איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"פרופ' ירון משלם את מחיר האומץ שלו"

האם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון ימשיך לכהונה נוספת, או יודיע על סיום תפקידו הבכיר? • מתן חודורוב ('חדשות 13') עם הפרטים


על רקע יוקר המחיה המאמיר והריבית, שנותרה זהה נכון לעכשיו, היום (ב') עלול נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון להודיע כי אינו מעוניין להמשיך בתפקידו, ואף לסיים את כהונתו בחודש נובמבר הקרוב. הפרשן הכלכלי מתן חודורוב ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"בבנק ישראל אומרים שהנגיד לא ימסור את החלטתו היום במעמד החלטת הריבית", טען. "דומה שההחלטה כבר נפלה, לכן נותרה ציפייה בשוק שכבר היום נדע לאן פניו מועדות. אבל ירון פרופ' בוחר להשהות את הודעתו לפחות עוד קצת, זה קשור גם לעובדה שרה"מ רמז בשבועות האחרונים בראיונות לתקשורת הזרה שהוא סבור שהנגיד מבצע את תפקידו בצורה מצוינת, ולכן אולי יש בכוונתו להציע לו תקופת כהונה נוספת למרות התנגדותו למהפכה המשפטית". 

בהמשך, הוסיף: "מצד שני, פרופ' ירון ספג גידופים, התקפות והשתלחויות חסרות רסן מחברים בולטים בקואליציה. ניסו להיכנס לתוך הריביות שגובים הבנקים מהציבור, הוא התנגד לכך וסיכל הצעת חוק בנושא, וההיבט השני הוא העלאת הריבית עצמה. חברי כנסת כולל קרעי, אליהו וגוטליב איימו לגלגל אותו מכל המדרגות. לא כך מתבטאים כלפי נגיד בנק מרכזי, ועצם השימוש בשיח מאותת לנגיד שנוכחותו אינה רצויה. האם הדברים הללו נעשו על דעתם של נתניהו וסמוטריץ'? אני חושב שלא, אבל תוך כדי שתיקות וגינויים רפים". 

בסיום דבריו, הדגיש חודורוב: "להישאר במקום בו מבהירים לו פעם אחר פעם כמה הוא אויב האומה - פרופ' ירון משלם את מחיר האומץ שלו. נגיד צריך להתמנות בהסכמה בין ראש הממשלה לשר האוצר. חשוב שזה יהיה אדם בעל שם עולמי, השאלה בהינתן הצפוף המתמשך של הפוליטיקאים על אזהרות הנגיד, איזה אדם בעל שיעור קומה ירצה להיכנס לתפקיד, כאשר ברור שהוא חשוף לגינויים. למרות שפרופ' ירון עשה הכל נכון, הכוח המוסדי של בנק ישראל, בגלל התזוזות הטקטוניות בדמוקרטיה שלנו, נחלש בחודשים האחרונים". 

עריכה: מיכל קדוש 

04/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris