סיון כהן

"מכבדת את בן גביר, פחות מאמינה באולטימטום"

סגנית השר מיכל וולדיגר על איומיו של השר לביטחון לאומי כלפי רה"מ בשל סערת הרכבים הממוגנים לרשות • טענה: "הקואליציה תסיים את ימיה"


אתמול (ד') נחשף כי כלי רכב משוריינים הועברו לרשות הפלסטינית מארצות הברית באישור ישראל, זאת לצד פרסומים בדבר העברת נשקים שעוררו סערה בקרב חברי הקואליציה. סגנית שר האוצר מיכל וולדיגר שוחחה עם סיון כהן והביעה את דעתה על הסערה שעוררה הדים. 

"אני אתייחס לכך בשני פנים", אמרה סגנית השר בפתח השיחה, ופירטה: "בפן הראשון, ברמה העקרונית והאידיאולוגית, דווקא בנושא המשבר הכי גדול שלנו, הרפורמה במערכת המשפט, היא ההוכחה על איזו דיקטטורה הם מדברים. גם קואליציה מורכבת מכמה וכמה מפלגות, שכל אחת מגיעה עם אג'נדה שלה, האנשים שלה. גם בתוך סיעות של מפלגות יש לעיתים חילוקי דעות, וזה היופי בדמוקרטיה. זה מה שיש לנו היום במדינת ישראל, אין כאן דיקטטור, אלא יש דעות שבסוף מגיעים להסכמה - זה היופי גם בקואליציה".

עוד שיתפה כי "גם לנו הייתה אתמול הרמת כוסית ויום גיבוש של הקואליציה, כולם אולי נכחו, ולמרות חילוקי דעות בנושאים כאלה ואחרים יש קואליציה חזקה ומגובשת, שמוצאת בסוף את הדרך להשאיר אותה שלמה. אני יכולה לשים את ידי על כך שהיא תסיים את ימיה. זו קואליציה שהיא טובה ונכונה, היא תביא את מדינת ישראל למקומות טובים יותר".

באשר לדבריו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, הודתה: "אני פחות מאמינה באולטימטום, אני מאמינה בשיח אבל הוא צריך להתקיים בוועדות הרלוונטיות, לא תמיד צריך לעשות את זה מול התקשורת. אני מאוד מכבדת את איתמר, עושה את עבודתו, יחד עם זאת אני בוחרת בדרך אחרת. הדרך היא בהחלט בשיח ובתוך המקומות הנכונים והשולחנות העגולים בחדרים הסגורים. צריך לנהל את הדברים האלה, לדייק אותם".

כהן: "עמירם לא מביע חרטה" • וולדיגר: "יכולה לומר אותו דבר על האסירים הפלסטינים"

בהמשך, התייחסה סגנית השר וולדיגר למכתב התומך בעמירם בן אוליאל עליו חתמה. "אני מגנה כל רצח וכל אלימות כלפי כל אדם באשר הוא אדם. אני מגנה אלימות מילולית, פיזית. אני חושבת שיש לנו בעיה כלל עולמית שהחוסן הנפשי והרגשי של אנשים הולך לאיבוד. אנחנו מטפלים בשרירים שלנו, בפיזי, ושוכחים שיש לנו כאן נפש. כדי לדעת להתמודד עם דילמות, אתגרים וקשיים אין לנו כלים. אני מתעסקת עם זה כבר 20 שנה, יש לי הרבה תוכניות שחלקן מתחילות להתממש וחלקן יתממשו בקרוב. אני חושבת שצריך לאפשר את זה כי בסוף אני לא אוהבת איפה ואיפה, וכן, לצערי הרב למחבלים שעשו דברים לא פחות גרועים ואולי אפילו גרועים יותר".

"עמירם לא מביע חרטה על המעשה שלו גם היום", ציינה כהן, וסגנית השר וולדיגר טענה מנגד: "את יכולה לומר אותו דבר על כל האסירים הפלסטיניים שנמצאים בכלא בישראל. כולם כאחד לא מביעים חרטה, ועשו דברים נוראים, ונמצאים בקשר עם גורמים בחוץ וגורמים להסתה. גם הם יושבים בבידוד מוחלט? אני נגד איפה ואיפה. אני חושבת שלאפשר לו להתפלל, לקיים את הדבר הבסיסי שזה דת, אנחנו מחוייבים לזה על פי כל אמנה בינלאומית שמדינת ישראל חתומה עליה. מה שאני חתמתי, אמרתי שאם אפשר להעביר באופן קבוע מצוין, אם אי אפשר לפחות בחגי ישראל שיעשו זאת. זה נראה לי אלמנטרי. אני לא אומרת להקל בעונשו, אני נגד אלימות כלשהי. חד וחלק".

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכל וולדיגר
מיכל וולדיגר  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris