אראל סג"ל

לא להסכים ולא לפסול?

ח"כ רוטמן שיגר בקשה לנשיאת העליון לפסול עצמה מהדיונים באשר לצמצום חוק עילת הסבירות • עו"ד דוד פטר הביא את משנתו על הנושא הסבוך


ח"כ שמחה רוטמן, יו"ר ועדת החוקה שיגר בקשה לנשיאת העליון לפסול עצמה מהדיונים באשר לצמצום חוק עילת הסבירות, זאת על רקע נאומה לאחר פרסום הרפורמה. נשיאת העליון דחתה את הבקשה של רוטמן בטענה כי דבריה נאמרו מתוקף חובות המוטלות עליה כנשיאה והם שיקפו את דאגתה מעצמאות הרשות המחוקקת. סביב הנושא שוחחו אראל סג"ל ויריב אופנהיימר עם עו"ד דוד פטר (פורום קהלת) שניתח את הדברים. 

לדבריו, "אנחנו רואים החלטה קצרצרה שדוחה את בקשתו של חבר הכנסת שמחה רוטמן. הנשיאה חיות לא פוסלת את עצמה מלדון בתיק, באופן צפוי אני מרשה לעצמי לומר. למרות שבכללי האתיקה לשופטים סעיף 18, נאמר במפורש ששופט יימנע מלהביע בפומבי דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו או ששנוי במחלקות ציבורית. בהחלט היא הבעיה דעתה, כולנו ראינו את עמדתה הציבורית. הנשיאה חיות אפילו החליטה במספר תיקים אחרים וערעורים לפסול שופטים שהביעו דעה בתיקים. היא מחליטה כך, בעיניי זה ברור כשמש שמדובר בשאיפה של הנשיאה חיות בעצם לכתוב ולהוביל את פסק הדין ההיסטורי הזה".

עוד ציין: "הנשיאה חיות למעשה לא כותבת את הטיעון הכי חזק. זה שהיא מתנגדת לחוק הזה לא אומר שהיא תומכת בביטול חוק יסוד. אפשר לא להסכים עם משהו אבל עדיין לקבל את החלטת המחוקק. אתם יודעים למה היא לא כתבה את הדבר הזה בהחלטה? מסיבה מאוד פשוטה, שבית המשפט נמצא היום בהלך רוח שלא מעלה בדעתו אפשרות שאתה לא מסכים עם משהו ואתה לא פוסל את החוק. זה בדיוק מה שחסר לנו היום בבית המשפט, שופטים שאומרים 'אולי אני לא מסכים, אבל אני לא מחליט'".

הוא הבהיר: "עמדת הנשיאה חיות בפסקי דין קודמים שיש אפשרות עקרונית לפסול חוקי יסוד, היא טענה פוליטית שאסור לקבל אותה. הם כבר לא מעלים על דעתם תרחיש שהם לא מסכימים ועדיין לא פוסלים אותו. זו ההגדרה של שופט טוב במדינה דמוקרטית, שהוא לא מסכים ערכית או אידאולוגית אבל עדיין הוא מכבד את החלטת הפרלמנט אם הוא התקבל כחוק", אמר, והוסיף: "מכוח מה אפשר לפסול חוקי יסוד? גם לשיטת אהרן ברק וגם לשיטת הנשיאה חיות, הם טוענים שהם יכולים לפסול חוק יסוד על פי תפיסתם מה היא דמוקרטיה או מה היא מדינה יהודית ולא לפי החוק" .

לבסוף, הבהיר: "התשובה היא מאוד פשוטה. המוסדות במדינת ישראל שיש להן הצדקה דמוקרטית, הם מייצגים את הריבונות ואת החירות הפוליטית שלי ושלך כאזרחים. במגילת העצמאות לא תמצא פרק על סמכויות הרשות השופטת, כי מדובר במסמך חשוב מאוד תרבותית, מכונן זהות לאומית, לא מסמך חוקתי שמסביר יחסים בין רשויות. הגיע הזמן להפסיק להוליך שולל את הציבור".

עריכה: נויה חסון 

05/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית המשפט העליון - צילום ארכיון
בית המשפט העליון - צילום ארכיון  |  צילום: פלאש90
Paris