אודי סגל וענת דוידוב

"יש עליות בארה"ב שמבשרות על גל, בארץ עוד לא"

מנהל המערך האימונולוגי־ראומטולוגי בביה"ח הדסה פרופ' דרור מבורך על העלייה במספר המאומתים לקורונה ברחבי העולם: "אנחנו לא במצב שהיינו בו"


חרף הזמן הרב שעבר מבהלת נגיף הקורונה ברחבי הארץ והעולם, אתמול (ב') פורסם כי עלייה נרשמה במספר המאומתים לנגיף במדינות רבות על הגלובוס, ואף בישראל. האם ישנה סיבה לדאגה?

פרופ' דרור מבורך, מנהל המערך האימונולוגי־ראומטולוגי בבית החולים הדסה, התייחס לידיעה המטרידה קמעה: "סך הכול המצב רגוע למדי, אלא מה? יש עליות בארה"ב שמבשרות על גל, בארץ עוד לא, יש הערכות של יותר הדבקות ומחלות סביבנו ואולי יש לכם חברים או משפחה שסיפרו, אבל בבתי החולים לא רואים את זה. יש מספר בודד של חולים בכל בית חולים, ורובם ככולם חולים עם מחלות דיכוי חיסוני או מחלות אחרות שעושות את זה".

לגבי הזן החדש, הפירולה, הבהיר: "הוא יחסית במספרים מאוד קטנים. בארה"ב כשבודקים, הוא בכלל לא מופיע באחוזים של הזנים. הוא פשוט מעורר תשומת לב כי יש לו הרבה מאוד מוטציות ויש חשש סביר שהחיסון החדש בכלל לא יכסה אותו".

מה שיש בארה"ב כרגע זה הפירולה?
"לא. יש איזה 8 זנים שונים. רובן הן נגזרות של XBB שכנגדו יש את החיסון החדש שקרוב לוודאי יאושר ב־12 בספטמבר, אבל יש גם G51 שעולה והוא בכמות גדולה, 15 אחוז, ויש שאומרים שהוא בקרוב יעבור את ה־XBB, אבל את הפירולה עוד לא רואים".

בהמשך נזכר בתחילת המגפה, והדגיש: "אני יכול לזכור את היום הראשון שנכנסתי למחלקת קורונה ולא ידעתי אפילו אם אצא ממנה מודבק או לא, שום דבר לא היה ברור, לא לנו ולא לעולם. מאז התבררו הרבה דברים, וחלק ממה שהתברר זה שהזן הנוכחי שהוא בעיקר הנגזרות של האומיקרון, הוא זן שהקושי של המחלה שהוא גורם הוא לפחות פי 10 אם לא פי 20 יותר קל מהזנים שהיו בהתחלה.

"דבר נוסף, רוב האוכלוסייה מחוסנת, אם חיסון טבעי או חיסון על ידי חיסונים ולכן המצב שלנו הוא לא אותו דבר", אמר. 

"זהירות לא היסטרית זה ממש בסדר"

בהמשך הביע את דעתו על החיסון החדש שצפוי לצאת בספטמבר. "יש גם חיסון לשפעת, האם צריך חיסון לשפעת? למה צריך חיסונים? כי יש מקרים קיצוניים לפעמים ואנחנו רוצים להיות זהירים", אמר. 

הוא ציין: "אני למשל לא לקחתי את החיסון הרביעי, אבל את החמישי כן לקחתי כי הוא כבר היה מכוון לאומיקרון משודרג ולכן אנחנו צריכים לעקוב. יאשרו ב־12 בסטפמבר, נראה איזה זן שולט באוקטובר ואז תצא החלטה, ואני חושב שההחלטה בכל מקרה כבר לא תהיה מההחלטות הגורפות שהיו בעבר, אני חושב שזה בעיקר יומלץ לאנשים שבסיכון".

לקראת סיום השיחה, השיב לשאלה, האם כדאי לחזור לשים מסכות. "אני חושב שזה טוב להיזהר אם אתה לא רוצה להידבק. אם אתה בן 25 עם שרירים ולא חושש להידבק, בסדר. אבל אם אתה קצת יותר מבוגר ולא רוצה להידבק אפילו בשביל לא להדביק את בני משפחתך הקשישים, אז אתה כן נדרש לקצת יותר זהירות - מסכות פה ושם, בלי היסטריה", הסביר. 

"ההרגשה שלי היא שזהירות לא היסטרית זה ממש בסדר וכרגע אין שום מקום להיכנס לפניקה, למרות שאתמול יצאה קריאה ממד"א ומשרד הבריאות לתרום דם של מחלימים, וזה במיוחד מיועד לאנשים שהם בדיכוי חיסוני ולא יודעים לייצר נוגדנים. הכול בפרופורציה סבירה", הוסיף. 

"אני לא חושב שאנחנו במצב כמו שהיינו בו, וזה גם היה צפוי שיהיה כזה זן שיעלה קצת יותר ויירד קצת יותר, ואולי לקראת החורף עוד יותר", סיכם.

29/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נגיף הקורונה חוזר?
נגיף הקורונה חוזר?  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris