אודי סגל וענת דוידוב

"לא מעלים על דעתנו שבג"ץ יבצע את הפסילה"

ח"כ יצחק קרויזר לקראת דיון בג"ץ על עילת הסבירות: "מגיעים למדרון חלקלק - הנשיאה מובילה אותנו לשם" • על דברי אייכלר: "טקסט שמוטב היה שלא נכתב"


מחר (ג') ידונו שופטי בג"ץ בסוגיית החוק לצמצום עילת הסבירות, מהלך שעתיד להעמיד במבחן את שלמות הקואליציה מצד אחד, ולהוביל למשבר חוקתי מצד שני. חבר הכנסת יצחק קרויזר, חבר הוועדה לבחירת שופטים, התייחס לדברים.

"אנו חושבים שנכון וצריך לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ואני חושב שזה מהלך שתומכים בו רוב חברי הקואליציה וגם אנשים באופוזיציה", טען. "השינוי לא בהכרח יכול להתבצע כפי שהצביעו עליו במליאה, אלא יכול להגיע להסכמה של שוויון בין קואליציה לאופוזיציה במספר המועמדים. כמו שהתנגדנו לעצירת הרפורמה, הבטיחו לנו שהעצירה היא רק כדי להגיע להסכמות, לצערנו ראינו שהשיחות בבית הנשיא, וגם עכשיו, אין שום פגישות לצורך הבנות. ככל שהפגישות יהיו לצורך הסכמות והבנות, ככל שיהיו רחבות יותר כדי להביא את הבשורה הנדרשת במערכת המשפט, נתמוך. הצעת הנשיא הייתה כניעה ולא עצירה אלא קבורת הרפורמה. לא מעלים על דעתנו שבג"ץ יבצע את הפסילה ויעשה את הצעד הראשון שיהפוך את המדינה לדיקטטורית שנשלטת בידי שופטים שלא נבחרו ע"י העם, ובכך הדמוקרטיה באה לקצה. אנו חושבים שבית המשפט יתעשת על עצמו ויבטל את הדיון". 

"עדיין מאמין בלבי שמישהו יתעשת על עצמו"

עוד הוסיף, כי "הדיון הוא אחר לחלוטין, על מאיפה מגיע מקור הסמכות של ביהמ"ש לדון בפסילת חוק יסוד. מפה אנו מגיעים למדרון חלקלק ולצערי אנו רואים שהנשיאה מובילה אותנו לשם. כאשר היא פותחת בדיון בהרכב כזה על פסילתו של חוק יסוד, ולאחר מכן אנו רואים את הקריאות לכופף את שר המשפטים, לאחר מכן נראה שבית המשפט ייקח את הסמכות בחוק הנבצרות להחליט לאזרחי המדינה מי יכהן כרה"מ שלהם. מכאן אני חושב שאנחנו דוהרים לדיקטטורה משפטית שאני לא חושב שאפילו אתם רוצים לחיות בה. השיח הוא לא מה יקרה אם ביהמ"ש יחליט לבטל, אני עדיין מאמין בלבי שמישהו שם יתעשת על עצמו ויבין לאן אנחנו דוהרים. בכוחם כרגע להחליט שהדיון בטל ומבוטל, ובכוחם של שופטי בית המשפט, שבהחלטה הזו מדרבנים אותנו למה שאנחנו רואים כרגע גם במחאה". 

על התבטאותו של סגן יו"ר הכנסת ישראל אייכלר בתגובה לדברי נתניהו לנוסעים לאומן, אמר ח"כ קרויזר: "זה טקסט שמוטב היה שלא היה נכתב, הוא נכתב בצורה קיצונית וקשה. להגיד שהוא לא יכול לכהן בתפקיד ממלכתי? אפשר לפתוח את זה על כל מיני אמירות מכל מיני כיוונים. זה טקסט מאוד קשה, לא מתחבר אליו, אבל אני חושב שיש פה סוגיה שתופסת יותר כותרות אצלנו בתקשורת הכללית מאשר במגזר החרדי".

11/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יצחק קרויזר
יצחק קרויזר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris