רון קופמן ואריה אלדד

ממשלת אחדות לקידום ההסכם? "כל מהלך כשר"

השר אבי דיכטר לא שלל חבירה לאופוזיציה עבור התקדמות מול סעודיה • על הסדר ביניים עם הרש"פ: "לא רואה את זה קורה" • על גרעין סעודי: "בעיה קשה"


על רקע נאומו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם ודבריו המעודדים קמעה של יורש העצר הסעודי בדבר הסכם בין ישראל לסעודיה, התייחס יו"ר הרשות הפלסטינית לאפשרות של הסדר ביניים עם ישראל, אך טען: "מי שחושב על שלום במזרח התיכון בלי זכויות לפלסטינים הוזה". שר החקלאות ופיתוח הכפר אבי דיכטר שוחח עם גדעון אוקו והתייחס לאפשרות לחבירה לממשלת אחדות.

"הרפורמה המשפטית מתה?", תהה אוקו, והשר דיכטר השיב בנחרצות: "הליכוד, גם במושב הכנסת הקודם, לא היה אטום למה שקורה במדינה. לכן הוא התרכז בסוגייה אחת, העברת חוק אחד, תיקון חוק יסוד השפיטה. במושב הבא הליכוד יתרכז בתיקון הסעיף שעוסק בוועדה לבחירת שופטים. האבסורד הזה שבמדינת ישראל ראש הרשות המבצעת נבחר על ידי 6 וחצי מיליון איש, ראש הרשות המחוקקת נבחר על ידי 120 חברי כנסת ויו"ר הרשות השופטת נבחר על ידי לוח השנה. זה אבסורד שאי אפשר להסכים איתו".

עוד הדגיש דיכטר כי "הסיפור של וועדת השופטים יימשך מהסיבה הפשוטה שצריך לכונן וועדה סבירה, הוגנת, צודקת, ממלכתית בנושא של בחירת שופטים בכלל ובחירת נשיא בית המשפט העליון בפרט. לכן אני כמעט בטוח שהדבר הזה יבוצע על ידי הליכוד במהרה, כמובן תוך איזונים נדרשים. אנחנו לא אטומים לנושא הזה, לכל מה שקורה במדינת ישראל. אבל מי שחושב שהליכוד יבצע את האג'נדה של מפלגות השמאל טועה".

לאור אמירותיו התעניין אוקו מה יתרחש בממשלה במידה והליכוד יצטרך את מפלגות השמאל על מנת לקדם את ההסכם מול בעודיה, והשר דיכטר הודה: "אני חושב שבהעברת חוק או הסכמים בסדר גודל כזה, כל מהלך כשר".

אוקו ביקש לחדד את שאלתו והתייחס לאפשרות לממשלת אחדות. דיכטר לא פסל זאת, וטען: "כל מהלך כשר. אני חושב שכשאנחנו מדברים על הסכם עם סעודיה, הסכם אמיתי, משמעותי, עם בשר של תוכן, יש לזה חשיבות עצומה. הוא הכי קרוב להסכם השלום עם מצרים. אני חושב שהחשיבות למדינה כמו סעודיה, שהיא מדינה כמעט משלימה למצרים בהיבטים מסויימים, וגם מדינה עם אתרי קודש חשובים לאסלאם, לכן יש חשיבות רבה מאוד, אני חושב שזה יכול להיות בהחלט קו שבר משמעותי חיובי עבור ישראל אל מול העולם הערבי, לסחוף אלינו להסכמים מדינות ערביות נוספות, שזה עניין אולטרה אסטרטגי".

"אין שום תשתיתל שמאפשרת לעשום מהלך רציני מול הרשות הפלסטינית"

בנוסף, התייחס שר החקלאות והפיתוח להסכם הנרקם מול סעודיה. "מו"מ כפי שאנחנו מכירים לפעמים דווקא הישורת האחרונה לוקחת קצת יותר זמן. אני חושב שאנחנו מבינים שזה מתבשל היטב, ראינו את השנה האחרונה, קצת יותר משנה, שבה בעצם טיסות ישראליות של מטוסים ישראליים עברו מעל סעודיה. סעודיה נתנה את האוויר הריבוני שלה לטיסות ישראליות, שזה לא היה קודם לכן. זאת אומרת, גם בסעודיה קורים דברים טובים מבחינתנו".

"ההבדל בין נשיא רשות הפלסטינית עבאס לאחרים, שהוא עדיין מאמין שהעניין הפלסטיני הוא המרכזי וכל האחרים, כולל סעודיה, כולם מבינים שהרשות הפלסטינית היא בעיה, היא לא פתרון. לכן ישלמו את מס השפתיים המינימלי שנדרש. ראינו שהסכמי אברהם לא קרסו אחרי לא מעט אירועים שהיו סביב הרשות הפלסטינית. כולם מבינים על מה מדובר", הבהיר.

המשיך השר דיכטר, והכריז כי "אין שום תשתית שמאפשרת לעשות שום מהלך רציני מול הרשות הפלסטינית. ברשות כל מחבל שנעצר בישראל הופך להיות על פי חוק פקיד ברשות הפלסטינית, מקבל משכורות, יש לו מספר עובד, והוא הופך להיות פקיד לכל דבר ועניין. זו סוגייה שאף אחד לא יכול לקבל. בישראל זה מעוגן בחוק, חוק קיזוז משכורות מחבלים, בארה"ב זה מעוגן בחוק שעליו יש דיון בשבוע הבא בקונגרס האמריקני לוודא שהדברים מבוצעים לפי החוק הזה. מדובר ברשות פלסטינית שלא מסוגלת להתיישר עם הגדרת טרור והגדרת מחבלים".

עריכה: שני רומנו

22/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: פלאש90
Paris