איפה הכסף
עם ענת דוידוב

בעקבות מהומות האריתראים: הנזק הכבד על המסעדות בדרום תל אביב

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, לא הופתע ממחאות מבקשי המקלט, סיפר על הנזק הגדול למסעדות באיזור - שגובר על הצורך בהם כעובדים


אתמול (ש') התרחשו מהומות רבות כתוצאה ממחאת האריתראים בדרום תל אביב, כתוצאה מכך פונו עשרות פצועים לבתי החולים. אך לא רק הם נפגעו, גם בעלי המסעדות באיזור נשארו המומים מהנזק שנגרם. בשיחה עם ענת דוידוב ב־103fm, שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, התייחס לדברים וסיפר על הנזק הכבד. 

"קודם כל, מראות אתמול היו באמת קשים לצפייה וקשים לעיכול, אני חושב שאותנו, מי שמכיר את הסיפור הזה של מבקשי המקלט במשך שנים, זה לא הפתיע אותנו ואפילו היה די צפוי", אמר, והוסיף: "אבל הם נחשבים אצלנו כוח עבודה מאוד משמעותי שאני מעריך אותו בכמה אלפי עובדים, קרוב אפילו ל־10 בכל הארץ, ברור שבתל אביב לרוב. המשקל שלהם הוא הרבה יותר מכמה אלפים, כי הם עושים עבודות ניקיון, ואין להם אף אלטרנטיבה בשוק העבודה הישראלי, אין סיכוי שמישהו יהיה מוכן לעשות את העבודות הללו. ובלי עובדי ניקיון אנחנו פשוט גמורים". 

עוד ציין כי "המחשבות שלנו הן מחשבות שכבר הולכות הרבה שנים אחורה. אנחנו מאוד עריכים את העובדים שלנו והם חשובים לנו אבל בנושא של מבקשי מקלט, ההעסקה שלהם היא נושא מאוד קשה וכמעט בלתי אפשרי. עצם זה שמדינת ישראל לא מצאה לנכון עדיין לדון במעמדם ולהחליט מה הם עושים פה וזה עושה הרבה בעיות, הם נמצאים הם כבר 15 שנה. אני חושב שזו רק ההתחלה, בסופו של דבר כששמים פה אנשים ולא מסדירים את מעמדם, שהויזה שלהם זה איזה אישור עבודה ובכלל אסור להם לעבוד ובית המשפט הסדיר ועשה עמם חסד, כי אוי ואבוי מה היה קורה אם הם לא היו עובדים". 

"זה רק בזכות בית המשט, כי ממשלות ישראל פשוט לא טיפלו בעניין הזה, זה הכל היה דיבורים והצהרות, וכל הזמן מוכרים לך את הסיפור שעוד שנייה הם לא יהיו פה. אולי הגיע הזמן שיסדירו את מעמדם, חלק ישארו וחלק לא. או לחילופין אם רוצים לגרש אותם, למרות שאני אישית לא בעד, יש פתרונות, אפשר להביא לפה עובדים ברישיון שיש תאריך מתי הם נכנסים ומתי הם יוצאים, ולתת לנו הלעסיק אותם בצורה מסודרת, אבל כנראה שיש פה איזו אג'נדה אחרת ורצון לא לקחת אחריות, להאשים כל מיני גורמים אחרים באיזה שהוא וואקום שנוצר בגלל שלא טופל בעניין הזה במשך שנים", אמר. 

לבסוף, הבהיר: "ממה שאני מבין מדובר בנזק של מאות אלפי שקלים. מסעדות שניזוקו מאוד קשה, חלקן אפילו לא נפתחו. אבל מעבר לנזק החומרי זה באמת אירוע קשה מאוד". 

עריכה: נויה חסון

03/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris