה משבר חוקתי, ולכן אני מקווה מאוד שלא נגיע למצב הזה. כמובן שנשמעים לפסיקה של בית המשפט. לא עושים דין לעצמנו. אני מניח שזה יגרור תגובה פרלמנטרית ויהיה פה משבר חוקתי".

"מה יכולה להיות התגובה?", התעניינו צמד המגישים, וח"כ דנון הסביר: "חקיקה כזו או אחרת, זה הכלי שנשאר בידי המחוקקים. אבל אני לא חושב שיש פה דיון אם מצייתים ומי יציית, אנחנו לא שם".

התייחס ח"כ דנון לאפשרות כי יהיו מספר מורדים במפלגת הליכוד. "אנחנו מפלגה דמוקרטית, מדברים, מתווכחים. ראינו מספר כשלים בתהליך החקיקה, וחברים אומרים 'בואו נעשה את זה בצורה אחרת'. אני חושב שלצערי הרב שמעתי את לפיד בימים האחרונים, איתו אי אפשר להגיע לשום הבנה. אבל אם נראה שהאופוזיציה לא רוצה להגיע להסכמות אולי אנחנו צריכים לגלות אחריות ולהגיע להסכמות עם עצמנו. אנחנו מספיק אינטליגנטיים להבין איזה דברים נחשבים יותר מסוכנים בקהל הרחב".

"אני אשמח אם זה יעשה בהסכמה רחבה, אבל אם האווירה הציבורית לא מאפשרת ולפיד ואחרים התאהבו במחאה, אז יש מקום שאולי אנחנו בעצמנו נעשה את הריכוך הזה. אני חושב שיש מקום לחברים בליכוד שבאים ואומרים 'הסגנון של ללכת על הראש ובכל הכוח הוא לא נכון, הוא פוגע במדינה', ולכן אני חושב שננצל את השבועות הקרובים כן לחשוב איך מגיעים להסכמה בשלב הראשון. הטעות הראשונית הייתה בהצגת הרפורמה, אנשים נבהלו לסתם. גם בעילת הסבירות, אפשר היה להגיע להסכמות רחבות. בהתנהלות אנחנו כן צריכים להפיק את הלקחים", סיכם.

"יש מיעוט בקרב ראשי המחאה שיצא החוצה להוציא את דיבתנו בשדות זרים"

במהלך השיחה, התייחס דנון גם לדיווח שעל פי גורמים במפלגת הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים ראיונות בחו"ל, לדבריהם, על מנת לתקן את הנזקים שגרמו ראשי למחאה לישראל. עוד טענו כי מדובר בנזקים גדולים יותר מאלו של תנועת ה־BDS.

"אני לא יודע מה זה גורמים בליכוד, אבל בהחלט ראש הממשלה עוסק בהסברה בצורה אינטנסיבית וטוב שכך", אמר דנון בפתח השיחה. "הייתה פה תחושה שהנה סוף העולם מגיע, הכלכלה נגמרת, והוא מציג תמונה אחרת. אני שמח שהנתונים של הבנקים ושל הבורסות מראים שהשקל חזק, הכלכלה שלנו חזקה. אני חושב שאנחנו צריכים להפיק את הלקחים לקראת ההמשך ולראות איך אנחנו מחברים את הקרעים".

עוד טען כי "אני חושב שראש הממשלה יודע היטב שהדברים שהוא אומר באנגלית מגיעים מהר מאוד לקהל כאן בישראל בצורה מאוד יעילה וטובה. הוא הורג שתי ציפורים במכה אחת, וקצת פחות עוינות יש מהכתבים, הכתבים עושים שם שיעורי בית, חלקם מקשים עליו אבל הוא בהחלט מרגיש נוח בזירה שם".

כמו כן, כאשר נשאל האם ראשי המחאה גרועים יותר מפעילי ה־BDS, הבהיר ח"כ דנון כי "לא, קודם כל צריך להבין בצורה ברורה - המחאה לא מקשה אחת, רוב האנשים שיצאו להפגין נורמטיביים, חוששים למה שקורה פה, לא שבצדק אבל אני מבין לליבם. יש גורמים שהם מיעוט בקרב ראשי המחאה שכן יצאו החוצה להוציא את דיבתנו בשדות זרים. הוציאו הודעות כאלו ואחרות וניסו להפעיל לחץ, וזה בעיניי היה פסול - את הכביסה המלוכלכת נעשה פה בבית".

עריכה: שני רומנו

02/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris