רז שכניק

"הזמר העברי התברך בכותבים נפלאים"

הזמר והיוצר האהוב דודו זכאי נזכר בקריירה המפוארת ושיתף בגעגוע: "יש שירים יפים שאני מגלה דרך הנכדים שלי, אבל נשאר עם המוזיקה של פעם" • חלק ב'


הזמר והיוצר האגדי דודו זכאי, מהקולות היפים והמזוהים ביותר עם שירי ארץ ישראל, מי שמלווה אותנו ממחצית שנות ה־70, העניק להיטי נצח לזמר הישראלי ואחראי על כמה ביצועים בלתי נשכחים, הגיע להתארח באולפן של רז שכניק ב־103fm ושיתף בהשראה שמאחורי יצירותיו הבולטות. 

בפתח התוכנית, לא יכול היה המגיש שלא להשמיע את אחד מלהיטיו הגדולים של האמן המוערך, 'אלעד ירד אל הירדן', במקור של להקת פיקוד דרום. "אין ספק שהוא הגיע לקהל דרך ההקלטה שלי והעיבוד של מתי כספי", טען זכאי והוסיף: "זה שיר שהוא עכשיו בשאלונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, על בחירת השמות בארץ - אני חושב שזה אחד השירים שהשפיעו הכי הרבה על בחירת השם 'אלעד' בארץ. אפשר למלא אולי את היכל הספורט עם כל הילדים שנקראו על שם השיר הזה". 

בהמשך, עוד הסביר כיצד נולד השיר. לדבריו, "אברהם זיגמן כתב את השיר על אלעד, בנו של שייקה אופיר. הוא היה אתנו יחד בצוות הווי של פיקוד המרכז והיינו נוסעים הרבה להופעות לאורך הירדן. באותה התקופה גרנו במלון בתל אביב כמו כל הלהקות ושם זיגמן פגש את שייקה ושאל אותו איפה אלעד. הוא ענה שאלעד ירד אל הירדן, כלומר הלך להופיע בדרום. זיגמן לקח את השורה הזאת וכל השאר היסטוריה. אני לא חושב שזב שיר עצוב, ההפך - זה שיר שמחבר, בין תקופות ובין מחנות".

זכאי סיפר על הקשר עם נעמי שמר, ושיתף כי "לא יצא לנו לעבוד יחד, אבל הקלטתי הרבה מאוד שירים שלה, כולל תקליטי ילדים. פעם אחת בחיים יצא לי לארח אותה אצלנו בקיבוץ דליה להופעה". עוד התייחס לשיר 'שדה תלתן' וחשף: "נעמי שמר הגדולה, והיא הייתה באמת גדולה גדולה, השתלבה עם מתי כספי הגדול שעשה את העיבוד וההפקה של השיר הזה ולקח אותו למקום אחר לגמרי - הוא עשה ממנו שיר אהבה אמיתי, רומנטי, עם אווירה של בר. אני מאוד אוהב את הביצוע ואת השיר. אני לא יודע מה נעמי חשבה עליו, אף פעם לא דיברתי איתה על זה".    

לסיום, התייחס הזמר והיוצר למוזיקה הישראלית היום, ואמר: "שירים כמו 'יוניקורן' לא מדבר אלי, מה שמדבר אליי בשירים זה קודם כל הטקסט ואז איך שהוא מתחבר למנגינה שלו. הזמר העברי התברך בכותבים נפלאים - זה התחיל עם המשוררים ואחר כך כל הפזמונאים שהמשיכו, כמו אהוד מנור, נעמי שמר ויורם טהרלב. היום המדינה שלנו מורכבת מהרבה קהלים שונים, כשלכל אחד יש את התרבות שלו ואת המוזיקה שלו. מאז שנגמר העידן של הלהקות הצבאיות והרדיו שהיה מאוזן בכל המדינה, הכול השתנה. יש פה ושם דברים יפים שאני מגלה מהילדים שלי והנכדים שלי, אבל אני נשארתי עם השירים מפעם".  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני

07/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דודו זכאי
דודו זכאי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris