רון קופמן ואריה אלדד

"שרה"מ יודיע שהוא מפסיק - לא מופרך כבעבר"

השר לשעבר חילי טרופר על תגובת רה"מ למתווה הנשיא: "גם אם המניעים לא נקיים, אחריותנו למצות את הסיכוי" • טען: "בית הנשיא עדיין מחזיק זאת בחיים"


השבוע, חרף חילוקי הדעות הרבים בין חברי הקואליציה לאופוזיציה, נדמה היה, ולו לרגע אחד, שישנו סיכוי שמתווה הפשרה שהציג נשיא המדינה יכול להוביל להסכמות. השר לשעבר חילי טרופר שוחח עם גדעון אוקו והגיב על הרגע האופטימי שנבלם.

"היה רגע השבוע שהרגשת שהפעם יש כאן סיכוי אמיתי להגיע לפשרה?", התעניין אוקו בפתח השיחה, וח"כ טרופר הודה: "בזהירות רבה, הראשונה הייתה ההצעה של השולחן, היא הייתה הצעה שיש על מה לדון ברמת התוכן שלה. נכון היו לנו הסתייגויות, ומה שבעצם כמובן הטריד כמו תמיד זו בעיית האמון. ברמת התוכן היה על מה לדבר. עם הפרסום, מיד אחריו קרו דברים מאוד מוזרים".

עוד הבהיר טרופר כי "אני מאמין כמובן לבית הנשיא שההצעה הזו על דעת הקואליציה וראש הממשלה, אלא שכמה דקות אחרי שההצעה יוצאת הליכוד מכחיש אותה ושלושה בכירים בממשלה, ראש הממשלה, שר המשפטים, השר לביטחון לאומי, שלושתם יוצאים נגד זה ואומרים 'אנחנו מתנגדים לפשרה'. אולי יש על מה לדבר אבל אין עם מי לדבר. אני מניח שזאת הייתה עוד אחת מהאופציות שהוא תמיד מחזיק על השולחן. לא נראה לי שמניעים של איך מאחדים מחדש את העם עמדו פה, אבל מבחינתנו גם אם המניעים לא נקיים העיקר שתהיה תוצאה. ואם היה אפשר להגיע לתוצאה שטובה למדינת ישראל, זו האחריות שלנו לפחות למצות את הסיכוי הזה".

"אם להנהגת המדינה מותר לא לקיים החלטות בית משפט למה לאזרח בקצה אסור?"

באשר להתבטאותו של ח"כ צביקה פוגל כי במידה ובג"ץ פוסל את חוק הסבירות אסור לקבל את הכרעתו, תקף: "זה די מטורף. שומעים את ראשי המדינה אומרים 'אין מה לקבל את הכרעת בית המשפט, אם אתם חושבים שהיא לא טובה לא חייבים לעמוד בה'. הכלל העקרוני של דמוקרטיה הוא שמה שבית המשפט מכריע מחייב את כולם. בעצם הממשלה אומרת לכל אחד שקיבל את הדו"ח בכביש, קנס על מרמה, 'אתם לא חייבים לעשות את זה'. אם להנהגת המדינה מותר לא לקיים החלטות בית משפט למה לאזרח בקצה אסור?"

"לאן הולכים?", תהה המגיש, וח"כ טרופר השיב: "לא יודע. זה לא שתהיה הכרעה השבוע, אני לא רואה את בג"ץ מתכנס וגם מכריע. יכול להיות שיהיה אפשר להבין לאן הרוח נושבת. אני חושב שכל מי שנמצא, לא משנה באיזה צד של המפה אתה נמצא, זה רע לישראל. הקרע רק יחמיר, שיודיע ראש הממשלה באופן חד משמעי 'אני מפסיק את המהפכה המשפטית - האמנתי אבל המחירים גבוהים מדי'. אני לא חושב שזה מופרך כמו בעבר. אני חושב שיש שם הבנה עמוקה לפחות ממה שאני מתרשם שהגיעו לקיר ואין להם איך לשבור את הקיר הזה".

בנוסף, הדגיש ח"כ טרופר כי "אני רוצה לקוות שהאחריות הלאומית בסוף תגבר. לי יש במשפחה הקרובה אנשים שבעד הרפורמה הזו, רצינו, חשבנו, טעינו, זה לא שווה את המחירים האלה. אנחנו עדיין אנשי ימין, אבל המחירים לחברה, לצבא, לביטחון, לכלכלה, גבוהים מדי וצריך לעצור. אני חושב שהקול הזה חייב להישמע שם למעלה, לא להעלות את הלהבות, לגלות אחריות לאומית ולהגיד שזו מדינת חוק, כולם שווים בפני החוק. יש פה ממשלה קיצונית שאפילו על דבר בסיסי מעמידה סימן שאלה".

לסיום, כאשר נשאל האם עדיין ישנו ערוץ להידברות, הסביר: "אין הידברות ישירה אבל בית הנשיא עדיין עושה מאמצים גדולים. אני מעריך את נשיא המדינה שיושב על הגדר כשהוא רואה את המדינה שלו נקרעת מבפנים. אני גם במקום שחושב שהאחריות הלאומית מחייבת אותנו למצות כל סיכוי. אני עד שלא נסגרת הדלת סופית חושב שהאחריות שלנו מחייבת לנסות להגיע להסכמות רחבות שימנעו את הקרע הנורא הזה שהשבוע עלול להחמיר".

עריכה: שני רומנו

08/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חילי טרופר
חילי טרופר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris