רון קופמן ואריה אלדד

אם תיפסל עילת הסבירות? "לא לקבל את פסיקת בג"ץ"

ח"כ צביקה פוגל בתגובה לדברי אוחנה: "אהבתי מאוד" • על גנץ: "לא הייתי הולך אחריו למלחמה" • על אמירת תמיר פרדו: "חלק מחונטה של גנרלים מתוסכלים"


אתמול (ה') יצאו עשרת אלפים מפגינים להפגנה בעד הרפורמה במערכת המשפט לקראת הדיון על צמצום עילת הסבירות, מהלך שעלול לבלום את מתווה הנשיא שהוצג השבוע באשר לתמורות המשפטיות. חבר הכנסת צביקה פוגל שוחח עם גדעון אוקו ב־103fm והתייחס לדברים.

תחילה עדכן חבר הכנסת במצבו הרפואי, זאת לאחר שעבר תאונת דרכים קשה לפני כשלושה שבועות. "יש לי שבר בעצם החזה. אני מחלים, זה בסדר. כואב אבל אני משתדל לשמור על שגרת יומי ולחיות עם המגבלות שהדבר הזה מחייב אותי. אני לא איש של לשבת בבית, אבל אני מנסה להתארגן ולעקוב אחרי קצת ההחלמה שלי. הייתי מאוד מודאג גם מהפצועים מהרכב השני, כולנו בחיים - נתגבר על הפציעות ונחלים".

מיד לאחר מכן, התייחס ח"כ פוגל לאי נוכחות מצד עוצמה יהודית בהפגנת הימין שאירעה אתמול (ה'). "אני לא יודע להגיד אם זה מקרי, צביקה פוגל אתמול בערב היה במפגשים עם מועמדים מטעם עוצמה יהודית לבחירות במונציפליות. הלכנו לחזק אותם, עשינו את הדברים שנראו לנו אתמול הכי חשובים כדי להמשיך לקדם את עוצמה יהודית לא רק בכנסת. זה צעד מבחינתנו לא פחות חשוב. בסוף אתה צריך להחליט בסדר העדיפויות מה אתה עושה. אם הייתי יכול להתפצל ולייצר שני צביקה פוגל כנראה שחלק ממני היה במקום כזה וחלק אחר בהפגנה. אבל עדיין לא הגעתי ליכולת של פיצול או יצירה של כפיל".

"הבנו שאנחנו לא יכולים להרים יד לטובת פשרה שכזו"

באשר למתווה הפשרה שהונח השבוע על שולחן הממשלה ויצר סערה פוליטית, הודה פוגל כי נחשף אליו לראשונה על ידי התקשורת. "מיד התכנסנו בעוצמה יהודית לשיחת ועידה, לראות איך אנחנו מגיבים לדבר הזה וכולנו פה אחד הבנו שאנחנו לא יכולים להרים יד לטובת פשרה שכזו. זה בעצם מרסק את כל הקרקע מתחת לרגלינו, הקרקע שעל בסיסה נבחרנו. לכן חשבנו שלא נכון ללכת לכיוון הזה".

"שמחתי לשמוע בסופו של דבר את אמיר אוחנה, יו"ר הכנסת. אהבתי מאוד", אמר, והוסיף: "עמד יו"ר הכנסת ואמר בכנות שלא מאפיינת הרבה פוליטיקאים, הוא אמר את מה שבעצם אמור לחוש כל נבחר ציבור, כי האומץ לעמוד ולומר את מה שהוא אמר - מדגיש לא רק את המחויבות של יו"ר הכנסת לבוחר אלא של כולנו, לריבון, לעם שבחר בנו".

עוד הבהיר כי "אם בסופו של דבר יוחלט ברביעי על ידי בג"ץ לפסול את החוק זה כמו להגדיר שהבחירות לא תקפות מבחינתנו, מבחינתי. בימים אלה, בעוד אנחנו מדברים, גם בקואליציה וגם בממשלה יושבים ביחד ואני מניח שביום ראשון שני תצא החלטה מסודרת או גישה מסודרת שבה ננקוט בקואליציה כדי לצאת מהמבוך הבלתי אפשרי הזה".

לאור אמירותיו תהה אוקו מה הוא חושב שצריך לעשות במקרה שבג"ץ מחליט לפסול את החוק, וח"כ פוגל השיב בנחרצות: "לא לקבל את פסיקת בג"ץ. אם אני מקבל את פסיקת בג"ץ זה אומר שאני מקבל את העובדה שהבחירה שלי הייתה לא לגיטימית והתפקיד שלי כמחוקק בטל ומבוטל. אני אעשה כל שניתן כדי למנוע את הדיקטטורה של מערכת המשפט ולהמשיך לקיים את הדמוקרטיה ולייצג את הרוב שבחר בנו. יש רוב במדינת ישראל שבחר בי, לא חוקקתי חוק מעורפל, חוקקתי חוק יסוד שעד היום בג"ץ לא נגע בו".

"אם בית המשפט יחליט כרגע לבטל חוק יסוד שחוקקנו בכנסת מבחינתי זה כאילו לא להכיר בעובדה שנבחרתי כחוק. בית המשפט מחליט שהוא הופך להיות דיקטטורה משפטית שלטונית בישראל, אני לא יכול לתת לזה יד. אם אני לא אמשול ואשאיר את הברירה הזו רק בידי מערכת המשפט אני חוטא לבוחר, אני לא מוכן לעשות זאת", הכריז.

"בני גנץ תמיד קיבל את ההחלטה של האחרון שהיה אצלו במשרד"

בהמשך, הביע חבר הכנסת מטעם עוצמה יהודית את דעתו על נאומו של בני גנץ לאחר חשיפת מתווה הפשרה: "גנץ כרגיל מדבר את מה שהיועצים אומרים לו. המחאה יושבת לו על הצוואר, הוא מתענג מהסקרים. לי אין יועצים שאומרים לי מה לומר, יש יועצים שמציעים לי איזה מסר להעביר. זה הבדל גדול, כי המסר שאני מעביר הוא מסר שסיכמנו עליו בעוצמה יהודית המאחד את כולנו. אבל את הדברים שלי אני אומר תמיד בשפה שלי ובדרך שלי. גנץ הוא לא האיש שהייתי הולך אחריו לא למלחמה ובטח לא לראש ממשלה".

"לא סומך עליו?", התעניין המגיש, וחבר הכנסת הסביר: "הוא לוחם מדהים, ואני שמעתי סיפורים עליו ועל אומץ ליבו חבל על הזמן, אבל מנהיג לא נבחן ביכולת שלו להסתער אלא ביכולת לקבל החלטות. בני גנץ תמיד קיבל את ההחלטה של האחרון שהיה אצלו במשרד".

לסיום, ביקש גדעון אוקו לדעת מהי עמדתו של חבר הכנסת על דבריו של תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר. פוגל תקף: "אתה מבין מה הוא אומר? הוא אומר שבמדינת ישראל יש משטר שמבדיל בין כושים ללבנים, שזה הביטוי האמיתי של אפרטהייד. אני לוקח את זה לקיצוניות כדי שהמאזין שלנו יבין מה זה אפרטהייד. אלה אמירות של חונטת גנרלים מתוסכלת שלצערי חברה לחונטת שופטים שאיבדו את הגבולות שלהם".

"הוא חלק מהחונטה של גנרלים מתוסכלים, שאף אחד מהם לא קם בזמן שבו הוא שירת ואמר לראש הממשלה 'אני לא מוכן לעבוד תחתיך כי אתה לא ראוי'. כולם פתאום יוצאים מהחורים יחד ומנסים לעשות פה הפיכה שלטונית - זו הדיקטטורה ממנה אני פוחד ועל זה אני אלחם כי הציבור שלח אותי להילחם בשמו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

08/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris