סיון כהן

"בטוח ששופטי העליון מבינים לאן הם מנסים לקחת את ישראל"

ח"כ יצחק קרויזר, יו"ר סיעת עוצמה יהודית, התייחס להתבטאותו של יו"ר הכנסת לקראת דיון בג"ץ • הוסיף: "מקווה בשביל כולם שיתעשתו על עצמם"


מספר ימים לפני דיון בג"ץ, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה הזהיר כי אם ייפסל חוק יסוד 'נהיה במצב חסר תקדים במדינה דמוקרטית' ואף הותיר רושם כי הממשלה אינה מתחייבת לכבד את פסיקת בית המשפט. סביב נושא זה, סיוון כהן שוחחה ב־103fm עם ח"כ יצחק קרויזר, אשר התייחס לדברים. 

"אני לא מאמין שנגיע למשבר חוקתי, להפך - אני בטוח ששופטי בית המשפט העליון מבינים לאן הם מנסים לקחת את ישראל, מקווה בשביל כולנו שהם יתעשתו על עצמם ויבינו איפה מגבלות הכוח שלהם ומה מותר ומה אסור להם לעשות. אני מקווה מאוד שככה ינהגו", אמר קרויזר בפתח השיחה, והתייחס גם להתבטאותו של השר עמיחי אליהו על כך שהגיע הזמן להפוך את צה"ל לצבא מקצועי: "לא הכרתי את הדעה הזו של השר עמיחי אליהו, אני חושב שיש לנו צבא שהמיוחדות שלו והייחודיות שבו זה שכלל אזרחי מדינת ישראל מתגייסים אליו וכור ההיתוך ממשיך לתת אותותיו. מגוון הזהויות שיש בצבא הם מה שמייחד אותו ואותנו כחברה".

בתגובה לאמירותיו תהתה כהן האם הוא מבין את החששות שאם יעבור חוק הגיוס תתחיל מגמה שגם אחרים לא ירצו להתגייס. ח"כ קרויזר הסביר: "אני מבין שהיום יש משבר גדול, זה לא קשור בהכרח דווקא סביב האוכלוסייה החרדית. הנתונים מצה"ל מראים שהנתונים בעלייה בגיוס בחברה החרדית. יש בעיה גם בחברה הכללית, החילונית, ואנחנו רואים את זה שגם מתוך אלה שכבר כן מתגייסים, יש כאן משבר גדול ומשימה רבה גם למשרד החינוך וגם לנו כחברה".

עוד תמך בהתבטאותו של הרמטכ"ל הרצי הלוי בנושא. "מסכים עם כל מילה ממה שהרמטכ"ל כתב ואמר, השמירה על צה"ל כצבא העם זה מה שמייחד את הצבא ואותנו כחברה עם ערכים משותפים, חברה שדואגת אחד לשני ואחד לשנייה, וזה מה שיפה פה וככה צריך לשמור. יש חשיבות גדולה ללומדי תורה במדינה יהודית וזה חלק מהזהות והערכים שלנו, ויחד עם זאת ערך השירות בצה"ל ערך עליון".

בהמשך, התבקש חבר הכנסת להתייחס לידיעה על תוכנית נוספת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לריסון השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. "לא ראיתי את הידיעה הזו אבל זה בסדר, יש בקואליציה מגוון מפלגות ודעות", אמר, "זה בסדר, מפלגת עוצמה יהודית לא מתביישת בתפיסות העולם שלה, וזה בסדר שיש לנו גם חילוקי דעות בנושאים. תפיסת העולם שלנו לא השתנתה וכך נראית דמוקרטיה. אבל סה"כ יש קואליציה יציבה".

"חילוקי הדעות שלנו עם תפיסת העולם במשרד הביטחון כלפי ההתנהלות ביו"ש ידועה"

"אני לא מכיר לא את לוחות הזמנים של שר הביטחון ובטח לא את לוחות הזמנים של השר בן גביר, שניהם אנשים עסוקים. חילוקי הדעות שלנו עם תפיסת העולם במשרד הביטחון כלפי ההתנהלות ביו"ש ידועה, היה לנו ויכוח גדול סביב הכלי של חיסולים ממוקדים. שמחנו שהלחץ שלנו עזר, ראינו שהלחץ הזה עובד גם עם החיסולים הממוקדים גם ביו"ש. אנחנו ראינו לחץ של סיעה בכנסת, ואנחנו עדיין דוחפים את מערכת הביטחון להיות יותר אגרסיבית כלפי ארגוני הטרור ביהודה ושומרון", הדגיש.

לסיום, כאשר נשאל האם הוא מכיר את העיתונאי משה גלסנר, השיב ח"כ קרויזר בנחרצות: "אני חושב שכדאי שעיתונאים יעסקו בעיתונות ולא ברכילות כזו או אחרת. אני כחבר כנסת מכיר וזכיתי לפגוש לא מעט עיתונאים מכל הקשת, הייתי שמח שאנשי התקשורת יתעסקו בתקשורת ולא ברכילות".

עריכה: שני רומנו

07/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יצחק קרויזר
יצחק קרויזר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris