אודי סגל וענת דוידוב

"השב"כ הוא לא הפתרון - זה לא התחום שלו"

כך טען עדי כרמי, לשעבר בכיר בשב"כ, לאור דרישתו של השר לביטחון לאומי לערב את הארגון במאבק בפשיעה במגזר הערבי • הכריז: "הפתרון נמצא במשטרה"


על רקע השבוע המדמם במגזר הערבי, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דרש את עירוב שב"כ במאבק בפשיעה, אף שכבר נודע שהוא מעורב בחקירת המקרה הנוכחי ומסייע גם בחקירת הרצח של מנכ"ל עיריית טירה. ניסים משעל וטל שלו דנו על כך ב־103fm עם עדי כרמי, לשעבר בכיר בשב"כ, אשר הסביר מדוע הוא מאמין כי לא צריך לערב את השב"כ במאבק המדובר. 

"השב"כ כבר מזה שנתיים, מאז שומר החומות ובדגש על השנה האחרונה, מעורב", ביקש כרמי להדגיש בפתח השיחה. "מעורב בכפוף לחוק, בכל מה שקשור במשילות, סחר באמל"ח או הברחות הקשורות לפן הפלילי על גבול הלאומני. הוא מעורב בפגיעה באישים. אנחנו ראינו את הרצח של המנכ"ל בטירה, והשב"כ מעורב בחקירת הרצח. אני חושב שבסה"כ השב"כ משתף פעולה מצויין עם המשטרה. יחד עם זאת צריך להגיד שהשב"כ הוא לא הפתרון, הוא בעצמו מתוח, מבצע אינספור סיכולים, קרוב ל־500 פיגועים סוכלו מתחילת השנה ויש עליו אחריות אדירה לסכל טרור לאורך כל ימות השנה".

עוד הסביר כי "יש גם חשש של זליגת שיטות פעולה ונקרא לזה שחיקת האמצעים שיש לו. אני אומר דבר מאוד פשוט - צריך לערב אותו בכפוף לחוק איפה שיש לו יתרון יחסי, איפה שהוא יכול להשפיע ולתת כתף למשטרה. הפתרון יבוא אך ורק ממשטרת ישראל. משטרת ישראל, צריך לעסוק בה, בעניין הכוח שלה, בחקיקה לטובתה, להשקיע במשאבי אנוש, אמצעים טכנולוגיים. אין להם את אותם אמצעים, את אותן יכולות, אבל יחד עם זאת מדברים פה על משמר לאומי, להקים משרדים, לשכות, כאילו זה פתרון קסם, לא".

"יש למשטרה את הידע המקצועי, הניסיון, אבל אין לה את המשאבים. הממשלה עוסקת כל הזמן בהפעלת הכוח, כל הזמן מתערבים. מה שצריך לעשות בממשלה זה לתת למשטרה את הכלים, ולשמור על המשטרה", הכריז, "האנשים האלה זה אנשים שצריך לשמור עליהם. צריך לחזק את הגוף הזה שנקרא משטרת ישראל כי הוא יקר לכולנו. הפתרון נמצא מעבר לפינה, רק לא עושים בו שימוש".

לסיום, התייחס כרמי לראש השב"כ והתנהלות הארגון, זאת נוכח רצונו של השר בן גביר לערב את השב"כ במאבק נגד האלימות והרציחות במגזר הערבי. "הוא יכול להסביר איפה הקווים האודמים ששם הוא לא יכול לפעול גם אם ראש ממשלה אומר. ראש השב"כ רואה את התמונה שקשורה לסיכול טרור מול העיניים שלו והוא יודע שיש דברים שהוא לא יכול לעשות, הוא לא יכול לעבור על החוק. זה לא עובד ככה".

עריכה: שני רומנו

24/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי - ארכיון, למצולם אין קשר לנאמר
הפגנה נגד האלימות במגזר הערבי - ארכיון, למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris