רון קופמן ואריה אלדד

"צריך להתחייב בפני הציבור שלא תהיה כאן דיקטטורה"

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, על המציאות הפוליטית המורכבת: "אם רוצים לשנות את שיטת המשטר, צריך הסכמה רחבה, אחרת זה לא יעבוד"


חמי פרס, בנו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל, כיום משמש כיו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות ומייסד שותף קרן הון-סיכון פיטנגו, פרסם ב'N12' מאמר שבו טען כי "לצערי, ימים רעים עוד נכונו לנו. הממשלה מוכיחה כוונה, יכולת ואמצעים לבצע הפיכה משטרית, תוך שהיא משפילה את לוחמיה ומגיניה, ותוקפת שומרי סף, מובילה למשבר חוקתי שהוא בלתי נסבל. כל עוד קיים בדל של ספק לגבי יציבותה של ישראל הדמוקרטית, תימשך הפגיעה בכל מה שבנינו כאן והקמנו במחיר כבד כל כך". בשיחה עם גדעון אוקו ב־103fm, ביקש פרס להסביר את דבריו. 

בפתח השיחה נשאל חמי פרס האם לדעתו אביו שמעון ז"ל היה מצליח לשמור על האופטימיות גם בימים אלו. פרס הבן השיב כי "בהחלט כן, אופטימיות היא כלי עבודה, היא לא תיאור של מצב רוח מסויים אלא החלטה שאפשר לשנות את הדברים ולפעול כדי לעשות אותם טובים יותר. אופטימיות היא לא מצב רוח של אדם שלא קורא את המציאות, ההפך. אנשים אופטימיים פועלים במלוא המרץ כי הם בטוחים שאפשר. דווקא בימים האלה, במחלוקת הקשה, אני חושב שצריך למצוא אופטימיות בשני הצדדים ולפעול לשנות את המציאות הזו".

"המצב כרגע לא טוב לעם ישראל, לכולנו, כולנו מרגישים רע, אין טעם להמשיך עם המצב הזה, צריך לשנות אותו", אמר, והוסיף: "הכי מדאיג אותי שאנחנו לא מסוגלים לראות את הצד השני, לא מקשיבים, כל צד מרגיש מקופח ונפגע, בעוד שאני חושב שאפשר להגיע להסכמות. יש מקום לעשות תיקונים. אני חושב שלכל מטבע יש שני צדדים, בוודאי שכל אחד רואה בבהירות את הצד שלו, אבל אני חושב שיש כמה עקרונות. בפוליטיקה אפשר לעשות דברים לא בהסכמה על פי רוב שמקבל מנדט בכנסת, אבל המנדט של הבחירות איננו מנדט לשינוי שיטת משטר. הוא מנדט להפעיל מדיניות מסויימת אבל לא לשנות את האיזונים והבלמים בין שלושת הרשויות".

עוד טען כי "ברגע שאתה רוצה לעשות רפורמה באחת הרשויות היא מוציאה איזונים ובלמים, ולכן שינוי שיטת משטר זה לא משהו שאפשר לעשות אותו חד צדדי. זה משהו שצריך להיות ברוב גדול, כמו שבארה"ב לשנות את החוקה דרושים לפחות שני שליש ויש עוד איזונים ובלמים בדרך. אנחנו צריכים לעצור את התהליך שנעשה חד תצדדי, כי זה לא יעבוד אז חבל על האנרגיה והשנאה שאנחנו שופכים, בואו נרכז מאמץ ונגיע לדרך שבה אפשר לשנות את זה".

הרפורמה המשפטית: "צריכים להוריד את זה מסדר היום"

בהמשך, התייחס פרס לתחום ההייטק והשפעת הרפורמה המשפטית על המשקיעים. "המצב הכללי במשק, בעולם בכלל בתעשיית ההייטק, הוא לא הכי טוב שהיה. אנחנו לא רואים שום התאוששות. אבל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לא לעצור או להאט ולחזור לזה, אנחנו צריכים להוריד את זה מסדר היום. כל עוד זה מונח על השולחן האפקט של זה לא טוב, הוא פוגע ומקלקל. אני אומר בצורה ברורה - לא אוציא מכאן את הכסף, לא אוציא את החברות ואני לא עוזב בשום מקום, אני אמשיך לפעול כדי שמדינת ישראל תהיה יהודית ודמוקרטית".

"צריך להוריד את זה לטובת מדינת ישראל. צריך להפסיק לדבר על מי מנצח את מי, התהליך הזה לא טוב למדינת ישראל. בואו נטפל בבעיות הגדולות באמת, נחזיר את ישראל למסילות ונמשיך לנסוע קדימה. אם רוצים לשנות את המשטר צריך לעשות את זה בהסכמה רחבה. אם אנחנו ננסה להראות מי יותר חזק נמשיך לסבול יחד, אם מישהו יעשה משהו חד צדדי מתישהו הממשלה הזו תתחלף. לכן אני ממליץ מאוד להכריז על סיום האירוע הזה, להניח אותו בצד ולחשוב על משהו חדש מפני שאי אפשר יהיה לחזור למה שהיינו קודם", הדגיש.

לסיום, ביקש אוקו לדעת האם הוא מבין את המתרחש בחיל האוויר, ואת אותם הטייסים שהודיעו על הפסקת התנדבות נוכח המחלוקות הרבות סביב הרפורמה המשפטית. פרס הבהיר כי "אני מצליח להבין את כולם, ואני אגיד מה אני הייתי מציע למנהיגים שלנו - הייתי מציע להם לצאת באופן פומבי ולומר 'אנחנו מתחייבים שישראל לא תהפוך לדיקטטורה, אנחנו מבקשים מכם הטייסים, אנשי המודיעין, הלוחמים, כל היחידות בצבא, אנא חיזרו לשורות, תמשיכו להתאמן. יש לנו סכנות גדולות, אם בנקודת זמן כלשהי תרגישו שפקודה ניתנת במשטר שאיננו דמוקרטי לכל אחד עומדת האפשרות לעצור באותה נקודת זמן. הם צריכים להתחייב שלא תהיה כאן דיקטטורה".

"אני מציע להפסיק להשתמש במילון הזה, במונחים האלה, בדפי המסרים, להפסיק להתנצח. הממשלה לא יכולה להוכיח לצבא שהיא יותר חזקה ממנו, היא לא צריכה. הפעולה של האנשים היא פעולה שנובעת מחשש שמדינת ישראל הולכת להיהרס. בואו תגידו, תתחייבו שלא תהיה דיקטטורה, ואנא חיזרו. דבר כזה היה עובד. דרושה מנהיגות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

25/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חמי פרס
חמי פרס  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris