רז שכניק

"הייתה תקופה שלא התביישו לשיר שירי אהבה לארץ"

דודו זכאי, מהקולות היפים והמזוהים ביותר עם שירי ארץ ישראל, שיתף ביצירת אלבומו הראשון והבלתי נשכח - שהעניק להיטי נצח לזמר הישראלי


דודו זכאי, מהקולות היפים והמזוהים ביותר עם שירי ארץ ישראל, מי שמלווה אותנו ממחצית שנות ה־70 ואחראי על כמה ביצועים בלתי נשכחים כמו 'חייכי לי בשירים', 'לחוף ירדן', ו'עוד יהיה טוב בארץ ישראל', הגיע להתארח באולפן של רז שכניק ב־103fm ושיתף ביצירת אלבומו הראשון, שהעניק להיטי נצח לזמר הישראלי. 

בפתח דבריו, שיתף האמן האהוב והמוערך כי "התחלתי לשיר עוד בקיבוץ. בכיתה ה', במסגרת ההכנות לקראת פסטיבל כנס המקלות השנתי בעפולה, המורה שלי למוזיקה קראה לי ואמרה לי שאני לא מתאים וביקשה ממני לא לשיר יותר. היא חשבה שאני לא מספיק טוב, אז התגייסתי ללהקת פיקוד מרכז, מיד אחרי מלחמת ששת הימים, ושרנו את 'גבעת התחמושת'. זה היה שיעור למקצועות הבמה. עד היום אני יכול לשיר את כל קולות השיר".   

על שירו 'מה הגדולים לא לומדים מהקטנים?', שכתב והלחין עוזי חיטמן, אמר: "יש משפט בשיר שאומר 'שחרר את אבא ממדים ואת אחי ממילואים', וזה מזכיר לי את על הוויכוחים שיש היום על אלה שרוצים להשתחרר ואלה שרוצים להתנתק בכלל בחוק מהמילואים ואלה שמכנים אותם סרבנים כי הם מפסיקים להתנדב במילואים - במציאות המטורפת אפשר למצוא הקשרים פוליטיים כמעט בכל שיר ששומעים ברדיו. הייתה גם תקופה שבה לא התביישו לשיר שירי אהבה לארץ הזאת ושלא התביישו להגיד את המילה שלום - היום זה השתנה וחבל". 

כשנשאל על ההצלחה הרבה שלה זכה בקרב ילדי ישראל, השיב: "אף פעם לא הייתי כוכב ילדים, מפני שכוכבי ילדים הם מי שרואים היום בטלוויזיה - אני לא הייתי כזה. אני שרתי לילדים והשתתפתי בהרבה מאוד תקליטים, כך הגעתי אליהם, אבל זה אף פעם לא היה נתיב מרכזי בקריירה שלי". על החיים בקיבוץ, סיפר: "טוב לי שם, אני אוהב את החיים בקיבוץ. אני חושב שהקיבוצים היום נהנים מפריחה - יש רשימת המתנה ארוכה מאוד, כי הרבה מאוד משפחות רוצות לחזור. אני חושב שהחברים מרגישים היום הרבה יותר טוב בקיבוצים".   

זכאי עוד נזכר בימים שבהם שירת כחייל במילואים במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה, והופיע בפני הלוחמים בגבול הצפוני. "היינו רצים ממוצב למוצב ושם התחלנו את מלחמת יום הכיפורים - אני לא זוכר הרבה מהמלחמה זאת, יש כאב גדול בגלל בני המשפחה שנהרגו, אבל גם במלחמת הלבנון הסתובבנו שם וירו מעלינו תוך כדי שאנחנו שרים. זאת חוויה סוריאליסטית", הוא סיפר.   

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

31/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עטיפת האלבום 'מישהו בא ואמר'
עטיפת האלבום 'מישהו בא ואמר'
Paris