אודי סגל וענת דוידוב

"כל הקווים האדומים נחצו מזמן"

מחר (ג') עתידה להתקיים שביתה כללית ברשויות המקומיות במגזר הערבי בארץ • מודר יונס, ראש מועצת ערערה, על מצב החברה: "אין אדם שמרגיש ביטחון"


הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות מכריז על שביתה כללית מחר (ג') זאת במחאה על גל הפשיעה המחריד בחברה הערבית. מודר יונס, יו"ר הוועד הארצי וראש המועצה המקומית עארה ערערה, תקף את התנהלות הממשלה בנושא האלימות הקשה בחברה הערבית והשיב האם רצח האימאם זו חציית קו אדום.

לדבריו, "כל הקווים האדומים נחצו מזמן. אתמול האימאם אבל לפניו היה ילד בן 13 שפשוט נקלע למקום, לפני היה מנכ"ל העירייה, ירי על מועמד לבחירות בנצרת".

"אנו מדברים על אוכלוסייה שמהווה 20 אחוז ממדינת ישראל. בראש ובראשונה זו זכותה להרגיש ביטחון ולחיות בביטחון", ביקש להבהיר, והוסיף: "מעבר לכך מדובר בחברה שמשלמת את חובותיה למדינה אבל לא מקבל את המינימום, זה הרגשת הביטחון והטיפול בפשיעה ובאלימות בחברה".

במהשך התייחס לשביתה הצפוויה מחר (ג') ואמר: "אותה חברה שמייצר עשרים אחוז מכלכלת ישראל אומרת 'אני לא יכולה להמשיך בצורה כזאת', והשביתה היא מבחינתנו מופנית כלפי הממשלה ותגיע למצב שבו כל החברה הזו תצא בזעקה. לא עוד שביתה של רק רשות פה ואולי מערכת תלמידים פה, והמשק הישראלי לא מרגיש וממשיך הלאה. אנחנו נעביר את המאבק שלנו גם לרחובות על מנת שגם אחרים והמדינה ישנו את הנוסחה. שהמדינה תחליט היום שזה יהיה בסדר העדיפויות שלנו. כמו שמסכנים דברים אחרים ויש דברים אחרין שהרבה יותר חשובים בחברה הערבית – אנחנו רוצים לשנות את הנוסחה. ואת הביטחון האישי שלנו שמחר הוא יהיה של כל החברה הישראלית".

"השר בן גביר לא ראוי שנשב אתו - הגדיר אותנו כתומכי טרור"

בהמשך השיב מה ציפויתהם מהשר ליבטחון לאומי בן גביר וטען כי "אנחנו לא אמורים לפגוש שר על מנת שהממשלה תקיים את מה שצריך. גם ההחלטות שצריכות להיות, אלה לא החלטות שצריכות לעבור דרכנו. המאבק בפשיעה לא עובר דרך האוכלוסייה ולא דרך האזרח. הוא עובר דרך הגורמים שאמורים לטפל בזה. אוי לנו אם נגיע למצב שכל אזרח צריך לבקש משר על מנת שיקבל את השירות שלו. המשטרה צריכה לעשות את שלה. ישבנו עם מפכ"ל המשטרה ועם מערכות שלימות. השר בן גביר לא ראוי שנשב אתו. הוא הראשון שיצא ופסל את כל המנהיגות הערבית, הגדיר אותנו כתומכי טרור. ההחלטה צריכה להיות של הממשלה, צריך לתת לה את כל המשאבים. האסימון עוד לא נפל, עדיין אין החלטה אמיתית למצגר את הפשיעה".

מה אתה מצפה מניצב יורם סופר, הממונה לתפקיד המפכ"ל?

"סופר זה המינוי של השר בן גביר. נפגשנו עם סופר וישבנו עם שבתאי. אני מדבר על הפרויקט שהקימו אותו הממשלה שאמור להחליף את כל מה שעשה בזמנו סיגלוביץ'. וודאי שסופר לא יכול לעשות את זה. המינוי מדשדש משום מקום, הבנתי שהייתה בחירה אבל כנראה הוא יכנס אחרי החגים, ובינתיים החברה הערבית שותתת דם", השיב. 

לסיכום הביא את מאמציהם הרבים כמניגי המגזר בניסיון למנוע את הפשיעה והסביר בכאב: "אנחנו אנשים שנמצאים בחזית, אנחנו אמורים לפתור את הסכסוכים, לתת את החינוך בבי"ס שלנו, לספק את הרווחה. מעבר לכך אנו רואים את החולשה של הרשויות המקומיות מבחינה תקציבית, כל התוכניות שנתנו שאני צריך לשלם את מה שנקרא 'דמי רצינות' שמבקשת הממשלה, גם את זה לא מאפשרים לי לשלם אותו, כשעוצרים תקציבים של מאתיים מיליון. אז מה מצפים בליכוד? אנחנו עושים את שלנו. החברה שלנו היא חברה תרבותית. תעשו את המשוואה. מלפני שנת אלפיים היו 84 רציחות. היום אנו מדברים שבשנה אחת רק 170".

"אישית אני לא מרגיש מאוים, אני לא חושב על החשש שלי. אבל בהחלט בחברה העברית אני רוצה שתצייני בפנייך, שאין בן אדם שמרגיש ביטחון, ילד בן חמש יכול ללכת למכולת, להיקלע לזירה ולמצוא את מותו לצערי", הוסיף בעצב. 

 

 עריכה: עינב אורגד

 

 

 

 

 

04/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris