ינון מגל ובן כספית

"הכנסת יכולה לחוקק את החוק מחדש"

עו"ד דוד פורר על תגובת הכנסת להחלטה הצפויה של שופטי העליון באשר לעילת הסבירות: "גם אם התיקון יבוטל, אף אחד לא ירגיש שינוי בחיים שלו"


על רקע דיון בג"ץ באשר לחוק לצמצום עילת הסבירות, עולה השאלה כיצד יתנהלו השרים וחברי הכנסת בתגובה להחלטת חבר שופטי בית המשפט העליון בנדון. עורך הדין דוד פורר, מומחה למשפט חוקתי, שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב לדברים.

"אני חושב שהחלק החשוב הוא מה תעשה הכנסת", טען. "כל מה שביהמ"ש יקבע, הכנסת יכולה לחוקק חוק שיהפוך את פסיקת בית המשפט. אם בוטל חוק היסוד, הכנסת יכולה לחוקק אותו מחדש או יקבע שצריך לפרש אותו בצורה מסוימת. זה החלק שקצת לא מדברים עליו מספיק, איפה הכנסת? לכנסת יש סמכות לחוקק חוקים על אף כל פסיקה של העליון".

עוד הוסיף ואמר, כי: "אם לוקחים את הכנסת ברצינות, זה המקום שאליו זה נדחק. כשבית המשפט נכנס לשאלות פוליטיות ורוצה לבקר בצורה מאוד הדוקה את פעילות הממשלה והכנסת, זה יוצר התנגשות לא בריאה, ומתח שבסוף מתפרץ. גם אם תיקון הכנסת יבוטל על ידי בג"ץ, אף אחד לא ירגיש שינוי בחיים שלו. אם הממשלה מקבלת החלטה חוקית, שניתנה בהליך תקין, לא נשקלו שיקולים זרים, כשאלה הפרמטרים, למה צריך להתערב? כל הנושא של עילת הסבירות, אני רואה בו משהו שחבל שהתעסקו בו, אין לו שום תועלת לאף אחד". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


כנסת ישראל - צילום ארכיון
כנסת ישראל - צילום ארכיון  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris