אודי סגל וענת דוידוב

"יחד עם האהבה לצבא, לפעמים צריך לתת ביקורת"

השר עמיחי אליהו התייחס לתקיפת חברים במפלגתו את בכירי צה"ל • אודי סגל: אתם משפילים את הקצינים - אתה מצדיק את זה במרומז


כוחות הביטחון פינו אתמול (ב') את המאחז הלא חוקי אעירה שחר, הסמוך לכוכב השחר ביהודה ושומרון, זאת באישור השר סמוטריץ', ועל רקע ביקורת קשה שנשמעת גם כלפי בכירים בצה"ל. השר לענייני מורשת עמיחי אליהו (עוצמה יהודית) התייחס לאירוע.

"כולנו חייבים את החיים שלנו לאותם קצינים שלא ישנים בלילות ולא בימים אחר כך כדי להגן על החיים שלנו, וכידוע גם אני עצמי שירתי בצבא וחברים שלי משרתים עדיין בצבא. אני מזכיר שמיטב בנינו, גם של המתנחלים משרתים בצבא. כולנו מכירים את הערך של הצבא, יחד עם האהבה שלנו לצבא, לפעמים צריך לתת ביקורת, מה לעשות? יש מקומות שבהם יש טעויות", אמר. 

עוד אמר אליהו: "מחר בבוקר אני צריך להגיד לילד שלי שרוצה להתגייס עכשיו לקרבי, 'לך תסתער, תמסור את הנפש שלך אחרי המפקדים שלך', ומגיעים אנשים שאתה רואה שהדעות שלהם... אם היינו מבקרים את דן חלוץ בזמן, יכול להיות שהוא לא היה מגיע".

הוא הוסיף: "עכשיו יצא בקורס מפקדים צילום שהשוו בין הציונות הדתית לחמאס, כשהילד שלי רואה דבר כזה ומחר הוא אמור להתגייס לקרבי, האמון שלו בתוך המערכת נסדק. היכולת שלו להבין שהוא יכול להסתער אחרי המפקד בעיניים עצומות נסדק".

לטענתו, "אם בתוך המערכת לא מצליחים, אז אנחנו צריכים לשקף דווקא לטובת צה"ל, דווקא לטובת האחידות, צה"ל חייב להיות מעל הוויכוח הפוליטי. אנחנו לא יכולים להכניס את הפוליטיקה לצה"ל, אסור לנו לתת לפגוע בדבר הזה. זה בדיוק מה שקרה במערכת המשפט". 

בתגובה טען אודי סגל כי "פעם אחר פעם, אתם תוקפים את קציני הצבא, משפילים אותם. הבנו ברמז שאתה מצדיק את הביקורת על קצינים מכהנים".

יש לנו רמטכ"ל חלש?
"מה פתאום. אני לא חושב שיש לנו רמטכ"ל חלש. אני חושב שיש לנו צבא מאוד חזק, אני חושב שתמיד צריך לחזק עוד ולהגביר את הרוח ולתמוך עוד ולמצוא את הדרכים על מנת שהאמון בצה"ל יחזור, והדרך לזה היא כמובן גם להוציא את הפוליטיקה משם".

"אני חושב שמעשית, סמוטריץ' טעה"

לדבריו, "אני חושב שיש פה איזושהי מורכבת. אני חושב שמעשית, הוא טעה, כיוון שהיום יש ביו"ש הרבה מאוד מאחזים בלתי חוקיים. ולא יכול להיות שיש דין אחד כלפי יהודים ודין שני כלפי פורעים פלסטינים. ברגע שאתה מפנה דווקא את היהודים – אתה מייצר פה אפליה".

"אם אנחנו רוצים לומר שאנחנו מדינת חוק ורוצים להגביר את המשילות – אז דין אחד לכולם. אנחנו צריכים באופן עקרוני להחיל את החוק הישראלי על יו"ש, ויש בזה הרבה היגיון, ברגע שזה יקרה לא יוכלו לבנות מאחזים בלתי חוקיים על אדמות שהמעמד שלהן לא ברור", טען. 

אם לא הייתה לסמוטריץ' ברירה, אז האם הוא לא טעה במקרה הזה?
"אתה רוצה לשמור על מדינת חוק? תפנה במקביל את כל המאחזים הפלסטיניים הלא חוקיים. אתה לא יכול לעשות אפליה".

במהלך השיחה התייחס גם למעמד הפלסטינים בישראל: "יש מודל כמו פורטו ריקו - הם מקבלים זכויות אדם, אבל לא יכולים להיבחר". לדבריו, מדובר בדמוקרטיה מתגוננת. "יש פה גירעון דמוקרטי, כמו שהעיקרון הזה של דמוקרטיה מתגוננת קיים בעולם, ככה יש עיקרון שאנחנו צריכים ליישם אותו במדינת ישראל, שנקרא 'מדינה יהודית מתגוננת', זאת אומרת לא לאפשר מציאות שהמדינה יכולה או עלולה לסכן היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית", אמר.

15/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אליהו עמיחי
אליהו עמיחי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris