רון קופמן ואריה אלדד

"אני לא רוצה להדיח את דני דיין"

שר החינוך יואב קיש הגיב לדיווחים בקשר לאפשרות להדיח את יו"ר יד ושם: "בודק טענות כלפי אי סדרים" • ושיתף בהתרגשות על פתיחת שנת הלימודים


דפנה ליאל חשפה אתמול (ה') ב'חדשות 12' כי שר החינוך יואב קיש פועל להדיח את יו"ר יד ושם דני דיין מתפקידו. על פי הדיווח, הסיבה נובעת מהזמנתה של הזמרת קרן פלס להופעה בטקס יום השואה ביד ושם, והתנגדות רעיית רה"מ, שרה נתניהו לכך, עקב השתתפות פלס במחאה נגד הרפורמה המשפטית. בשיחה עם גדעון אוקו ב-103fm, הגיב קיש לדיווח. 

"אני לא רוצה להדיח את דני דיין, אני בודק טענות כלפי אי סדרים קשים ביד ושם. במידה וכל הדברים יתגלו כלא קיימים דני יישאר בתפקיד, אני לא מחפש להדיח אותו. אם יש אי סדרים נטפל בהם", אמר. 

במהלך השיחה, התייחס גם לתחילת שנת הלימודים. "אני מאוד שמח הבוקר", הודה שר החינוך בפתח השיחה. "אני בדרכי לפתיחת השנה במעלה אדומים, יחד עם ראש הממשלה. תופסים אותי אחרי שבוע אינטנסיבי, לא ישנתי בו הרבה אבל אני חושב שיש פה הישג גדול לכל מערכת החינוך. אני רוצה לומר תודה גם לשר האוצר סמוטריץ', יו"ר ארגון המורים רן ארז, הצלחנו יחד לגשר על הפערים ועם כל העבודה הקשה של מנהלי המחוזות במשרד והטיפול - מדינת ישראל היום ביום חג".

באשר למו"מ מול ארגוני המורים והחשש משביתת המערכת החינוכית עד רגעים ספורים לפני פתיחת השנה, אמר: "אם היית שואל אותי אתמול בשתיים בבוקר מה הסיכויים הייתי פסימי. אני לא וויתרתי לרגע, ומתווה שהנחתי על השולחן הצליח לגשר על הפערים. הייתי מעין המרגיע בשולחן, לדאוג שהעסק יתקדם. בסוף, היה רצון אמיתי גם מבחינת האוצר וגם מבחינת ארגון המורים להגיע להסכם ולהימנע מאירוע של שביתה, שלכולם היה ברור שיעשה נזק. היו כמה פריצות דרך, היו כמה קשיים מאוד משמעותיים, התחלנו עם פערים עצומים בדרישות ובחשיבה יצירתית הצלחנו להביא דברים שעשו ווין ויין לכל הצדדים. הדברים האלה הצליחו לקדם את היכולת להגיע להסכם".

"ויתרת על שלוש שעות פרטניות - איך?", תהה אוקו, והשר קיש הסביר: "קודם כל יש פה מחיר, בזה אתה צודק, אבל הדבר הכי חשוב במערכת החינוך זה להעסיק מורים איכותיים ולטפל במחסור. התוכנית שלי שכבר הושקה השנה עושה את הדבר הזה, חיזוק של אותם תלמידים בלימוד פרטני. אני יודע היום לשכפל את המודל הזה לתיכונים, אנחנו ניתן מענה למקומות שנראה שצריך את הדבר הזה".

עוד הדגיש כי "יש פה מחיר, במו"מ אתה גם משלם מחירים, אבל קיבלנו הסכם מצויין למורים, ארוך טווח, 6 וחצי שנים של שקט תעשייתי. יש מחירים לכל צד, גם המורים מתחייבים לתקופה מאוד ארוכה. יש פה הרבה קח ותן, בהסתכלות כללית יש פה הישג עצום".

"בקצה, בשביל למלא את השורות - יש התפשרות"

בהמשך, התייחס שר החינוך למחסור במורים: "פחות מאלף שחסרים. בחוסר אנחנו משלימים אותו בפתרונות שהם לא הדברים הכי טובים שהיינו רוצים. אבל אני בסוף בשביל לגשר על הפערים, כשאני אומר שיש פחות מאלף יש עדיין מחיר לכך. אנחנו במצב של חוסר של מורים במערכת. החל מיום ראשון אנחנו מתגייסים לחשיבה אחרת בכל הדבר הזה. אני רוצה להגיע למצב שאני אוכל להכניס את הטובים ביותר".

"אתה נאלץ להתפשר?", ביקש אוקו לחדד את הנושא, והשר קיש השיב: "בקצה, בסוף, בשביל למלא את השורות - יש התפשרות. הרוב המוחלט של מורים במערכת זה מורים מדהימים, מצויינים".

לסיום, הביע השר קיש את דעתו על גל הטרור והמציאות המדממת בישראל. "מאתגרים אותנו אויבנו בכמה גזרות ואנחנו מתמודדים עם גל טרור, חלקו מתודלק מאיראן. אני יכול לומר לך שבראשות הממשלה יש את האדם הכי מנוסה שמוביל את המערכת ואני סומך שנמצא את כל הפתרונות. תקופה לא פשוטה, המחיר כואב וכבד. אנחנו רואים בהחזרת המשילות והתמודדות עם הטרור משימה לאומית ממדרגה ראשונה". 

עריכה: שני רומנו

01/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris