אודי סגל וענת דוידוב

"בן גביר מצליח להפוך את השוטרים לעוינים"

ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים, ביקר את השר לביטחון לאומי • טען: "הוא הולך לבחור את האיש הכי חלש וכנוע שיהיה המפכ"ל הבא"


זה כבר שלושים שבועות בהם מדי שבוע אלפי אזרחים מפגינים נגד הרפורמה המשפטית, ונראה כי הרוחות מתחממות בין המוחים לשוטרים בהפגנות. על רקע המקרה בין הנער בן ה־18 למפקד יס"מ תל אביב, המפקד יאיר חנונה ועוד ארבעה שוטרי יס"מ זומנו לחקירה באזהרה במח"ש. סביב ידיעה זו, ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים, אשר תקף בחריפות את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.

תחילה התייחס עמית לדבריו של השר בן גביר לאור הפיגוע אתמול (ג') במעלה אדומים. "קודם כל לא חשוב מה בן גביר אומר, בטח לא בתחומים של ביטחון לאור זה שהוא לא ממש היה מפקד סיירת מטכ"ל בעברו. אין שום סוד שהמשטרה באמת משטרה קטנה, אין מצב שבכל מקום ימצא שוטר. לכן, מחוסר ברירה, נוצר מצב שאנחנו סומכים גם על שוטרים לא בתפקיד או חיילים לא בתפקיד, או אזרחים שיש להם אקדח".

"במהלך 20 השנה האחרונות היו הרבה מאוד פיגועים שנחתכו על ידי נושאי נשק שלא היו בתפקיד או אזרחים. אני מאז ומתמיד, אני אישית הולך עם אקדח לכל מקום כל חיי, אני חושב שזה מאוד נכון לעשות את זה. אנחנו חיים בסוג מסויים של אווירה, יש לנו בעיה ביטחונית קשה והדבר הזה סוג של פתרון", אמר, והוסיף: "אני לא מפרגן לאיתמר בן גביר כי הוא עבריין, תומך טרור שהרס את משטרת ישראל, אבל בקטע הזה, של קריאתו לשאת נשק - הוא צודק".

מיד לאחר מכן, הביע עמית את עמדתו בנוגע לחקירת מפקד יס"מ תל אביב וארבעת השוטרים במח"ש. "יש המון הפגנות שבהן באיזשהו שלב מתחיל עימות בין השוטרים למפגינים. זה הופך להיות לעימות שבסופו אנשים שוכחים על מה הייתה ההפגנה וזוכרים את העימות עם השוטרים. זה לא דבר חדש. מה כן חדש? שפה מדובר בשר שיש לו אסטרטגיה, והאסטרטגיה הזו מובילה מצד אחד להחלשת המפקדים במשטרה, את המפכ"ל הוא הפך לבובת סמרטוטים מזמן, הוא על הראש של כל חבורת המפקדים פונה ישירות לשוטרים ובונה את העוינות בין המשטרה לבין המפגינים של שבתות בערב".

עוד טען כי "מיד אפשר להאשים אותי בגלל זה שאני לא אוהב את בן גביר אני מאשים אותו, אבל הוא קורא למפגינים האלה דרך קבע 'אנרכיסטים', לשוטרים האלימים הוא קרא גיבורים. זה דבר שהוא כל כך בולט, הוא גם משוויץ בתקשורת 'אני הצלחתי להטמיע את המדיניות שלו, המשטרה עושה את עבודתה'. מפקד יס"מ תל אביב, אחרי שבן גביר הכתיר אותו כגיבור, ברשתות של השוטרים אתם לא מבינים איזה גיבור הוא הפך להיות - בן גביר מצליח להפוך את השוטרים לעוינים, כי בעיניו ההפגנות האלה הפגנות שמאל, זה לא הפגנות שהוא אוהב".

באשר להתנהלות המפכ"ל לאור המצב המדינה ופעולותיו של השר לביטחון לאומי, הדגיש: "מי שמפכ"ל הוא בן גביר. הוא עדיין חי באשליה לקבל שנה רביעית למרות שרק אלוהים יודע למה הוא מבקש את זה. אני כבר אומר לכם, שממה שאני יודע, השמות של אלו שעולים להחליף אותו, זה בדיוק מראה לי מה בן גביר רוצה - הוא הולך לבחור את האיש הכי חלש וכנוע שיהיה המפכ"ל הבא כדי שלא יפריע לו לעשות במשטרה מה שהוא רוצה. בן גביר הרס את משטרת ישראל. תהיה אלימות ואני חושש שגם מצד המפגינים באיזשהו שלב, אנחנו הולכים רק למצב יותר גרוע".

מלשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נמסר בתגובה: "המדיניות של השר בן גביר מרגיזה במיוחד את ה"הניצבים לשעבר" שמשך שנים רבות שלטו והרסו את המשטרה ומצב הביטחון הלאומי והשר "מזיז להם את הגבינה", אבל זה לא ימנע מאיתנו להמשיך להוביל שינויים מהותיים לטובת אזרחי ישראל".

עריכה: שני רומנו

02/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניצב בדימוס אריה עמית
ניצב בדימוס אריה עמית  |  צילום מסך 'חדשות 12'
Paris