רז שכניק

"רק עכשיו אתה מבין כמה מהר חלפו השנים"

הזמרת והיוצרת ריקי גל שוחחה עם רז שכניק על תחילת הקריירה המזהירה, החוגגת 55 שנים של שירים שנצרבו בתודעה הישראלית מראשיתה


בלי ששמנו לב, 55 שנה חלפו מהרגע בו הפכה ריקי גל, לימים זמרת צעירה ששירתה בלהקת חיל הים, לאחד מהקולות המוכרים ביותר בנוף המוזיקה הישראלית מראשיתה. ומאז, השאר היסטוריה; אינספור שירים, אלבומים מופלאים ושיתופי פעולה ערבים לאוזן, מיצבו אותה בהיכל התהילה של עולם התרבות תוצרת הארץ. 

גל התארחה בתוכניתו של רז שכניק, ויחד שבו לימים הראשונים של הקריירה המשגשגת. "זה לא נתפס, רק עכשיו אתה מבין כמה מהר חלפו השנים", הודתה. על ההיכרות ארוכת השנים עם שלמה ארצי, שהבשיל לכדי הופעות משותפות כ'צמד סיני', סיפרה: "הייתי בת 10 ושלמה היה בן 11, כשהוא הגיע עם גיטרה לצד הכיתה שלו בבית הספר בתל אביב לקיבוץ ניר דוד בו הייתי. אמרו לו שיש כאן ילדה שאומרת לשיר, הכירו בינינו".

על שירה 'שמור לי', המסמל עבורה את ימי מלחמת יום הכיפורים, אמרה: "פרצה המלחמה, וביומה השני קיבלתי טלפון מקובי אשרת. מה שהכי הטריף אותי זה שאני מגיעה לתעלה, והחיילים ישבו שם ועשו מופע גדול למאות חיילים שהגיעו, והם כבר מכירים את השיר והם מעבירים אותי על הידיים כמו בקונצרט רוק אנד רול. מי שלא היה שם לא יכול לדמיין מה זה להיות בתוך מלחמה, בתוך קרבות. לא ידענו איפה אנחנו ולאן אנחנו נוסעים". 

"חשבתי שהשיר ילדותי ומפונק"

כשאומרים את צמד המילים ריקי גל, אי אפשר כמעט שלא להיזכר תוך שבריר שנייה בשירה האייקוני כל כך 'בני ילד רע'. "זה מטרום האלבומים שלי עם מתי כספי, ניגשתי אליהם תוך החלטה שאני מייצבת את הבחירות שלי, את טעמי, את מה שחלמתי לעשות", טענה. "עד אז עשיתי שירים מתוך אופרות רוק, סרטים, מחזות זמר, שהם לא בהכרח הבחירה האישית שלי. אך מי יכול להתחמק מלהיט כזה? תקופה ארוכה בכלל התעלמתי ממנו, לא רציתי לשיר אותו בהופעות אף פעם עד שהבנתי שהלחץ של הקהל גובר. חשבתי שהוא ילדותי ומפונק". באשר לגבות שהורמו לאורך השנים ממילות השיר, הבהירה: "אני מרגישה שהקהל מפספס קצת, הוא נסחף עם המי טו, זו אמת פשוטה של משחקי ילדים. לכן זה כל כך כבש את לב האנשים". 

אחד הסרטים ששינו יותר מכל את הזירה הקולנועית כחול לבן, היה 'דיזנגוף 99'. כך, בכפיפה אחת, הוסיפה ריקי גל לרזומה שורה נוספת ומכובדת ללא ספק, זאת כששרה את שיר הנושא למילותיו של המאסטרו צביקה פיק ז"ל. "התמסרתי לשיר הזה, לא תיארתי לעצמי שהוא יהפוך ללהיט כזה", הודתה בשיחתה עם רז שכניק באולפן של 103fm. "כמעט עשיתי עם פיק אלבום, אבל לא הסכמתי. חיכיתי למתי. צביקה לא היה הטעם שלי, למרות שהוא נתן לי להיט גדול מאוד. הרגשתי שכדי שאני אוכל לבטא את עצמי באופן מלא, זה לא צביקה פיק. זיהו אצלי את האנרגיה, את הסקסיות". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: מיכל קדוש

28/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עטיפת האלבום 'ריקי גל'
Paris