בן כספית ואריה אלדד

"למה בהרב־מיארה לא נותנת הוראה לכנס את הוועדה?"

עו"ד דוד פורר, לשעבר בכיר בפרקליטות המדינה, על קביעת היועמ"שית באשר לוועדה לבחירת שופטים • עו"ד יסכה בינה הגיבה


היום (ב') הודיעה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה כי החלטת שר המשפטים שלא לכנס את הוועדה לבחירת שופטים אינה מוצדקת, והבהירה כי עליו לכנס אותה כעת. עורך הדין דוד פורר, לשעבר בכיר בפרקליטות המדינה, הביע את דעתו על הדברים. 

"לטעמי, אם יש ועדה, והיא אמורה לתת שירות לציבור ולמנות שופטים, אנחנו רוצים שופטים ואני רוצה שיהיו שופטים חזקים ועצמאים שיוכלו להגן עלינו, וצריך למנות אותם", הדגיש. "אם היועצת חושבת שחובה לכנס את הוועדה, למה היא לא נותנת הוראה לכנס? למה היא היא צריכה את בג"ץ? היא יכולה להגיד שיש מניעה משפטית לא לכנס אותה, וחייבים לציית". 

עוד הוסיף ואמר, כי: "בסוף זה לא הגיוני שיועץ משפטי לממשלה ינהל את המדינה ולא שבג"ץ יקבל את ההחלטות וזה שלכל אחד יש דעה, השאלה אם יש עילה משפטית להתערב. גם אם אנחנו חושבים שראוי ציבורית ששר המשפטים יחייב את הוועדה, משם שיש חובה משפטית לכנס אותה - קפיצה משפטית שלא מובנת מאליה. צריך לעשות את הדברים ברוח טובה, כי כשמדברים גם מגיעים להסמות". 

לשיחה הצטרפה עורכת הדין יסכה בינה (התנועה למשילות ודמוקרטיה), והגיבה על הנאמר: "אי אפשר להתבונן על עמדת היועצת מבלי להתסכל על הקונטקסט הרחב - היא לא מבצעת את התפקידה, מאמצת באופן ברור עמדות של אלה מהצד השני של המתרס, והדיון הוא פוליטי. היועצת בוחרת לא לאכוף את הדין על אוכלוסייה מסוימת, כל אחד עושה שימוש בכלים שיש לו בלוח השחמט כדי להשיג את המטרות שלו. 

בסיום דבריה, שאלה: "מיהו הלקוח של היועצת המשפטית לממשלה? זאת שאלת היסוד שהתשובה לה תיתן מענה לכל האירועים. אם הלקוח שלה היא הממשלה, והיא לא מסוגלת למלא את תפקידה, אז שתיקח אחריות ותגיד שהיא קמה והולכת הביתה".

04/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארה  |  צילום: שיר טורם פלאש90
Paris