ינון מגל ובן כספית

"הם רוצים שמדינת ישראל תאמן אותם"

1,000 משפחות של מבקשי מקלט מדרום תל אביב ייקלטו בקיבוצים • יואל מרשק, ממובילי היוזמה, סיפר: "לא הכל בחינם. צריך לזה תקציב"


יואל מרשק, ממובילי יוזמת 'פנינו לשמש העולה', התייחס לידיעה כי 1,000 משפחות של מבקשי מקלט מדרום תל אביב ייקלטו בקיבוצים. בשיחה עם ינון מגל ובן כספית הסביר מה עומד מאחורי ההחלטה.

בפתח דבריו אישר את פרטי התוכנית ואמר: "אכן קלטנו 40 משפחות כי רה"מ אחרי ארבע שעות שהודיע בשעה ארבע בתל אביב במסיבת עיתונאים על הסכם עם האו"ם להשאיר כאן שבע עשרה אלף - ביטל את התוכנית ששפי פז ומאי גולן עשו בלשכת רה"מ בירושלים. הם איימו עליו בהחלטות של מרכז הליכוד כנגדו , הוא שינה את דעתו בשמונה בערב. אנחנו התכונננו לקלוט מאות משפחות בסיוע המדינה. היה מדובר במתן תקציבים לפינוי ולשיפוץ מגורים, בהכשרות עבודה, בלימודים. נשארנו עם 40 משפחות שנקלטו בקיבוץ וכיום מתוך הארבעים נמצאות כעשר משפחות. הם לא רצו לבוא לקיבוצים כי הם העדיפו מקום עבודה בטוח ולהישאר בתל אביב".

עוד הסביר מדוע הקיבוצים לא קולטים את המשפחות למרות מצוקת הפליטים והדגיש: "צריך לזה תקציב, צריך לשפץ בתים".

"אני עוזר לרה"מ בעוד משהו", הבהיר והוסיף: "יש תכנית שהוא קיבל אותה והוא רק צריך להעביר אותה בקבינט תמורת שישים תעודות זהות כחולות, יש מקום מסודר שמוכנים לעבור, הייתי בסיור עם איש משרד הביטחון לאתר את המקום – ב'בקעת הקנאים', הלילה הם מוכנים לעבור כדי להיות רחוקים מהרשות הפלסטינאית".

הם רוצים תעודת זהות כחולה?

"הם חתומים על מסמך. הלכתי בשליחותו של רה"מ ובדקתי אתו בנוכחות העוזר שלו יואל כץ והוא אמר 'יואל קדימה', סידרתי את הכול עכשיו זה בידי צחי הנגבי. כולם מכירים בזה. אתה יודע בשנה אתה עושה איחוד משפחות על שלושת אלפים-ארבעת אלפים איש? מה זה שישים תעודות?"

בסיום ביקש מרקש להביא עניין נוסף וסיפר כי "ישבתי אתמול בערב עם המנהיגים של ה'כחולים' בדירת מסתור בדרום ת"א וסיכמנו והרמתי טלפון לעוזר של בן גביר והוא קבע לדבר איתי היום. על הרעיון שהם מוכנים לחזור לאריתריאה יש להם רשומים כעשרת אלפים חבר'ה הנמצאים במדינת ישראל, במיוחד גברים. והם רוצים שמדינת ישראל תכין אותם לחזור ולהילחם על אופי מדינתם כנגד הדיקטטור. בסך הכול הם רוצים הכנות".

"הם רוצים להתכונן, להתאמן בנשק, הם רוצים שמדינת ישראל תאמן אותם כמו עם צד"ל בדיוק", סיכם.

עריכה: עינב אורגד

04/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris