איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"היחידה הזו תוכל לתת תפוקות לכל תושבי המדינה"

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, התייחס להדלקת האש ביחידת ייצור החשמל מגז בתחנת הכוח אורות רבין: "צעד ראשון בדור החדש של טורבינות"


מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והגיב להדלקת האש הראשונה ביחידת ייצור החשמל מגז בתחנת הכוח אורות רבין.

לדבריו, "כרגע אנחנו מדברים על בדיקות התחלתיות. זאת אומרת, היחידה הופעלה, מדובר ביחידה יעילה מאוד, שהנצילות שלה גבוהה יותר מכל היחידות שמייצרות חשמל מגז טבעי. לכן ,מבחינתנו זה צעד ראשון לכאורה, בדור החדש של טורבינות שמייצרות חשמל באמצעות גז".

עוד הסביר: "אנחנו נמצאים כרגע בעיצומם של בדיקות כדי להכניס את היחידה הזאת לאספקת חשמל מסחרית מלאה לקראת סוף 2023-תחילת 2024. היחידה הזאת שתייצר סדר גודל של 360 מגה וואט, תוכל לתת את התפוקות שלה לכל התושבים במדינת ישראל".

באשר לעיכוב הגדול מהתכנון המקורי, חשף: "היו הרבה מאוד סיבות, חלקן כתוצאה מליקויים שלנו בחברת החשמל וצריך לומר את זה ביושר, אנחנו לומדים, מפיקים לקחים ומסקנות. היו לנו מעידות, זה דבר טבעי במערכת כל כך גדולה בהיקף של מיליארדי שקלים. מעבר לזה, אנחנו נקלענו למצב שמעולם לא התמודדנו איתו עם החברה שסיפקה את התחנה הזאת, את היחידה הזאת, ואיתרה אותו כבר 77 פעמים במדינות שונות בעולם. זו לא יחידה ראשונה שמספקים לנו. אנחנו היינו 78 במספר. היו המון בעיות בציוד, החזרת ציוד שהגיע לכאן, אי התאמות בין מה שאנחנו היינו אמורים לקבל לטובת ההרכבה, ומה שהגיע בפועל. הייתה לנו כמובן גם את תקופת הקורונה הידועה והמלחמה עם אוקראינה, אני כמובן לא מטיל את האשמה כולה עליהם. גם לנו היו את הנקודות שלנו ואנחנו בהחלט עושים את הכול כדי ללמוד, לא לחזור עליהן בעתיד ולדאוג לכך שהיחידה הזאת תחזור לפעול מהר ככל שניתן".

"למדנו מכך שבכל רגע נתון צריך לדאוג לכך שמסמכים שאמורים לתת את הביטוי לעמידת החלקים שאנחנו מקבלים מחול בתקן ישראלי, שאנחנו נקבל את כל האישורים האלה בזמן אמת ולא לאחר מעשה. מה שקרה זה שאנחנו קיבלנו את החלקים, הרכיבו אותם כאן בארץ, ובדיעבד הסתבר שחלקם לא היו מלווים באישורים המתאימים לטובת מכון התקנים. וברוך השם כרגע התחנה עובדת, היא כרגע נמצאת בהליך של בדיקות מערכות, ואני מאמין שאנחנו נעמוד בלוחות הזמנים. זו בשורה גדולה מאוד למשק החשמל הישראלי", שיתף שפיגלר, והוסיף: "את המחיר קובעת רשות החשמל, אני מניח שהיא תיקח בחשבון את כל אותם המרכיבים. מבחינתנו, לנו יש אינטרס מובהק שהחשמל יהיה זול ככל שניתן כי היום הוא מוצר קיומי". 

בנוסף לכך, סיפר על פעילותה הגוברת של חברת חשמל בימי הקיץ החמים: "הייתי בצהריים בשטח עם 45 עובדים שמותחים קווים כדי לשדרג את איכות המערכת שמספקת חשמל לתושבים באיזור של חדרה, למען האמת במועצות האזוריות שמסביב לה. אנשים עובדים בחום, זה לא חום, זה כבשן עם זיעה בלתי רגילה, עם אלף מצוקות שנובעות מהמצב הקיים כרגע, והם פשוט לא זזים מהשטח, מבצעים את המוטל עליהם, כדי לדאוג לכל אחד ואחד מאיתנו כדי שנוכל להתקיים עם החשמל שכל אחד צורך". 

עריכה: נויה חסון 

13/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90
Paris