איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הנגיף עדיין מסתובב כאן"

פרופ' סלמאן זרקא, מנהל בית החולים זיו בצפת, על החשש מהתפרצות מחודשת של הקורונה: "יש עלייה שאמורה להטריד אותנו לגבי מבוגרים עם מחלות רקע"


הקורונה עדיין כאן? לאחרונה, נוצר חשש בחברה ובמערכת הבריאות לגבי התפרצות של גל חדש, עקב מוטציה. פרופ' סלמאן זרקא, מנהל בית החולים זיו בצפת, שוחח עם ליאת רון ויעל אילון ב־103fm על החשש לקראת חודשי החורף הקרים.

"הנגיף עדיין מסתובב כאן, גם מייצר לנו וריאנטים חדשים. עברה כמעט שנה מאז שהתחסנו פעם אחרונה - המוגנות שלנו מאוד נמוכה. הנגיף החדש מדבק, והמפגש הזה בלתי נמנע. יש עלייה שאמורה מאוד להטריד אותנו לגבי אנשים קשישים, מבוגרים עם מחלות רקע", אמר.

במהלך השיחה גם הביע את דעתו על קיצור תורנויות המתמחים ברפואה, והסביר כיצד נערכים בבית החולים למילוי משרות. "סוף סוף אחרי הרבה חודשים אפשר לצאת למהלך הזה שהתורנים לא יעשו 26-24 שעות אלא יסתפקו ב- 19. זה צעד התחלתי וצריך לברך עליו וצריך לצאת לדרך. אני חושב שזו תחילת דרך נכונה", בירך פרופ' זרקא.

כשנשאל האם המטופלים בבתי החולים יחושו בהבדל לאחר יישום המתווה, השיב זרקא: "הלקוחות לא ירגישו בהבדל. כרגע יש עוד רופאים שימלאו את החסר של הבוקר. אנחנו בפתח תקופת קורונה ושפעת - ההמתנות בחדרי המיון רק יתארכו לצערי". עוד הוסיף: " זמינות הרופאים בחדר המיון לא הולכת להשתנות, והתקנים שקיבלנו הם רק בשביל לשמר את המצב כמו שהוא, לא בשביל לשפר שירותים".

לסיום הריאיון הצליח פרופ' זרקא לשמור על אופטימיות, ואמר כי הוא מצליח להסתכל על חצי הכוס המלאה, בעיקר סביב מצבם של החולים באזור הצפון. "אנחנו במקום טוב יותר - פתחנו מכון הקרנות, יש מענה לחולי הסרטן, אבל עדיין במדינה היפה הזו לא סביר שחולה מקריית שמונה או מצפת צריכה לנסוע באוטובוס עד לחיפה בשביל להציל את הבוהן שלה מכריתה כי היא חולה בסוכרת, ואין תא לחץ בצפון. לכן, אני אומר שאפשר לדבר על זה שעות. אגב, אני מאוד אופטימי ומקווה שנוכל לפתוח תא לחץ בזיו בתחילת שנת 2024", סיכם.

31/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' סלמאן זרקא
פרופ' סלמאן זרקא  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris