אודי סגל וענת דוידוב

"יש סיכוי גבוה שהם יתערבו בסיפור הסבירות"

בג"ץ הורה לממשלה ולכנסת להסביר מהי הסיבה לא לבטל את החוק לצמצום עילת הסבירות • ברוך קרא ('חדשות 13'): "קשה להמר לגבי התוצאה הסופית"


אתמול (ד') הורה בג"ץ לממשלה ולכנסת להסביר מדוע לא לבטל את החוק לצמצום עילת הסבירות שאושר בקואליציה בקריאה שנייה ושלישית. התשובה לשאלה, על פי דרישת בית המשפט, צריכה להגיע עד ה־3 בספטמבר, לפני הדיון באשר לנושא בהרכב של 15 שופטים.

הכתב והפרשן המשפטי ברוך קרא ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה. "הצו על תנאי, כשהוא יצא, השופטים כתבו שהוא לא יוצא מטעמים של מהות", טען. "הם אמרו במפורש שזה לא אמור להצביע על כך שהם הולכים לכיוון כזה או אחר, אלא מטעמי ייעול. הדרמה הגדולה הייתה כאשר חיות קבעה הרכב של 15 שופטים כבר בדיון העתירות, אף פעם לא היה הרכב כזה בתולדות המדינה. למעשה הצו על תנאי היה מיותר. ברגע שבג"ץ הביע את הרצינות לקבל כל החלטה, עצם ההחלטה של חיות זה אומר שאין לנו טעם לעשות את הדו שלביות הזו אלא פשוט לקיים דיון עם 15 שופטים, יש לנו את כל קצות תפיסות העולם, ואחרי זה תהיה החלטה". 

בהמשך, הוסיף: "חיות ולא רק חיות, יש סיכוי מאוד גבוה שהם יתערבו בסיפור הסבירות. אבל צריך לזכור שיש 15 שופטים, ולא בכדי. כן יהיו שופטים ולא אחד, שניים או שלושה, שיחשבו שצריך להתערב ולבטל את הצמצום הזה של עילת הסבירות. קשה לי הרבה יותר להמר לגבי התוצאה הסופית. יש כמה שופטים בעליון, או לפחות 1-2 מהם, שבסוג של פסיקות כאלה אנחנו עדיין לא מכירים אותם. אין הרבה יותר משחק, להתערב זה להפוך את הצו למוחלט ולבטל את אותה חקיקת יסוד. יש ארבע עתירות דרמטיות, הסיפור הזה, סיפור חוק הנבצרות, סיפור חוק ניגוד העניינים וכינוס הוועדה לבחירת שופטים". 

עריכה: מיכל קדוש 

10/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית המשפט העליון - צילום ארכיון
בית המשפט העליון - צילום ארכיון  |  צילום: פלאש90
Paris