רז שכניק

"ענבל הייתה נשברת מהפחד להצלחה"

לפני 26 שנים נהרגה ענבל פרלמוטר ז"ל בתאונת דרכים ולהקת 'המכשפות' התפרקה • יפעת נץ ויעל כהן, חברות ההרכב, שבו לצדו של רז שכניק ללהיטים


בשנת 1992 הוקמה להקת הרוק הישראלית 'המכשפות', הרכב נשי ופורץ דרך בארץ, ומותה של הסולנית ענבל פרלמוטר ז"ל בתאונת הדרכים הביא לפירוקה תוך חמש שנים. בכל זאת, בשנות פעילות הלהקה הותירו 'המכשפות' חותם במוזיקה הישראלית. רז שכניק אירח בתוכניתו את חברות הלהקה יפעת נץ ויעל כהן, יחד שבו לצלילים הבועטים והלהיטים הגדולים.

תחילה שיחזרה נץ כיצד הוקם ההרכב. "אני הכרתי את ענבל בגיל 18, ברחובות, אצל חברה משותפת. באותו הלילה היה בינינו קליק מטורף, ענבל טסה ללונדון לזמן בלתי מוגבל. היא טסה ואמרנו שכשהיא תחזור לארץ ניפגש, וכעבור כמה חודשים חזרתי מכלי זמר, רכשתי תופים כדי לעבוד על מקצבים, ואני עולה הביתה ואני רואה בסלון את אבא שלי ז"ל ויושבת איתו בחורה מופרעת, עם שיער סגול ואדום".

"פתאום הבנתי שזו ענבל", שיתפה, "היא התקשרה, לא הייתי בבית והיא חיכתה לי. נכנסנו לחדר שלי וסיפרתי לה שיש לי איזה הרכב שאני מנגנת בו ויש חזרה מחר, ואם היא רוצה לבוא ולהצטרף. ככה התחילו המכשפות. נשארנו ענבל, אני והמתופפת, שהוחלפה ביעל אחרי חצי שנה".

כהן חיזקה את דבריה, וסיפרה: "הייתה להן הופעה אחת, בדיוק למדתי ברימון והופעתי בערב להקות. סיימתי בלאנס ובאתי לשתות ספרייט, ואז היא ניגשה אליי ואמרה לי 'יש לי להקה, קוראים לה המכשפות, אנחנו מחפשות מתופפת בואי תנגני איתנו', וזהו. נתתי לה את הטלפון, היא אמרה שענבל תתקשר ולמחרת באמת ענבל התקשרה. השיחה זרמה בצורה כאילו אני מכירה אותה, היה קליק בשיחת הטלפון".

אחד מהלהיטים הגדולים והבועטים שידעה הלהקה היה השיר 'עד העונג הבא'. "היינו שעות באימונים. ארבע פעמים בשבוע חמש שעות. היא הייתה באה לחדרי חזרות, משמיעה לנו את השירים, היא הייתה מביאה שירים מדהימים. כל שיר זה פסיכי. כל הטקסטים של ענבל היו מדהימים, מילים מאוד גבוהות שלא היו בשנות ה־90".

"חוץ מיפעת וענבל, שהן מההתחלה לא ממש הבינו איזה מוצר יש להן בידיים, אני מההתחלה, כשנפגשתי עם ענבל ועזבתי את כל ההרכבים שהיו לי והכול, ידעתי שזה הולך להיות משהו גדול", חשפה כהן, והוסיפה: "ענבל הייתה שוברת את הכלים כל שני וחמישי. היא כל הזמן הייתה אומרת 'אני לא רוצה', היא הייתה נשברת מהפחד להצלחה. ואני כל הזמן הייתי אומרת לה 'יש לנו מוצר מדהים'. היא לא הבינה את העוצמה".

נץ הדגישה כי "עמדתי מאחורי הדבר הזה, זה ריגש אותי תוך כדי עשייה והתוצאה. אבל לא לשם כך התכנסתי. זה היה כבר כמו משפחה, אבל גם ענבל וגם אני לא האמנו שזה הולך לעשות כזה רעש ולהתקבל בכזו אהבה, וגם לא אהבה".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

10/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יפעת נץ ויעל כהן יחד עם רז שכניק באולפן 103fm
יפעת נץ ויעל כהן יחד עם רז שכניק באולפן 103fm  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris