מעיין אדם

"ההחלטה לא להפעיל תחב"צ בשבת - פוליטית"

איתי סתת, מנהל המחלקה הציבורית ב'ישראל חופשית', על המאבק לפתיחת הרכבת הקלה גם בשבת • טען: "עד שהגיעה הרכבת הקלה - כולם יצטרכו להישאר בבית"


הקו האדום סוף סוף יוצא לדרך ואיתו עולים גם הקולות המעורבים, חלקם מעוניינים בהשבתת הקו בשבת ואילו מנגד יש הקוראים להפעלת הקוים לאורך כל השבוע. איתי סתת, מנהל המחלקה הציבורית ב'ישראל חופשית', שוחח עם מעיין אדם ב-103fm ושיתף על התסכול נוכח ההחלטה.

"אנחנו רואים היום תופעה חשובה, הרכבת הקלה מתחילה לעבוד. תושבי תל אביב סבלו המון שנים, וגוש דן כולו, כדי לחכות ליום שבו תהיה להם דרך טיפה יותר טובה להתנייד במקום הצפוף הזה", אמר והוסיף: "אבל איזה אבסורד זה שבשעה ארבע או שתיים, מתי שהרכבת תפסיק לעבוד, כולם ירדו מהרכבת ויחכו עד יום ראשון שהיא תחזור לעבוד. היא חוזרת במוצ"ש לשעה, אבל זה לא רציני. נכון שגם מי שרוצה ללכת לבלות לא יוכל לנסוע ברכבת, אבל בואי לא נשכח אוכלוסיות שלמות שאין להם דרך להתנייד".

עוד ביקר כי "עד שהגיעה הרכבת הקלה, שחיכינו לה המון שנים, כולם יצטרכו להישאר בבית. אולי החוויה היא כמו באירופה במהלך השבוע, אבל בסוף השבוע אנחנו המדינה היחידה בעולם שאין תחבורה ציבורית בשבת. סטטוס קוו זו מילה שרבים אוהבים להיאחז בה כדי להסביר למה הם לא רוצים לעשות שינויים, אבל העולם השתנה. המציאות משתנה והמדינה אם היא תופסת מעצמה מדינה מודרנית צריכה להשתנות יחד איתה".

"אנחנו חושבים, וגם רוב הציבור, צריך למצוא את הפתרונות הרלוונטים לזה וזה אפשרי. שלא יכלאו את הציבור בישראל בבית כל כך הרבה זמן. הקרב המשמעותי הוא קרב פוליטי. ההחלטה לפתוח את הרכבת הקלה בשבת היא החלטה פוליטית. והגיע הזמן שפוליטיקאים יבינו ששם הציבור", טען.

בנוסף, התייחס סתת למחאות סביב פעילות הרכבת הקלה, זאת על רקע המחאות הרבות נגד הרפורמה המשפטית. "אנחנו רואים בחודשים האחרונים בכללי התעוררות של הציבור הליברלי בישראל, שמבין שבמשך שנים לקחו את הצרכים שלו כצרכים שוליים ושבאופן עקרוני הם לא ממש חשובים. הציבור אומר את דעתו וימשיך להגיד את דעתו, אנחנו נראה את זה כנראה גם היום".

"מי שרוצה שהרכבת הקלה תפעל בשבת רוצה את זה כדי שהוא יוכל לנסוע בשבת. מי שרוצה שהרכבת הקלה לא תפעל בשבת, רוצה את זה כדי שאחרים לא יסעו בשבת. זה מבהיר למה היא צריכה לעבוד", סיכם.

עריכה: שני רומנו

18/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרכבת הקלה (אילוסטרציה)
הרכבת הקלה (אילוסטרציה)  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris