אודי סגל וענת דוידוב

"לא נאפשר שום פתיחה של נציגות דיפלומטית"

השר אלי כהן על מינוי שגריר ברש"פ ע"י סעודיה, על רקע המו"מ מול ארה"ב • סייג: "הם לא תיאמו איתנו ולא צריכים לתאם" • על הרפורמה: "חתרנו להסכמה"


אתמול (ש') מינתה השגריר הסעודי בירדן, זו הפעם הראשונה, שגריר ברשות הפלסטינית, שישמש גם כקונסול כללי בירושלים. כיצד ישפיע המהלך על המגעים בין ארצות הברית לסעודיה, שישפיע עם על יחסי הסעודים עם ישראל? שר החוץ אלי כהן שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב והגיב לדברים. 

"אני לא חושב שנכון להיכנס לכל הפרטים, באשר למו"מ שמתנהל בין ארה"ב לסעודיה, ישראל היא חלק מאותו הסכם שלום", טען. "דרום קוריאה היא המדינה שנמצאת במרחק הקרוב ביותר לאיום גרעיני, ארה"ב החליטה לתת לה מטריית הגנה מצפון קוריאה. אני חושב שברית הגנה היא הדבר הנכון ביותר. אני חושב שכל מה שקורה במזרח התיכון, גם מול איראן וגם מול ערב הסעודית, נובע בראש ובראשונה מאינטרסים אמריקניים".

בהמשך, הוסיף: "דרום קוריאה היא מדינה מאוד מפותחת, שיכולה לרכוש לעצמה יכולות גרעיניות. חרף זאת היא בחרה בהסכמה מול ארה"ב ללכת לברית הגנה. יש שם נושא של אורניום אזרחי. הדבר המרכזי שעומד לנגד עינינו בקידום הסכמי שלום בכלל ועם סעודיה בפרט הוא ביטחון מדינת ישראל. את המו"מ לא ננהל כאן. הדרך הנכונה שצריך לקדם את זה לטעמי היא באמצעות ברית הגנה, זה הדבר הנכון מבחינה אזורית. סוגיית המו"מ כוללת בתוכה מגוון גדול של מרכיבים. יש את הדרך לדבר עם ארה"ב". 

"מה שקובע - האינטרסים"

על מינוי השגריר, אמר כהן: "הם לא צריכים לבקש אישור מאיתנו. הם לא תיאמו איתנו ולא צריכים לתאם איתנו, לא נאפשר שום פתיחה של נציגות דיפלומטית כזו או אחרת. מה שעומד מאחורי הדברים על רקע התקדמות השיחות, הסעודים רוצים להעביר מסר לפלסטינים שהם לא שכחו אותם. אנחנו לא מאפשרים למדינות לפתוח קונסוליות. זה לא  תואם איתנו. הסוגיה הפלסטינית אינה הסוגיה המרכזית במסגרת השיחות. הליכוד בראשות נתניהו, אנחנו הבאנו את הסכמי השלום הקודמים, הוכחנו שהפלסטינים הם לא מחסום לשלום. זה לא הדבר שימנע. אפשר להגיע להסכמות, זה מורכב אבל זה אפשרי. מה שקובע בסופו של דבר הם האינטרסים. האינטרס של ערב הסעודית לא פחות מזה של ישראל. מדובר בחלון זמנים של 9-12 חודשים, מאחר שלאחר התקופה הזאת ארה"ב נשאבת למערכת בחירות". 

"בעיניי צריך לעשות את הרוטציה באמצע הקדנציה, זה הרבה יותר פרקטי, אבל אני הגעתי ממקום בו מכבדים הסכמים", הגיב שר החוץ אלי כהן למעבר לתפקיד שר האנרגיה בתום כהונתו, זאת לכשיחליף את מקומו עם השר ישראל כ"ץ, "הייתי מסכים ללכת לתיק האוצר על מנת לקדם את יוקר המחיה. סמוטריץ' הוא שר שעובד קשה מאוד". 

בנוגע לחקיקת הרפורמה המשפטית, הבהיר כהן: "אנחנו מחזיקים ברוב של 64 מנדטים, פעלנו באחריות גדולה מאוד. הלכנו לבית הנשיא למרות שיכולנו לחוקק את הכל באופן חד צדדי. אנחנו רוצים לקדם את הרפורמה, אבל בהחלט חתרנו להסכמה. הציבור לא מטומטם ומכיר את העובדות. הציבור יודע שמי שנטש את השיחות בבית הנשיא היו כמובן חברי האופוזיציה. זה נתון עובדתי. אומר רה"מ שעל אף שהכנסת חוזרת באמצע אוקטובר, 'בואו נשב עכשיו ונגיע להסכמות'. אנחנו חותרים להגיע להסכמה". 

עריכה: מיכל קדוש 

13/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלי כהן
אלי כהן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris