סיון כהן

"כדי להפיל ממשלה, עוד דברים צריכים לקרות"

השר מיקי זוהר על הבקיעים בקואליציה • על בג"ץ: "אף אחד לא רוצה להחריב את ביהמ"ש" • על האופוזיציה: "כרגע נוח להם עם הכאוס"


אתמול (ד') תקף השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר הפרסום בדבר העברת הרכבים המשוריינים לרשות הפלסטינית, וטען: "אדוני ראש הממשלה, אם לא תתחייב בקולך שהפרסומים אודות העברת אמל"ח למחבלי הרשות הפלסטינית הם שגויים - יהיו לכך השלכות". שר התרבות והספורט מיקי זוהר שוחח עם סיון כהן ב־103fm והגיב לדברים.

"קודם כל אנחנו ממשלה שתמיד יהיו בה דעות שונות, אנחנו יודעים גם להתמודד עם זה", הדגיש השר זוהר בפתח השיחה. "הייתי יו"ר קואליציה תקופה מסוימת, כדי להפיל ממשלה יש עוד הרבה דברים שצריכים לקרות. צריכים 61 חברי כנסת שיושבים במליאה ומצביעים בעד הפלת הממשלה, זה לא דבר שקורה כל כך בקלות. הממשלה הזו מאוד יציבה, חזקה, וכל מי שחושב אחרת הוא פשוט אולי רוצה לחשוב ככה או להאמין שזה המצב, אבל זה לא המצב".

עוד הודה כי "אני לא מאמין שנצליח להגיע להסכמות עם האופוזיציה. כולם מבינים שהאופוזיציה מעדיפה את המחאות, זה מחזק אותה פוליטית, אז הם לא מעוניינים להגיע לשיח אמיתי. האופוזיציה מבית לא קיימת, יש אי הסכמות אבל הקואליציה שלנו מאוד מאוד חזקה. הדברים האלו לא מפילים באמת ממשלה. כל קואליציה זה ככה. אנחנו לא שם, אנחנו יכולים להמשיך להתווכח אבל בסוף הממשלה הזו חזקה ויציבה. אין שום משבר שיכול לאיים על המשך קיום הקואליציה. הכול בסדר. זה לא עניין של להתכופף, מגיעים לשיח, הבנות ופשרות, ואחר כך ממשיכים קדימה".

באשר להתבטאויותיו של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה בנוגע למערכת המשפט בישראל, אמר: "אני לא רוצה לתת יד לוויכוחים פנימיים בליכוד. אנחנו רוצים לאחד פעם אחת את כל עם ישראל ובפרט את התנועה שלנו. מאבקים בתוך התנועה זה לא משהו שאני רוצה לקחת בו חלק. כרגע בהכרח אנחנו מחכים לראות מה תהיה פסיקת בג"ץ, היא תקבע את המאזן השיפוטי חוקתי חוקי בין כל הרשויות. אנחנו רוצים להאמין שבית המשפט העליון לא יפסול חקיקת חוק יסוד. אף אחד לא חושב ורוצה לאיים על בית המשפט, אנחנו מכבדים מאוד את בית המשפט העליון".

"תכבד את הפסיקה?", התעניינה כהן, והשר זוהר השיב בנחרצות: "ברור שכן. אתם הרשות השופטת, אנחנו המחוקקת, אנחנו קיבלנו את האמון מהציבור, תפקידנו לעשות פעולות שיחזקו את אמון הציבור במערכת המשפט. ויידע בית המשפט שבכל 4 שנים יש מערכת בחירות חדשה, והמדיניות יכולה להשתנות, והחוק יכול להשתנות. אבל דבר אחד ברור - אף אחד לא רוצה להפחית את בית המשפט, לפגוע בעוצמתו וכוחו. גם לא יו"ר הכנסת. אין לאף אחד שום רצון לפגוע בחוזקו או עצמאותו של בית המשפט העליון. התיקון שאנחנו עשינו בחקיקת היסוד בעילת הסבירות נובעת מהרצון שלנו לצמצם את האקטיביזם השיפוטי".

"פועלים להגנה לאיזשהם הבנות והסכמות - חוששים שלצערנו האופוזיציה פחות רוצה"

בנוסף, הסביר השר זוהר כי "בחשבון הנפש שלי לשנה האחרונה אני לא מתחרט על האידאולוגיה שלי או הדרך שלי שכוללת בתוכה רפורמה משפטית, אני רק מתחרט על הדרך שבה עשינו את זה. הדרך לא הייתה נכונה, וזו המסקנה שלי. כולנו מבינים, גם יריב לוין, שהסכמה רחבה זו הדרך הנכונה. כולנו פועלים להגעה לאיזשהם הבנות והסכמות, אנחנו רק חוששים שלצערנו האופוזיציה פחות רוצה, משום שהמצב ברחובות וההפגנות משרתים אותם. כרגע נוח להם עם הכאוס וכנראה הם לא יהיו הפרטנר הרלוונטי".

"אנחנו נמשיך לעשות הכול כדי להגיע להסכמה רחבה, זו האמונה שלנו. אלו שמדברים על היורש של נתניהו הם אלו שרוצים להקדים את לכתו. אני חושב שנתניהו ראש ממשלה מצוין, אני מאחל לו באמת המשך עשייה פוריה. לגבי יורשים זה לא הזמן לעסוק בזה, נתניהו חזק ואיתן ואני מקווה שזה יימשך בע"ה", הדגיש.

בתגובה לאמירותיו ביקשה כהן להזכיר את דבריו של השר עמיחי אליהו בנוגע לבית המשפט סביב עמירם בן אוליאל, כשטען כי "לא יודע אם בן אוליאל רצח את משפחת דוואבשה". שר התרבות והספורט הבהיר: "אני לא מתחבר לדבר הזה. אני חושב שמערכת המשפט עושה ברוב המוחלט של המקרים משפט צדק, יש גם נפילות, זה יכול לקרות. לכן, אני חושב שכל מי שמנסה לערער על פסיקות בית משפט, בטח בזירה הפלילית, לא עושה דבר חכם. אבל אנחנו יודעים שבית המשפט יודע לתקן את עצמו. יש כמובן פער גדול בין מה שקורה בבתי משפט פליליים, מחוזיים, מנהליים, לבין מה שקורה בעתירות לבג"ץ שמכניסות פנימה גם צדדים פוליטיים. צריך לעשות את ההפרדה בדברים האלו".

"לא יודע למה הוא אומר את זה, אני חושב אחרת. יש לסמוך על בית המשפט. בית המשפט שלנו טוב, שעושה עבודתו נאמנה. יש מחלוקות פוליטיות ולכן הבאנו את חקיקת עילת הסבירות, משום שרצינו למנוע את האקטיביזם השיפוטי הזה שפוגע באמון הציבור של מערכת המשפט", סיכם, ואיחל לקראת השנה החדשה: "נאחל לעם ישראל שנה של נחת, של שמחה, עשייה והצלחה, שנה של אחדות ושל אהבת חינם. אני חושב שזה הדבר החשוב ביותר".

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris