איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"שר האוצר נושם לרווחה, אבל יש לו הרבה אתגרים קדימה"

יואל נווה על ההחלטה של חברת דירוג האשראי פיץ' להותיר את הדירוג של ישראל ללא שינוי: "פיץ' לא הורידה את הדירוג אבל השאירה כמה אזהרות"


חברת דירוג האשראי פיץ' הותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי, ברמה של A+, אם כי היא מציבה הירה לגבי המשך החקיקה המשפטית. יואל נווה, הכלכלן הראשי לשעבר באוצר, שוחח עם ענת דוידוב ופרש את משנתו בנושא.

לדבריו, "נקודת המוצא של המשק הישראלי כפי שקיבל אותה שר האוצר הנוכחי בתחילת השנה הזאת היא נקודה חזקה, משק שצמח יפה בשנה הקודמת, גירעון שהיה בעצם עודף תקציבי בשנת התקציב הקודמת, יחס חוב תוצר שירד בצורה דרמטית אחרי העלייה החדה בקורונה, ומשק מייצא וחזק, אבל סימני השאלה כלפי העתיד קיימים. פיץ' אמנם לא הורידה את תחזית הדירוג, אבל כתבה כמה אזהרות".

באשר להערות האזהרות של פיץ', אמר נווה: "פיץ' כרגע לא מעריכה באופן נחרץ את ההשפעות של החקיקה הנוכחית שכבר עברה, וגם כנראה קיבלה כל מיני הבטחות על כך שהחקיקה שצפויה לנו היא יחסית מוגבלת, כפי שאמר רה"מ, אבל היא מעירה הערה מאוד משמעותית ואומרת שההיחלשות של האיזונים והבלמים וההיחלשות של היכולת של המערכת המשפטית לבקר את פעולות הממשלה, הן מהבעיות המרכזיות, ככל שתהיינה באופן יותר משמעותי, שישפיעו על הורדת דירוג וגם ציינה שיש מדינות אחרות שעברו תהליכים דומים והדבר השפיע מאוד על הדירוג שלהן וכמובן גם על הפעילות הכלכלית".

על השפעות החקיקה המשפטית, טען: "לישראל צפויה על פי פיץ' הרעה במצב הפיסקלי לאורך זמן, גם בגלל ירידת הפעילות וירידת ההכנסות מהמיסים שאנחנו רואים אותן כבר עכשיו גם בגלל העלייה בהוצאות, ובגלל ככל הנראה הצורך של הממשלה לממן את הקואליציה בהרבה מאוד כספים סקטוריאליים".

"יש סיבה לשר האוצר להיות מרוצה?", שאלה ענת.

על כך השיב נווה כי "אני חושב שאולי שר האוצר נושם לרווחה שלא הורידו לו את הדירוג, אבל יש לו הרבה אתגרים קדימה ולא נראה לי שהממשלה הזאת מתמודדת איתם, הבעיה המרכזית זה שחלק גדול מהפעילים המשמעותיים במשק הישראלי, חלק מהציבור שהוא הפעיל בכלכלה, ופעיל בהרבה מאוד תחומים אחרים - איבד אימון ורואה בפעולות שלה, פעולות לא רציונליות, בין אם זה בצד הביטחוני או הכלכלי".

עוד הוסיף והסביר: "כשאנשים מאבדים אמון, הם קודם כל לא משקיעים לטווח הארוך, חלק מזה אנו רואים בעניין של רכישת דירות, נכון שהריבית הגבוהה משפיעה על זה, אבל אנשים נמנעים מעסקאות כי אף אחד לא רוצה להשקיע לטווח ארוך כאשר לא ברור לו מה יקרה ומה הממשלה עושה מחר בבוקר. וזה נכון גם לעסקים ולכן אני חושב שהאקלים הכלכלי שהממשלה הזאת יצרה הוא בעייתי ביותר".

בהמשך דבריו ביקר את התנהלות הממשלה הנוכחית וטען כי "אני לא חושב שהממשלה עשתה משהו בנושא של יוקר המחיה, תחרות או איזושהי רפורמה משמעותית. הורדת האינפלציה היא פונקציה של פעילות של בנק ישראל, פיץ' מתייחסת לעניין שיש גורמים בתוך הקואליציה שמעוניינים לפגוע בעצמאות בנק ישראל, יש לנו על הפרק מינוי של נגיד לקראת סוף השנה הזאת. הבן אדם שייבחר, אם זה לא יהיה הנגיד הנוכחי, יש לזה חשיבות מאוד גדולה. וצריך לראות מה הממשלה תעשה. הממשלה הזו בתחום הכלכלי לא עשתה הרבה. היא יצרה חוסר ודאות מאוד גדול עם ההפיכה המשטרית שפגעה מאוד בכלכלה, וכמו שאמרתי פגעה באימון של חלק גדול מהציבור ביכולת של הממשלה הזו להוביל מדיניות רציונאלית. ואנחנו רואים את זה בירידה בצריכה, בהשקעות".

"כך שאני חושב שלשר האוצר יש הרבה עבודה ואני לא בטוח שהוא מסוגל להחזיר את האמון שאבד, בין אם זה משקיעים ישראלים ובין אם זה משקיעים זרים. הממשלה הנוכחית הצליחה לעשות פה תוהו ובוהו מוחלט עם ריצת האמוק להפיכה משטרית גרמה ליצירת חוסר אימון כבדשל חלק ניכר מהציבור וגם של משקיעים זרים ורק הוסיפה בעיה לבעיות שעוד עלולות להתרחש עליה", סיכם.

עריכה: עינב אורגד

14/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואל נווה
יואל נווה  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris