איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יש כאן הטיה לטובת מגזר הבוחרים של דרעי"

ח"כ גלעד קריב תקף בחריפות את מהלכי וועדת הכספים, וביניהם אישור 400 מיליון ש"ח עבור תווי מזון • טען: "הכספים האלה נמצאים בשליטה ישירה של ש"ס"


באישור ועדת הכספים - 400 מיליון ש"ח יועברו עבור תווי מזון להבטחת ביטחון תזונתי, ביוזמתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי. זאת בצל מכתבו האישי של השר סמוטריץ' לצד הדו"ח על מצב הכלכלי של מדינת ישראל והתחזיות שלא בהכרח מבשרות טוב. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם ח"כ גלעד קריב, נכח בוועדת הכספים, אשר הביע את עמדתו בנושא.

"מה מציק לך שם יותר מכל?", תהתה דוידוב בפתח השיחה, וח"כ קריב הודה: "היו שתי סוגיות. ראשית אני דרשתי תשובה ברורה מעוזרו של השר, האם הפרסומים שהשר ניסה להתערב בחוות הדעת המקצועית ולחץ על אנשי האוצר לשנות את התחזיות, האם הם נכונים. העוזר התפתל, לא ענה תשובה ישירה ואנחנו נמשיך לבדוק את זה. מעבר לעובדה שהשר הגיש תחזית משלו, יש ככל הנראה אמת באמירה שהוא קודם לכן ניסה ללחוץ על גורמי המקצוע וזה דבר הרבה יותר חמור מאשר ההחלטה להגיש מכתב משלו או מכתב נלווה".

באשר לאישור וועדת הכספים בנוגע לתווי המזון, אמר: "הסיכון כאן הוא גדול הרבה יותר משאלת פיקוח. היום בדיון הנציגים של המועצה, שהיא לא גוף התנדבותי, היא גוף של הממשלה, הם לא היו. להערכתנו הם לא הוזמנו בכלל. גפני סירב להגיב לשאלה שלי האם הם הוזמנו. בדיון לא היו נציגי המוסד לביטוח לאומי ולא נציגי משרד הרווחה. כל אותם גופים שיש להם הערות, קולם לא נשמע היום בוועדה".

"זה טוב מאוד שמשקיעה הממשלה בביטחון תזונתי, אבל צריך להבין מה אישרנו היום - חלק ממקבלי הבטחת ההכנסה יקבלו רק מחצית מתחום התמיכה למרות שההכנסה שלהם יכולה להיות יותר נמוכה מאותו מסלול מהיר של משפחות שמקבלות הנחות בארנונה. אנחנו יודעים בוודאות שקריטריון של ההנחה בארנונה משרת בעיקר מגזר מסויים, את המגזר החרדי", הבהיר.

לאור אמירותיו התעניינה דוידוב האם ניתן לכנות את תווי המזון כתלושים קואליציוניים, ואילו ח"כ קריב השיב בנחרצות: "חד משמעית. דרעי לא דאג שהכספים האלו יכנסו לבסיס התקציב. המשמעות היא שהכספים האלה נמצאים בשליטה ישירה של ש"ס. אריה דרעי רוצה להשאיר את זה ככספים קואליציוניים כדי שזה יהיה רשום על שמו. הם הפכו את העניין לקואליציוני, יש כאן הטיה לטובת מגזר הבוחרים של דרעי".

"שר האוצר רוצה לעשות בכספים הקואליציוניים מה שבראש שלו. הוא רוצה להמשיך ולדרוס את שומרי הסף", תקף, "כשהוא אומר 'אני רוצה להקל על העברת כספים קואליציוניים', הוא אומר 'זה כסף שלי, אני קיבלתי אותו ואני רוצה לעשות איתו מה שאני מחליט'. זה המשך מגמה, הניסיון ללחוץ על הדרגים המקצועיים. המשך מגמה של דריסת שלטון החוק".

עריכה: שני רומנו

05/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גלעד קריב חבר הכנסת
גלעד קריב חבר הכנסת  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris