אודי סגל וענת דוידוב

ממשלת אריתראה שתלה מפגינים בת"א? "בוודאי"

קוברום טוולדה, ממנהיגי הקהילה האריתראית בישראל, בתגובה לחילופי המהלומות בדרום העיר אתמול: "הקהילה מפוחדת ומתוסכלת - אירוע בלתי מובן"


עימותים אלימים פרצו אתמול במהלך היום (ש') בין תומכי למתנגדי המשטר באריתאה, זאת בעקבות פסטיבל שקיימה השגרירות האריתראית ברחוב יד חרוצים בתל אביב. על פי הדיווחים מדרום העיר, כ־170 איש נפצעו בחילופי המהלומות, ביניהם שוטרים.

קוברום טוולדה, מנהל הקו החם במוקד לפליטים ולמהגרים, וממנהיגי הקהילה האריתראית בישראל, התייחס לפרוץ המהומות: "אני רוצה להתחיל ולגנות את ההתפרעויות ולהזדהות עם תושבי דרום תל אביב ועם אנשי העסקים שנפגעו. הקהילה כואבת את כאבם, היא מפוחדת ומתוסכלת. יש שקט מתוח כזה. הקהילה מפוחדת, מתוסכלת, זה אירוע בלתי מובן. האיום הממשי שהרגשנו היה בשבת שעברה כשתומכי המשטר לבושים במדים, החולצות האדומות, התחילו לפרסם תמונות ולאיים. זה עורר את המתנגדים, שהתחילו לארגן מחאות".

בהמשך, ביקש לציין כי "דווקא בקרב מתנגדי המשטר אין התארגנות פוליטית יחידה, זה אומר שכל מי שהגיע אתמול - הגיע באופן עצמאי. לעומת זאת, תומכי המשטר הם מאורגנים, יש להם תקציבים והוראות שמגיעות מהשגרירות. עכשיו הנשים מפחדות לצאת לעבודה. רוב הקהילה נורמטיבית לחלוטין, היא עובדת ומפרנסת וחיה בשקט". כשנשאל על האופן שבו ממשלת ישראל צריכה לטפל באירוע, השיב: "אני נמנע מלהתייחס למילה 'גירוש', אבל אני כן אומר שכל מי שמתנהג באילמות ועבר על החוק, צריך לטפל בו ביד קשה, הוא צריך לתת דין וחשבון".

לסיום, התייחס לקריאה של חלק מחברי הכנסת לגרש את המתפרעים וטען: "אני לא חושב שזה ריאלי. השרים קוראים לגרש אותם כבר מעל עשור, אבל אני לא חושב שיש לאן. תומכי המשטר שנמצאים פה הם לא רק תומכים, אלא שליחים. אני לא יכול להסתובב בשכונת התקווה כבר חמש שנים, כי תומכי המשטר מרוכזים שם בעיקר ואני מפחד בעקבות האיומים שקיבלתי. על כל פוסט שאני מפרסם בפייסבוק, אני מקבל איומים. הרי כל המהומות שהתרחשו ברחבי העולם כולל פה בישראל, נעשות כדי להשתיק אותנו. מי שיכול לעשות סדר זאת רק המשטרה, לא ראשי הקהילה ואנשי הדת. אני פסימי".

עריכה: דוד זבולוני

03/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנת מתנגדי המשטר באריתראה
הפגנת מתנגדי המשטר באריתראה  |  צילום: איתי רון/פלאש90
Paris