ניסים משעל וטל שלו

"שבית המשפט לא ייקח בפועל סמכויות של השר"

עו"ד יעקב כרם, המייצג את שר המשפטים בעתירה לבג"ץ בגין אי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, טען: "היו מקרים הרבה יותר קיצוניים, עם חוסר יותר גדול"


שר המשפטים יריב לוין הגיב אתמול (ד') לבג"ץ על אי כינוס הוועדה לבחירת שופטים וטען כי היא בסמכותו בלבד ושלל את האפשרות שבית המשפט יתערב בהחלטה. גיא פלג וטל שלו דנו על כך ב־103fm עם עו"ד יעקב כרם, המייצג את השר לוין במשפט, אשר שיתף בעמדתו של שר המשפטים בנושא והגיב לטענות כלפיו.  

"שמעתי את הנשיא אתמול, אבל יותר ממה ששמעתי את הנשיא אתמול אני יודע מה השר אומר ומה שהשר אומר זה מה שכתוב בתגובה. כתוב בתגובה שמתקיים מו"מ, אינטנסיבי, חלק ממנו חשאי, חלק גלוי, וזה שיקול מהותי מאוד למה לא לכנס כרגע את הוועדה", הדגיש עו"ד כרם בפתח השיחה. "התקנים שחסרים היום - 20".

עוד טען כי "אנחנו צריכים לספר למאזינים שהעתירה עוסקת במצב קונקרטי, והיא מסתכלת על המצב היום. בעתיד יכול להיות שיהיו חסרים יותר תקנים, ואנחנו עובדים בהרבה מאוד דרכים להוסיף תקנים ולאייש את התקנים. כשרוצים לאייש מאוד מהר, אתם מכירים היטב את אותו לילה ששר המשפטים ניסנקורן מינה 60 שופטים בלילה אחד. הטענה הזו היא לא נכונה במבט היסטורי. בעבר, כמעט בכל זמן נתון חסרים תקנים, והיו מקרים הרבה יותר קיצוניים מהמקרה שלנו, עם חוסר הרבה יותר גדול".

"יש שיקול דעת לשר, ובנסיבות של כל זמן וזמן הוא צריך לשקול את הדברים", הבהיר, והוסיף: "לא כמו העמדה הנוכחית של היועמ"שית. שופטי בית המשפט העליון קבעו אחרת. אני לא מוסמך להגיד בשם השר מה הוא יעשה בעתיד, אבל אני כן יכול להגיד לך שהשאלה לא במקומה בקשר לשר המשפטים. העמדה שלנו מאוד ברורה - לבית המשפט אין סמכות להתערב בנושאים האלה, מה יהיה אם בית המשפט יפסוק בניגוד לסמכותו או לעמדה של הממשלה ושר המשפטית, זו שאלה עתידית שאני לא מוכן בכלל שהיא תשאל".

לסיום, חידד עו"ד כרם כי "שר המשפטים אומר שהוא כפוף לחוק, ועיקרון שלטון החוק יישמר ומה שאנחנו צריכים להבטיח שגם עקרון הפרדת הרשויות יישמר. שבית המשפט לא יפסוק בדברים שלא בסמכותו, לא ייקח בפועל סמכויות של השר".

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית המשפט העליון - צילום ארכיון
בית המשפט העליון - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris