רון קופמן ואריה אלדד

"איתמר בן גביר הוא לא ישראלי"

רפיק חלבי, ראש מועצת דלית אל־כרמל, התייחס לאלימות הגוברת במגזר הערבי ותקף את השר לביטחון לאומי: "בושה לשמוע את הדברים האלה, כואב הלב"


האלימות במגזר הערבי עלתה מדרגה השבוע כשארבעה אזרחים נורו למוות בגליל המערבי - בהם, מועמד לראשות המועצה. הנרצחים נמצאו בשדה חקלאי, כשהם ירויים בראשם וללא סימני חיים. גדעון אוקו דן על כך ב־103fm עם רפיק חלבי, ראש מועצת דלית אל־כרמל, אשר התייחס לאירוע הקשה והביע את דעתו על תפקודו של השר לביטחון הלאומי איתמר בן גביר בניסיון למגר את התופעה. 

"מה שלומך?", התעניין אוקו בפתח השיחה נוכח המציאות המדממת במגזר, וחלבי השיב בצער: "מודאג ממה שקורה. האלימות מאוד קשה בחברה הערבית, זה מלמד על חוסר רצון או יכולת להתמודד עם האלימות הגוברת בחברה הישראלית. הרי מה שקורה בדלת האחורית של הבית שלך סופו שיקרה על סף ביתך. זה ברור לגמרי. מכאן הכאב והעצב על מה שמתחולל. הכי קל להדביק תווית, אני מנסה להיות קצת יותר מעמיק, אני ראש רשות, פעם הייתי עיתונאי, הייתי רץ אחרי ידיעות, סקופים, היום אני פשוט חי את המציאות".

המשיך רפיק, והדגיש כי "המציאות קשה, היא מחייבת התייחסות אחרת לכל מה שקורה בתוך החברה הערבית, וגם בחברה הדרוזית. ההזנחה, חוסר ההתייחסות, אי היכולת או אי הרצון להתמודד, אולי גם בגלל היעדר הכוח הפוליטי, כולם מאשימים את עבאס, בתור שותף הוא לקח בדיוק מה שלוקחים המתנחלים, החרדים, קבוצות אחרות. זה לגיטימי. אנחנו מתחילים לצערי הרב לחיות זה נגד זה, וזו מציאות קשה מאוד. אם ראש הממשלה מקיים דיון כל כך רציני, מזמין נציג אחד ערבי, ולא מכנס דיון רציני, מעמיק, עם ראש השב"כ, המפכ"ל, בלי הדרגים הפוליטיים האחרים".

לאור אמירותיו תהה המגיש האם הוא מתרשם שהמנהיגים הערבים עושים מספיק, ורפיק הכריז: "אני אפילו לא אחפש משפטים מקלים - לא. המציאות בחברה הערבית, העוני, ההזנחה, הקרקע הפורה לאלימות ולפשיעה, זה פשוט מדהים הקלות שבה אנשים יכולים להשיג נשק. כל הדברים האלה זה עבודה של השלטון, המשטרה, המדינה. בשביל זה אתה צריך להשקיע הרבה מאוד כסף. מה שקורה בחברה הערבית עם היחס של השלטון היום פשוט מחפיר".

עוד הביע את עמדתו בנוגע לדבריו של השר בן גביר לאחר הפיגוע ביו"ש, וטען: "הוא מדבר לבייס שלו, לאנשים שלו שמריעים לו. כל מקום אם הוא יהודי, ערבי, חרדי, מתיישב, כולם יקרים לי ואני ישראלי בכל רמ"ח איבריי. אבל אני דרוזי, בדליית אל כרמל יש לוחמים אדירים, אחוז הגיוס כאן אולי אחד הנמוכים במגזר הדרוזי אבל עדיין יותר גבוה מיהודים. אני נותן את החובות שלי למדינה הזו, אבל מי שחושב שמושגים האלה הוא לא ישראלי. איתמר בן גביר הוא לא ישראלי. אתה יודע כמה ערבים משרתים בצה"ל? מוסלמים? איזו בושה לשמוע את הדברים האלה. פשוט כואב הלב".

עריכה: שני רומנו

25/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רפיק חלבי
רפיק חלבי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris