אודי סגל וענת דוידוב

"משרד החוץ זה משרד יח"צ - השר מקדם את עצמו"

השר לשעבר אביגדור ליברמן תקף את התנהלות השר כהן על רקע סערת שרת החוץ הלובית • הוסיף: "נתניהו שותק כמו דג"


קצת יותר מיממה חלפה מהרגע בו הודחה שרת החוץ של לוב לאחר שנועדה עם שר החוץ הישראלי אלי כהן, וכעת עולה השאלה כיצד תשפיע התקרית הדיפלומטית על היחסים המתוחים ממילא עם לוב, ואף על ההסכם בין ארצות הברית לסעודיה.

השר לשעבר חבר הכנסת אביגדור ליברמן התייחס לדברים: "זה עשה המון נזק, בעיקר להסתכלות לעתיד. אין ספק שכל אחד שואל את עצמו אם ירוצו לספר לחבר'ה. יש פה נזק רב, זה מה שקורה כשהופכים את משרד החוץ למשרד ליחסי ציבור". 

"מה שמשרד החוץ עוסק בו באמת בשנה האחרונה זה לא קידום מדיניות חוץ. מי שמתעסק במדיניות חוץ, זה אולי השר דרמר, לשכת רה"מ, המל"ל, אבל משרד החוץ זה מן משרד יח"צ ששר החוץ מקדם את עצמו, מנסה להספיק כמה שיותר לפני שהוא מתחלף עם ישראל כ"ץ. זה גם מצביע על ההתייחסות של רה"מ למשרד החוץ, סתם ממנים בן אדם לשנה וחצי", טען ליברמן. 

"בדברים הללו צריך לטפל ברמה חשאית", הוסיף. "אני יכול להגיד שבתקופתי כשר החוץ ב־2010 טיפלתי בשחרור ישראלי שנעצר בלוב, זה היה מאוד לא פשוט, ובמקרים כאלו אתה באמת מפעיל כל מיני אנשים ומנופים שעדיף לא לדבר. כשאתה מדבר, אתה גורם נזק קודם כל לאנשים שלקחו סיכונים, אנשים שבאמת השתתפו ורצו לקדם, כמו שראינו במקרה של שרת החוץ שנאלצה פשוט לברוח. גם צריך להבין, בלוב היום המצב מורכב, הממשלה שולטת, אולי בין 10 ל־15 אחוז משטחה של לוב".

לטענתו, "הנזק העיקרי הוא בעיקר מול ארה"ב, כי גם לקידום יחסים עם סעודיה אין סיכוי בלי ארה"ב. אנשים לא מבינים שהיחסים שלנו עם ארה"ב הם לא פרופורציונליים".

המשיך ואמר: "בואו נדמיין שארה"ב מודיעה שהיא לא משתמשת בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון לטובת ישראל. משמעות הדבר... אני פשוט לא רוצה לחשוב על זה, כמו שרה"מ אוסר על שר הביטחון להיפגש על אדמת ארה"ב עם מזכיר ההגנה".

"אנחנו חייבים את התיאום הכי אינטימי עם ארה"ב"

"אנחנו חייבים את התיאום הכי אינטימי עם ארה"ב", הבהיר, והוסיף: "בטח עם מזכיר ההגנה כי בלי התיאום האינטימי בתחום המודיעיני, בלי תרגילים משותפים, בלי אימונים, בלי אספקת ציוד, בלי אספקת חלקי חילוף מארה"ב, אנחנו פשוט נמצאים בברוך. זה שרה"מ שותק גם על ההשתלחויות של סמוטריץ', גם אוסר על שר הביטחון להיפגש עם מזכיר ההגנה, יש פה נזק מצטבר, קודם כל מול ארה"ב".

על תקיפתו של השר סמוטריץ' נגד הממשל האמריקני, אמר ח"כ ליברמן: "נתניהו חייב לצאת ולהבהיר בצורה מאוד ברורה מה עמדתה של ישראל, לנזוף באותם שרים, כי הוא בטח מבין מה המשמעות של היעדר וטו אמריקני במועצת הביטחון".

כמה האמריקנים עוד יכולים לספוג?
"אני לא יודע. אני מאוד מאוד חושש מכל מה שקורה, אנחנו תמיד הקפדנו על מערכת יחסים תקינה עם שתי המפלגות".

29/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: פלאש90
Paris