איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"זה מריח לא טוב - גזענות של ממש"

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, הביע את דעתו על הסערה סביב העברת התקציבים לרשויות הערביות וציין: "היה פה צעד חמור מאוד מצד משרד האוצר"


לאחר סערה נוכח התנגדותו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להעביר תקציבים לרשויות המקומיות הערביות ובתום פגישה במטה השב"כ, אתמול (ב') הסכים השר להעברת הכספים שהוקפאו, זאת "בכפוף להקמת מנגנוני פיקוח" בשיטת הרמזור. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, אשר הביע את דעתו בנושא.

"שר האוצר הקפיא 200 מיליון שקל, שזו התחייבות קודמת, הרשויות בנו על זה. ברגע שאתה מקפיא את התקציב הזה, אתה פוגע בתפקוד הבסיסי ביותר של הרשויות המוחלשות ביותר בישראל", טען כהן.

באשר למטרת התוכנית של השר סמוטריץ', אמר כהן: "אם הממשלה הייתה רוצה להגביר את הפיקוח והבקרה ברשויות המקומיות, שזה חשוב מאוד, אז היו צריכים לפתח כללים לכלל הרשויות, יש מספיק רשויות שיש בהן התנהלות לא תקינה והן לא רק ערביות. זה היה צעד חמור מצד משרד האוצר - להקפיא תקציבים, לאיים על רשויות מקומיות שהן לא יקבלו את הכסף כי ארגוני פשיעה חדרו לתוך הרשויות, להתקפל ואז לדבר על איזשהו כלי שיכלול בעיקר רשויות מקומיות ואז להתקפל שוב ולהגיד 'לא רק רשויות מקומיות'".

"אני חושב שזה מריח לא טוב, וזה מריח גזענות ממש, וזה יותר חמור מזה מבחינתי, כי זה בעצם מאותת לרשויות המקומיות 'שימו לב, זאת המשמעות של ממשלה ריכוזית שתשלוט בכם על פי צבעים פוליטיים, תכניע את הסקטור הזה', זה חמור מאוד במדינה דמוקרטית", הוסיף. 

"הכספים האלה יעברו, הייתה הצגה גדולה שלא צלחה"

הוא הבהיר: "אתם רוצים לטפל בבעיה, וישנו כשל, אני לא מסתיר, של פיקוח ובקרה לא מספקים על הרשויות המקומיות, שבו בשקט, תשלימו את העבודה שהתחילה בתקופתי או בתקופה של רונן פרץ, שהיום הוא מנכ"ל משרד הפנים והוא היה ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, והם עשו עבודה מקיפה על הפשיעה בחברה הערבית, ישנן עבודות, תשלימו אותן בצורה מסודרת, לא באמצע השנה, לא בהקפאה, לא בהזחלה ציבורית כזאת, לא לפני תחילת שנת הלימודים, כולם היו מוחאים כפיים".

לבסוף, סיכם באופטימיות: "לשמחתנו ישבו בחדר אנשים כמו השר ארבל ורונן פרץ שהטו את המשקל והסבירו כמה זה חמור למנוע את התקציבים האלה, דרך אגב, זה היה משיג פעולה הפוכה, כי ברגע שרשויות מקומיות נחלשות, בוודאי ערביות, ההתמוטטות תבוא וזה יהיה כפרי בשל לארגוני פשיעה. הכספים האלה יעברו, הייתה הצגה גדולה שלא צלחה, יבנו מנגנון, הוא יהיה חייב להיות רלוונטי לכל הרשויות המקומיות כי אין דבר כזה בספר החוקים מנגנון בקרה לערבים, למזרחים, לאשכנזים, אנחנו לא רוצים להגיע למקום הזה, אוי ואבוי לנו".

עריכה: נויה חסון 

29/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris