רז שכניק

"'המונה ליזה' שלי"

ורדינה כהן התארחה באולפנו של רז שכניק, סיפרה על האלבום 'נוסעת בעקבות האהבה' וחשיבות שיר הנושא • ועל שיתוף הפעולה הייחודי שהיה עם דני רובס


ב־1988 הוציאה ורדינה כהן את אלבום הבכורה שלה 'נוסעת בעקבות האהבה' שזכה להצלחה גדולה, ונשאר מושמע ורלוונטי עד היום. כהן, אחותם של חופני כהן ז"ל ויזהר כהן, הגיעה להתארח באולפן של רז שכניק ב־103fm ושיתפה במהלך יצירת האלבום יחד עם דני רובס שהצטרף גם הוא לשיחה. 

"כשאני השתחררתי מהצבא, אנחנו עוד היינו בדור שחברות התקליטים היו עוד מחתימות את האמנים, רודפות אחריהם ומחתימות אותם ל־5 שנים", סיפרה ורדינה על תחילת הקריירה, והוסיפה: "אני נפלתי בין הכיסאות, בדיוק כשאני יצאתי היו אמנים באותו ז'אנר בערך שהחתימו אותם והתחילו להפסיק להחתים אמנים".

"אני אמרתי, 'מה אני עושה? יושבת ומחכה או שאני מתחילה בעשייה?' והתחלתי בעשייה והקלטתי מהון עצמי של הופעות", הסבירה, "הופעתי המון, כל הזמן, כשהייתי סטודנטית למוזיקה, אז התחלתי להופיע עם ירדנה ארזי. היינו להקת חברים וזה היה פשוט נהדר, אחד תמך בשני ועשיתי תואר במוזיקה, ופשוט הופענו כל יום וחסכתי את הכסף".

המשיכה וציינה: "השיר הראשון שהקלטתי היה 'הרגע האחרון'. כמובן שפגשתי את דני רובס בנסיבות חברתיות והפכנו להיות חברי נפש וככה בעצם נולדו השירים והקלטתי שיר". 

"מה זה שיר טוב? זה דבר שיוצא מתוכך, כמו כל דבר אמנותי", אמרה ורדינה לגבי השיר 'הרגע האחרון'. "וכשאתה מגיש אותו לקהל ולאנשים, כל אחד יכול לקחת אותו לסיפור האישי שלו. ברגע שאתה נוגע עם סיפור אישי בבן אדם ולא כפלקט, אז עשית את זה", הדגישה.  

להיט נוסף שנמצא באלבום הוא כמובן שיר הנושא 'נוסעת בעקבות האהבה'. "דני (רובס) יום אחד בא ואמר לי, 'יש לי שיר שכתבתי ללהקת פיקוד מרכז' וזה היה 'מחר אני הולכת לצבא', והוא אמר, 'אני רוצה לעשות מזה משהו שהוא קצת יותר'. הלך הביתה וכתב מילים חדשות", שיתפה ורדינה, והמשיכה: "הוא בא לאולפן וזה היה השיר. יזהר אומר, 'לכל אחד יש את המונה ליזה שלו', וכנראה שהשיר הזה הוא 'המונה ליזה' שלי".

"הכרנו אחד את השני עד לנימים הדקים"

במהלך השיחה, פירטה על מערכת היחסים יוצאת הדופן שיש בינה לבין רובס. "אנחנו ישבנו לילות שלמים. בילינו כל הזמן ביחד והכרנו אחד את השני עד לנימים הדקים. הוא הביא אותי בצורה אמנותית של כתיבה".

בהמשך הצטרף לשיחה דני רובס, וסיפר על יצירת האלבום: "אנשים נורא אהבו את האלבום הזה, למרות שלדעתי נורא קשה להשיג אותו בעזרים רגילים, אבל הכול לזכותה של ורדינה, כי ורדינה ואילן בושרי שהפיק את האלבום פנו אליי. הם תפסו אותי בדיוק בנקודה ש'המעיין השופע' שלי היה של שירים ורק רציתי שמישהו ישיר איתם וורדינה הגיעה".

וכמובן השאלה המסקרנת מכולן, על מי הוא כתב את 'נוסעת בעקבות האהבה'? "זה היה אחרי שיחה עם ורדינה", ציין רובס, והוסיף: "היא דיברה איתי על המקום הזה שהיא מרגישה שתמיד נשים משקיעות יותר במערכות יחסים שלהם מאשר גברים, ושזה לא בסדר שאם תמיד גבר נוסע לאיזשהו מקום, אז האישה צריכה לנסוע אחריו ואם האישה נוסעת, אז יש לגיטימציה שהגבר יישאר".

"אני חשבתי לכתוב על מישהי שזה קורה לה והיא באמת מוכנה לנסוע רחוק לטובת האיש שהיא אוהבת ולעזוב את כל מה שיש לה, והכול מנקודת מבט חיובית", סיכם.

23/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עטיפת האלבום 'נוסעת בעקבות האהבה'
עטיפת האלבום 'נוסעת בעקבות האהבה'
Paris