בן כספית ואריה אלדד

חוק עילת הסבירות? "לא ראוי שייחשב לחוק יסוד"

בצל יום דיונים בבית המשפט העליון סביב ביטול עילת הסבירות, ח"כ קארין אלהרר, חברת הוועדה לבחירת שופטים, תקפה: "ממשלה שרוצה עוד ועוד כוח"


בג"ץ התכנס היום (ג') לדון בסוגיה החמה של החודשים האחרונים ודנו באפשרות לבטל את חוק צמצום עילת הסבירות שעבר על ידי הקואליציה במסגרת חקיקת הרפורמה המשפטית. ח"כ קארין אלהרר ('יש עתיד'), חברת הוועדה לבחירת שופטים, הביע את דעתה באשר לצמצום עילת הסבירות. 

"בסוף זה דיון על ביטול עילת הסבירות, על חוק שקיבל כותרת חוק יסוד אבל במהות שלו כמו שאני רואה את זה לא ראוי שהוא ייחשב בכלל לחוק יסוד", הכריזה חברת הכנסת בפתח השיחה. "שמעתי את חברי הכנסת, הם השיבו לשופטים לשאלה ששאלו אותם מי יגביל את כוחה של הכנסת, והתשובה שלהם הייתה 'תסמכו על הכנסת'. שדיי ברור שהתפיסה היא מאוד בעייתית, שהכנסת היא רוב קואליציוני שהממשלה שולטת בו. יש פה בעיה תפיסתית".

עוד הסבירה כי "אני הייתי מציעה, בואו נחוקק את חוק יסוד החקיקה, שיהיו כללים מאוד ברורים מה יהיה בחוק יסוד, איך יחוקקו חוק יסוד, ולא כל אחד יעשה כרצונו. זה פשוט לא הגיוני. באה ממשלה שרוצה עוד ועוד כוח, אין פה דאגה לאזרחים. יש פה דאגה לכך שהממשלה תוכל לעשות כל מה שהיא רוצה, מתי שהיא רוצה, בלי לתת דין וחשבון - זו מהותו של החוק הזה. בית משפט לא יכול לפסוק בניגוד לדין, יש כללים בינלאומיים שחלים גם על מדינת ישראל".

"את בעד חוק יסוד החקיקה, תתני את זה החוק הזה ברוב של 80 חברי כנסת?", תהו צמד המגישים, וח"כ אלהרר השיבה: "צריך שיהיה הבדל בין חוק לחוק יסוד. התנאי בעיניי צריך להיות שזה לא יהיה כל רוב רנדומלי של כנסת, אלא רוב שישקף כנסת ולא בהכרח רק קואליציה רנדומלית. אפשר לדון בפרטים, במספר קריאות".

עריכה: שני רומנו

12/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קארין אלהרר
קארין אלהרר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris