למבוגרים בלבד
עם גדעון רייכר

"תופעת ההתעללות קשה מאוד בקרב המטפלים"

יולי גת, יו"ר איגוד בתי האבות והדיור המוגן, שיתפה בתופעה כואבת במיוחד וחשפה כי כל אחד מתוך חמישה קשישים סופג סוג של התעללות על ידי מטפלו


בשנה וחצי האחרונה הוגשו כ- 102 תלונות בחשד לפגיעה בחולים וקשישים סיעודיים מצד מטפליהם הזרים. אך רק ל- 46 מהן התקיים הליך שימוע. יולי גת, יו"ר איגוד בתי האבות והדיור המוגן, וגרונטולוגית, הסבירה במה מדובר.

בתחילה סיפרה במה מדובר ואמרה: "תופעת ההתעללות וההזנחה קשה מאוד בקרב המטפלים את אוכלוסייה הזקנה, אני לא בטוחה שכולם מודעים להיקפים שלה, על פי המחקרים מדובר על כל אחד מתוך חמישה זקנים שחשוף לסוג של התעללות, אלה ממש היקפים גדולים"

"התעללות היא לא רק פגיעה פיזית או מינית, זו גם התעללות כלכלית או מילולית, השפלה, הזנחה, לקשור אותם לשולחן כשאין בכך צורך רק כדי למנוע מהם דברים בסיסיים", הבהירה. 

לדבריה מקור היחס המתעלל והמשפיל הינו: "זה נובע מלא מעט סיבות, לעתים ש מחלות זקנה כמו דמנציה ואלצהיימר שבעצם התופעות שבאות לידי ביטוי זה חוסר שקט, כועסים, צועקים - המון תופעות שמטפל אחד שבמהלך 24 שעות צריך להתמודד עם זה, עם הזמן זה אוסף של קשיים שאני בהחלט לא מצדיקה אבל זה מגיע לכדי 'אין להם דרך אחרת'". 

31/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קשיש - אילוסטרציה
קשיש - אילוסטרציה  |  צילום: Ingram Images
Paris