איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"האנשים מחפשים פתרונות מהירים וקלים"

נתונים מדאיגים מצביעים על התייקרות של 20% במשכנתה • אורן שלו, סגן יושב ראש התאחדות יועצי המשכנתאות ויועץ כלכלי, הביע את דעתו בנושא


הכול עולה: נתונים מדאיגים מצביעים על התייקרות של 20% במשכנתה, מה שמעביר 1 מכל 10 משקי בית לאוברדראפט. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם אורן שלו, סגן יושב ראש התאחדות יועצי המשכנתאות ויועץ כלכלי, אשר הביע את דעתו בנושא. 

לדבריו של שלו, "אנו נמצאים כבר שנה ומשהו אל תוך עליות הריבית. הן משפיעות גם על המשכנתה וגם על כל ההלוואות מסביב. גם שוק הרכב התייקר מאוד בשנה האחרונה מבחינת התשלום החודשי. ואנו רואים את הציבור מגיב לזה".

עוד טען כי "לטעמי, הציבור מגיב ולא עובד באופן אסטרטגי נכון, אלא פשוט עושה מה שצריך לעשות בשביל להוריד מהר את ההחזרים החודשיים. כשאנו מדברים עם אנשים עם משקי בית, אנו רואים שהם בלחץ מהתשלומים החודשיים והם מנסים לחשוב מהר מה אפשר לעשות כדי להוריד את ההחזרים. אנו רואים 20 מיליארד שקל שנפדו מקרנות ההשתלמות. יש מצבים שבהם זה מה שצריך לעשות אבל זה לא משהו שצריך למהר לעשות אותו, מאחר והכספים האלו הם חסכונות ארוכי טווח, גם הגמל נפגע מאוד, גם מפיצויים נמשכו כספים".

באשר לנושא של לקיחת הלוואות לכל מטרה, חווה שלו את דעתו ואמר: "אפשר להגיד מכיוון אחד שזה עלול לפגוע בלווים שלוקחים אשראי גדול מדי. מצד שני, אם משתמשים בדברים האלו בצורה נכונה ועם חשיבה ארוכת טווח אפשר ליהנות מזה מאוד. אפשר להצליח לצאת ממשבר בזכות זה".

"בדרך כלל אנו רואים שאנשים מחפשים פתרונות מהירים"

עוד המשיך להסביר: "יש סקטור שלם שבכלל אין בחינה איכותית לגביו, שזה כל נושא 'ההלוואות החוץ בנקאיות' ששם יש הרבה הלוואות לכל מטרה, שלא בודקים אותן. זאת נקודה משמעותית. לסלק כספים מחסכונות זה לא טוב וגם לקחת הלוואה זה לא טוב. גם הלוואה וגם לפדות חיסכון הם לא פתרונות שעובדים לבד. אני רוצה להגיד שאי אפשר להחליט שמבצעים פעולה מבלי להבין לעומק את הבעיה עצמה. משק בית שנמצא בסיטואציה שהוא לא מצליח להחזיר את התשלומים שלו כמו שצריך, צריך לשבת ולשאול את עצמו כמה כסף הוא 'בחריגה', ככל שהמצב יותר בעייתי, הפתרון יצטרך להיות יותר קיצוני".

"בדרך כלל אנו רואים שאנשים מחפשים פתרונות מהירים. כי הם מגיעים אלינו כשהם כבר ניסו את כל הפתרונות הקלים. ואז הן מגיעים שבו חוזרות להם המשכנתאות, הלוואות וזה כבר יותר מורכב", ציין שלו.

"כרגע אנשים מוצאים את הפתרונות הקלים, כי אנו בתחילת המשבר. בשלב מסוים כבר לא יהיה להם את הפתרונות הקלים", סיכם.

עריכה: עינב אורגד

06/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנייה - ארכיון, למצולם אין קשר לנאמר
בנייה - ארכיון, למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: פלאש90
Paris